Wynik wyszukiwania - "odra" - Wiadomości

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Hennig-Kloska: priorytetem ministerstwa m.in. Odra i mokradła

Jednym z priorytetów resortu klimatu będzie kwestia poprawy stanu środowiskowego Odry, a także przyjęcie strategii dla mokradeł - mówiła w środę na posiedzeniu sejmowej komisji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Przygotowany ma zostać np. plan przywrócenia środowiskowego bezpieczeństwa Odry.
08.02.2024

Resort klimatu o raporcie NIK: minister zapewniła realizację zadań dot. zagrożeń związanych z jakością wód

Minister Klimatu i Środowiska zapewniła realizację obligatoryjnych zadań ustawowych będących w jej właściwości, dotyczących ochrony środowiska, w odniesieniu do zagrożeń związanych z jakością wód - przekazali przedstawiciele resortu klimatu, odnosząc się do raportu NIK w sprawie Odry.
22.11.2023

Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze nie pozostawia złudzeń, że system administracyjny w Polsce nie był gotowy na sprawne działanie w obliczu takiego zdarzenia. Raport pokazuje również, że ignorowane miały być wcześniejsze sygnały dotyczące wysokiego zasolenia rzeki.
19.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
15.11.2023

Nowa ustawa wprowadza zmiany w monitorowaniu wód – Mobile Monitoring dostosowuje swoje produkty

Ostatnie zmiany w ustawie o rewitalizacji Odry oraz ustawie Prawo wodne wprowadzają nowe wymogi dotyczące monitorowania jakości i ilości wód w Polsce. W odpowiedzi na nowe regulacje, firma Mobile Monitoring ogłosiła, że już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do nowych wymogów prawa.
01.11.2023

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

Czechy: powodem padnięcia ryb w Odrze nie jest wypadek; możliwe są przyczyny naturalne

Według czeskich urzędów pojawienie się śniętych ryb w Odrze koło Chałupek po polskiej stronie rzeki nie ma związku z żadnym wypadkiem, a ryby mogły paść z przyczyn naturalnych. Państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gospodarkę wodną w dorzeczu Odry „Povodi Odry” przekazało w środę, że jest w kontakcie z polskimi instytucjami.
31.08.2023

Śmieci, których nie widać – nie tylko ścieki są problemem polskich rzek, jezior i Bałtyku

Bałtyk jest nie tylko ujściem dla 20 rzek, z których połowa przepływa przez Polskę, ale też darmowym punktem zrzutu ścieków dla leżących nad nim państw. Podobnie traktowana jest Odra w przypadku zrzutów ścieków kopalnianych czy pofabrycznych. Jednak nie tylko one trawią polskie wody – równie szkodliwe są dla nich śmieci, a co za tym idzie mikro- i nanoplastik, który rozgościł się w naszych zbiornikach wodnych razem z innymi zanieczyszczeniami. Tylko czy stać nas na konsekwencje tych zjawisk?
24.08.2023

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu przez Senat ustawy o rewitalizacji Odry

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Nowe przepisy zakładają m.in. usprawnienie w prowadzeniu inwestycji na Odrze. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Mimo wystąpienia złotej algi, na razie nie jest planowane „odcięcie” Zbiornika Czernica od Odry

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował w piątek, że na razie nie zdecydowano się na „odcięcie” Zbiornika Czernica od Odry. Takie rozwiązanie, z powodu obecności złotej algi, rekomendował zespół zarządzania kryzysowego przy resorcie klimatu.
04.08.2023

Sejmowe komisje nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje gospodarki morskiej oraz środowiska w środę nie poparły wniosku o odrzucenie projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Wnioskowała o to dzień wcześniej podczas prac komisji posłanka KO Gabriela Lenartowicz. Nie uwzględniono też większości zgłoszonych poprawek.
12.07.2023

Projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry skierowany do ponownych prac w komisji

Sejm ponownie skierował do sejmowych komisji projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. We wtorek, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej.
11.07.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

Lepsza ochrona środowiska wodnego Odry, wsparcie dla inwestycji, powołanie Inspekcji Wodnej, która ma reagować m.in. na nielegalne zrzuty ścieków - takie rozwiązania zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt specustawy odrzańskiej, o którym poinformowała KPRM.
18.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut, informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

IBRiS: prawie 57 proc. Polaków za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji

Prawie 57 proc. pytanych opowiada się za natychmiastowym zaprzestaniem zrzucania do Odry niebezpiecznych substancji - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą". Zdaniem ekologów ustawa o rewitalizacji Odry posłuży przepychaniu inwestycji, które rzece szkodzą - dodaje gazeta.
26.04.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Gróbarczyk: inwestycja prowadzona na Odrze nie zostanie zatrzymana

Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.03.2023

Spółki górnicze przyznają się do zasolenia Odry i Wisły

Spółki górnicze odpowiedziały na raport Greenpeace, w którym organizacja wskazała kopalnie węgla jako sprawców ubiegłorocznej katastrofy w Odrze. Potwierdzają, że zrzucają do polskich rzek wysoce zasolone ścieki, ale robią to zgodnie z prawem. Polskie prawo zezwala na zrzut do rzek dowolnie zasolonych ścieków, co mają wykorzystywać praktycznie wszystkie firmy związane z górnictwem.
07.03.2023

Zdaniem ekspertów Odra nie jest skażona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

ZUS: do końca bieżącego roku można składać wnioski w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Ponad 521 tys. zł wsparcia trafiło dotąd do płatników składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Wnioski o wsparcie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS można składać tylko do końca tego roku - poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
30.12.2022

Niemcy: Polska powinna zidentyfikować odpowiedzialnego za zrzut soli do Odry

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, do której doszło tego lata, niemiecka minister środowiska Steffi Lemke chce nadal naciskać na Polskę, by zidentyfikowała odpowiedzialnego za zrzut soli do rzeki - pisze w poniedziałek agencja dpa.
13.12.2022

Trucie Odry z masą pozwoleń!

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.
01.12.2022

Gróbarczyk: pod koniec miesiąca specustawa dot. Odry

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zapowiedział we wtorek podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych, że do końca miesiąca ma być gotowa specustawa dotycząca rewitalizacji Odry, która ma przeciwdziałać skażeniom tej rzeki.
16.11.2022

Wiceminister klimatu: przyczyną śnięcia ryb w Odrze nie jest samo zasolenie a toksyna wytwarzana przez określony gatunek alg

Przyczyną śnięcia ryb nie jest samo zasolenie, które w Odrze i w innych europejskich rzekach występuje, lecz toksyna wytwarzana w sytuacjach stresogennych przez określony gatunek alg - mówił w piątek w Sejmie wiceminister Jacek Ozdoba.
04.11.2022

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.11.2022

ZUS: ruszyła wypłata środków w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Ruszyła wypłaty pieniędzy – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
20.10.2022

14 mln zł na zarybienie i odbudowę ekosystemu Odry

Ruszył program odbudowy ekosystemu Odry. Na zarybienie tej rzeki zaplanowano 14 mln zł do 2025 roku. Do programu mogą przystąpić różne podmioty, ale organizatorzy liczą, że zajmie się tym przede wszystkim Polski Związek Wędkarski.
12.10.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

MKiŚ: Raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Podstawa do dalszych badań

Naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła szybko działająca toksyna wytworzona przez „złote algi”. Śnięcia nie spowodowały metale ciężkie, pestycydy, ani substancje ropopochodne. Z kolei masowy zakwit mikroglonów wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27oC i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów. Wnioski te wyciągnięto na podstawie wykonanych ponad 36
02.10.2022

Raport niemieckich ekspertów pozostawia otwartą kwestię przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze

Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy - podaje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.
01.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

Golińska ws. Odry: przeciwnik, z którym się mierzymy jest trudny

Będziemy proponować takie rozwiązania, by sytuacja na Odrze nie powtórzyła się - mówiła w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas prezentacji wniosków z wstępnego raportu zespołu ds. sytuacji na Odrze. Przeciwnik, z którym się mierzymy jest trudny - dodała.
29.09.2022

Golińska: 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
22.09.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu dot. ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze

Na czwartkowym posiedzeniu Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu w sprawie ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
16.09.2022

Badanie: w osadach ujścia Odry obecna jest szkodliwa tributylocyna

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), nie stosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
13.09.2022

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy dopuścili się zaniedbań - mówi PAP senator Stanisław Gawłowski (niez.), uzasadniając projekt uchwały Senatu w sprawie katastrofy na Odrze. To uchwała czysto polityczna, ma przysporzyć punkty PO - komentuje senator Zdzisław Pupa (PiS).
07.09.2022

Kierownictwo Wód Polskich i RZGW złożyli ministrowi Gróbarczykowi raport z działań dt. śnięcia ryb

Prezes Wód Polskich i dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej złożyli raport z działań dotyczących śnięcia ryb. Dokument został przedłożony wiceministrowi infrastruktury Markowi Gróbarczykowi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury.
05.09.2022

