Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

jj

19.11.2023 18:58 Źródło: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Strona główna Klimat, Edukacja Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny”

Partnerzy portalu

Unia Izb Odry i Łaby o raporcie NIK w sprawie Odry: „Musimy ograniczyć chaos kompetencyjny” - ZielonaGospodarka.pl

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze nie pozostawia złudzeń, że system administracyjny w Polsce nie był gotowy na sprawne działanie w obliczu takiego zdarzenia. Raport pokazuje również, że ignorowane miały być wcześniejsze sygnały dotyczące wysokiego zasolenia rzeki. 

– Raport pokazuje, że organy administracji publicznej nie były przygotowane do działania w obliczu tak wielkiego kryzysu. Teraz należy skupić się na tym, by katastrofa nigdy więcej się nie powtórzyła. Wielu przedsiębiorców do dzisiaj odczuwa efekty tej katastrofy, a życie nad rzeką w minionym sezonie było mniej intensywne niż przed katastrofą – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezydent Unii Izb Odry i Łaby. 

Wielka katastrofa ekologiczna, która w lipcu i w sierpniu roku 2022 dotknęła Odrę pokazała niemoc państwa w sytuacji kryzysowej. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła w raporcie, że nieprzygotowane na taką sytuację kluczowe organy administracji publicznej nie podjęły odpowiednich działań. Nie zapewniły np.  skutecznego obiegu informacji. Nie uruchomiły też odpowiednich struktur zarządzania kryzysowego, a pierwsze sygnały miały być potraktowane przez zarządzających nie wystarczająco poważnie. 

– Rok 2023 na szczęście oszczędził nas jeżeli chodzi o tragedię na Odrze. Nie zmienia to faktu, że raport Najwyższej Izby Kontroli powinien być dokładnie przeanalizowany. Jako Unia Izb Odry i Łaby odnotowywaliśmy wiele głosów zaniepokojenia przedsiębiorców sytuacją związaną z ekologią naszej rzeki. Należy zrobić wszystko, by katastrofa nigdy się nie powtórzyła, a wszelkie czynniki związane z jej zagrożeniem powinny być natychmiast wychwytywane, analizowane, a tryb interwencyjny powinien być na pewno bardziej dynamiczny – mówi Hanna Mojsiuk, prezydent Unii Izb Odry i Łaby.

– Zgadzamy się z częścią wniosków z raportu NIK. Na pewno kwestie związane z podziałem kompetencji między Ministra Infrastruktury, Ministra Środowiska i Klimatu, Wody Polskie czy Inspekcję Ochrony Środowiska jest konieczne. Nie może być tak, że w obliczu tragedii ekologicznych zamiast działać, trwa ustalanie kto jest za co odpowiedzialny. Chaos kompetencyjny uważamy za priorytet do opanowania. Poza tym wszelkie programy skupiające się na trosce o stan środowiska naturalnego wymagają wsparcia i my jako przedsiębiorcy jesteśmy ich zwolennikami – mówi Hanna Mojsiuk.

Jak dodaje prezydent Unii Izb Odry i Łaby temat Odry ma duże znaczenie zarówno dla Polski jak i Niemiec czy Czech.

– Odra nas łączy. Katastrofa ekologiczna jest wydarzeniem międzynarodowym, stąd wszelkie działania zawsze powinny być podejmowane transgranicznie. Liczę, że katastrofa już nigdy się nie powtórzy, ale omawianie jej przyczyn i wyciąganie wniosków powinno odbywać się z poszanowaniem praw naszych partnerów z Niemiec i Czech, a ich sugestie powinny być traktowane jako konstruktywne, a nie wrogie – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Unia Izb Odry i Łaby przygotuje swoje stanowisko w tej sprawie, które zostanie przesłane Prezesowi Rady Ministrów. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.