Ponownie więcej martwych ryb w brandenburskim dopływie Odry

Zwiększoną ilość martwych ryb stwierdzono w niedzielę w rejonie Oderberg (Brandenburgia). Straty widoczne są m.in. w rezerwacie przyrody Niederoderbruch. Władze wycofały jednak początkowe ostrzeżenie o możliwym zatruciu wody – informuje portal rbb24.
05.09.2022

Wszystkie zapory na Odrze zostaną rozebrane

Zapory ustawione na Odrze spełniły swoją funkcję i w piątek zostaną rozebrane. Nie obserwujemy pojawiania się kolejnych śniętych ryb – poinformował PAP Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.
02.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Sejm w piątek zajmie się m.in. projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek zajmie się rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie będą też pracować nad przepisami ws. wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Zespół ds. Odry: coraz więcej wskazuje, że do zatrucia doprowadziły złote algi; ruszyły prace nad odbudową ekosystemu

Eksperci z zespołu ds. Odry przekazali, że coraz więcej wskazuje, iż przyczyną śnięcia ryb w Odrze była ichtiotoksyna z tzw. złotych alg. Wyniki badań toksyn przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim. Rozpoczęto prace nad odtworzeniem odrzańskich ekosystemów.
01.09.2022

Prezydent: toksyna, która pojawiła się w Odrze, nie jest szkodliwa dla ludzi

Toksyna wydzielona przez złote algi w Odrze nie jest szkodliwa dla ludzi; nie stwierdzono skażenia wód gruntowych ani zatrucia bydła pasącego się nad Odrą; nie udało się jeszcze dokładnie stwierdzić, w jakich warunkach algi wydzielają toksynę - powiedział prezydent Andrzej Duda w Gorzowie Wielkopolskim.
31.08.2022

Pompy do natleniania Odry tylko w Szczecinie

W Szczecinie pracują cztery pompy do punktowego natleniania wody. W pozostałych miejscach warunki tlenowe w Odrze uległy poprawie – poinformowało we wtorek centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego.
31.08.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Joński i Szczerba (KO): w Odrze wykryto węglowodory, które są toksyczne

W Odrze wykryto toksyczne dla organizmów węglowodory, które nie są pochodzenia naturalnego, ale są ubocznym efektem procesu technologicznego, więc musiały trafić do rzeki z zewnątrz - mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
30.08.2022

Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Wyniki śniętych ryb z Odry

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Naukowcy z ZUT w zespole ds. Odry

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znaleźli się w ministerialnym zespole ds. badania sytuacji na Odrze – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Wykonają m.in. badania wody na południu województwa i przygotują plan odbudowy rzeki.
29.08.2022

2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry

Na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 2 września Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze – powiedziała w czwartek w TVP 1 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Odry

Szef nadzwyczajnej senackiej komisji ds. klimatu Stanisław Gawłowski (niezrz.) skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez urzędników w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze - wynika z zawiadomienia przekazanego w piątek PAP.
26.08.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
26.08.2022

Czy NIK przeprowadzi kontrolę działań instytucji odpowiedzialnych za monitoring Odry?

O przeprowadzenie doraźnej kontroli działań instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad Odrą, w tym Wód Polskich i instytucji administracji rządowej - zaapelowali posłowie KO Robert Kropiwnicki i Tomasz Kostuś. Według nich wkrótce może dojść do chowania lub niszczenia dokumentów dotyczących sprawy.
26.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Ekohydrolog: Zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem

Kąpiel w rzece, w której, niczym w kotle, przy obecnie panującej temperaturze, mieszają się różne substancje pochodzące z rozkładu, to ryzyko dla zdrowia – powiedział PAP dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN. Dodał, że zakaz wstępu do Odry jest podyktowany rozsądkiem.
25.08.2022

Rybacy: jest szansa na odrodzenie się Odry w ciągu dwóch-trzech lat

Populacja ryb w Odrze może się odbudować w ciągu dwóch-trzech lat - twierdzą zawodowi rybacy z regionalnego stowarzyszenia w Niemczech. Trzeba mieć nadzieję, że za śmierć odpowiada substancja, która jest toksyczna tylko przez krótki czas, i że będzie się ona stopniowo rozcieńczać - powiedział szef Związku Rybołówstwa Brandenburgii-Berlina Lars Dettmann, dodając, że wówczas życie w rzece mogłoby się odrodzić.
25.08.2022

Wiceminister infrastruktury: specustawa dot. Odry ułatwi procesy inwestycyjne

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie miała na celu przede wszystkim usprawnienie procedur inwestycyjnych zapewniających odpowiedni stan oczyszczonych ścieków oraz zwiększenie stanu zasobów wody w rzece - mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.08.2022

Ponad 150 ton śniętych ryb trafiło do utylizacji

Od 13 do 23 sierpnia w ośmiu transportach do utylizacji trafiło 150 150 kg śniętych ryb. W środę zaplanowany jest kolejny transport – poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.
24.08.2022

PZW ratuje ryby z Odry

Za trzy dni minie miesiąc od momentu kiedy członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego zaalarmowali instytucje Państwowe, że mamy do czynienia z falą niepokojących śnięć ryb w rzece Odrze. Bez wahania członkowie PZW, Społeczna Straż Rybacka, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska oraz społecznicy ruszyli do walki z jak się wkrótce okazało – potężną katastrofą ekologiczną.
24.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Porozumienie czterech marszałków województw ws. programu dla Odry

Marszałkowie czterech zachodnich województw podpisali w poniedziałek w Cigacicach (Lubuskie) porozumienie w sprawie współpracy w celu przygotowania wspólnego, kompleksowego programu odbudowy ekosystemu rzeki Odry – poinformował rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.
23.08.2022

Warunki tlenowe w Odrze ulegają poprawie

Warunki tlenowe w Odrze właściwie w każdym miejscu, w każdym punkcie ulegają poprawie - przekazał podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Dodał, że sytuacja w rzece znacząco poprawiła się także na południu województwa.
23.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
23.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymensium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
23.08.2022

Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
23.08.2022

PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich

Badania kolejnych próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują na niebezpieczne przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb - poinformował PAP w poniedziałek dyrektor PIWet-PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
23.08.2022

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór; po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby; po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory - oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
22.08.2022

Tarcza dla firm nad Odrą

Rząd szykuje program pomocowy dla nadodrzańskiego biznesu. Przedsiębiorcy, z którymi go konsultuje, proponują, aby warunkiem uzyskania wsparcia był spadek przychodów o co najmniej 50 proc. miesiąc do miesiąca - zapowiada w rozmowie z "DGP" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
22.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb

Wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb. Są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. Co z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
19.08.2022

Prawo.pl: ubezpieczenie uchroni przedsiębiorcę przed kosztami w przypadku spowodowania szkód w środowisku naturalnym

Jeżeli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, poniesie gigantyczne koszty – zauważa Prawo.pl. W opinii ekspertów portalu zapobieganie katastrofom ekologicznym nie zawsze się jednak udaje, a koszty ich naprawy są bardzo wysokie. Firmy mogą jednak ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku.
19.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
19.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Złote algi źródłem toksyn w Odrze

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży - poinformowała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.08.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej ma charakter innowacyjny

Rozwiązania ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej mają rewolucyjny, innowacyjny charakter - mówił podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
18.08.2022

Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Policjanci skontrolowali stan rzeki Barycz, prawego dopływu Odry

W związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry policjanci rozpoczęli w sobotę cykl kontroli rzek w powiecie ostrowskim. Zaczęli od rzeki Barycz, która jest prawym dopływem Odry – powiedziała PAP mł. asp. Małgorzata Michaś z biura prasowego ostrowskiej policji.
14.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Zachodniopomorskie. Fala zanieczyszczonej Odry dotarła do województwa

Fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego – poinformował PAP w czwartek WIOŚ w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski powiedział, że badania wody nie wykazały anomalii, które wpływałyby na śnięcie ryb.
11.08.2022

Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Martwa Odra! Kto wyjaśni przyczyny katastrofy ekologicznej?

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Wody Polskie: trwa wyławianie śniętych ryb z Odry

W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wyłowiono z Odry około 5 ton śniętych ryb. Proces ich zbioru w okolicach dolnośląskiego Głogowa i Cigacic (woj. lubuskie) wciąż trwa - przekazał w środę prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zaznaczył, że nie odnotowano obumierania innych organizmów.
11.08.2022

W zachodniopomorskiej części Odry nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.
11.08.2022

Odra: kilka ton śniętych ryb - WIOŚ zawiadamia prokuraturę ws. zanieczyszczenia

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku, co spowodowało zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach – podało Radio Zet. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.
10.08.2022

Premier: kolejne miliardy muszą być przeznaczone na rzecz Odry

Kolejne miliardy złotych muszą zostać przeznaczone na rzecz inwestycji w udrożnienie Odry - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że Polaka nadal w niewielkim stopniu korzysta z transportu wodnego, który jest tani i ekologiczny.
17.07.2022

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.