Wynik wyszukiwania - "powietrze" - Wiadomości

Poprawa czystości powietrza uratowała już życie co najmniej 25 tys. Polaków

Co najmniej 25 tys. Polaków żyje dzięki poprawie jakości powietrza w okresie 2018–2022 – wynika z analizy, którą przeprowadziło Europejskie Centrum Czystego Powietrza.
28.05.2024

Czy wiemy, że w Polsce poprawia się powietrze? [BADANIE]

Działania antysmogowe w Polsce zaczynają przynosić efekty, chociaż nie wszyscy i nie wszędzie zauważają poprawę - wynika z badania “Strefy Czystego Transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”. Co piąta osoba uznaje, że w jej okolicy powietrze jest złe przez cały rok, a w dużych miastach to przekonanie jest jeszcze powszechniejsze. Jesteśmy też mocno podzieleni w kwestii tego, czy sytuacja się poprawia, chociaż niezależne raporty pokazują pozytywny trend.
27.05.2024

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji

Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania.
22.05.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Polski Alarm Smogowy podsumował kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

Polski Alarm Smogowy podsumował tegoroczną kampanię „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W jej ramach po kraju jeździły instalacje mobilnych płuc. Odwiedziły 56 miejscowości w ośmiu województwach. Pokazywały mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.
26.03.2024

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

Jakość powietrza w Europie uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale sytuacja nadal nie jest idealna – informują naukowcy na łamach pisma “Nature Communications”.
14.03.2024

W Szczecinie przekroczono dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego w powietrzu

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w środę, że w godzinach nocnych i porannych w Szczecinie nastąpił wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Przyczyną są warunki meteorologiczne.
13.03.2024

Marszałkowie województw o ekologii: następuje poprawa jakości powietrza

O działaniach samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiali we wtorek w Istebnej członkowie Konwentu Marszałków Województw RP. W ocenie członka zarządu województwa śląskiego Krzysztofa Klimosza, właśnie ten region przoduje i jakość powietrza poprawiała się.
13.03.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

Uchwała o Strefie Czystego Transportu w Krakowie unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił unieważnić uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Uchwałę o SCT zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
11.01.2024

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z powodu zanieczyszczeń w Czarnogórze

Elzana Hrković, mieszkanka Pljevlji w północnej Czarnogórze, pozwała państwo przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu za naruszenie konstytucyjnego prawa do zdrowego środowiska - poinformował w środę dziennik "Vijesti".
11.01.2024

Francuskie ministerstwo zdrowia: najbiedniejsze i najbogatsze dzieci najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza

Najbiedniejsze i najbogatsze dzieci we Francji są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.
05.01.2024

W Rybniku w 2023 r. najlepsze powietrze od lat

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym 2023 r. najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku – przekazał w środę tamtejszy magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.
04.01.2024

Wpływ fajerwerków na jakość powietrza – dane firmy SeaData

W ostatnią noc minionego roku firma SeaData, będąca ekspertem w dziedzinie monitorowania danych środowiskowych, zaobserwowała znaczący spadek jakości powietrza (wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu). To zjawisko, odnotowane dokładnie o północy, gdy entuzjastyczne tłumy witają Nowy Rok, było ściśle powiązane z intensywnym użytkowaniem fajerwerków.
02.01.2024

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
06.12.2023

Bardzo zła jakość powietrza w wielu regionach Małopolski i w Krakowie

W środę w wielu regionach Małopolski jest bardzo zła jakość powietrza. Do północy w Krakowie i większości powiatów obowiązuje 2. lub 1. stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
06.12.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
12.11.2023

Kraków. Przeciwnicy strefy czystego powietrza złożyli w ratuszu projekt uchwały dot. likwidacji strefy

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie nie ustępują i w piątek złożyli w urzędzie miasta projekt obywatelskiej uchwały dot. likwidacji strefy. Liczą też, że sąd pozytywnie rozpatrzy skargę wojewody na SCT.
10.11.2023

HEAL Polska: dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre

Listopad to miesiąc, kiedy powietrze w wielu polskich miastach staje się mocno zanieczyszczone, zmieniając kolor na szary. Pierwsze chłodniejsze dni sprawiły, że w niektórych miejscowościach poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Niestety najwyższą cenę płacą za to dzieci, o czym opowiada nowa animacja o chłopcu „chorym na smog”.
07.11.2023

Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Prowadzi dolnośląska Nowa Ruda

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
02.11.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

W Malezji powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur

Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli czy suchego lodu. Władze mają nadzieję, że opady poprawią jakość powietrza - poinformowała agencja Reutera.
04.10.2023

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
30.09.2023

Raport: zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie

Obecne w powietrzu toksyczne cząstki stałe to najsilniej działający zewnętrzny czynnik niszczący zdrowie ludzi – wskazuje nowy raport. Ich wpływ dotyczy jednak przede wszystkim w kilku krajów - Bangladeszu, Indii, Pakistanu, Chin, Nigerii i Indonezji.
31.08.2023

GIOŚ: wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska działają

Wszystkie stacje pomiarowe w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, badające jakość powietrza w Polsce, działają - podał w niedzielę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że stacje GIOŚ zostały ocenione jako najlepsze w Europie.
23.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale woda w mieście jest zdatna do picia

W związku z pożarem prywatnej hali z odpadami w sołectwie Przylep wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, poinformował w sobotę prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Jednocześnie zapewnił, że woda w Zielonej Górze jest zdatna do picia.
22.07.2023

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Które miasta były najbardziej zanieczyszczone ostatniej zimy?

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce, ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego.
16.05.2023

Miks drzew w mieście najlepiej oczyszcza powietrze

Różne drzewa oczyszczają miejskie powietrze z innych toksyn i dobrze jest je mieszać. Potrzebna jest jednak rozwaga, bo czasami - mimo dobrych chęci - można zaszkodzić.
09.03.2023

Śląsk z nowymprogramem poprawy jakości powietrza z budżetem 5,9 mln zł

Konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł.
16.02.2023

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Ponad 3,5 mln zł wsparcia dla powiatów woj. mazowieckiego w ochronie powietrza i klimatu

Ochrona powietrza i klimatu, wsparcie dla sołectw oraz działkowców - to działania w powiatach wołomińskim, legionowskim i otwockim, które otrzymały wsparcie samorządu województwa. Władze regionu przeznaczą na ten cel ponad 3,5 mln złotych.
30.05.2022

Polska na europejskim podium... zanieczyszczenia powietrza. Czy rozwiązaniem jest miejski filtr od Oxygen City? [WIDEO]

W ostatnich dniach w godzinach porannych polskie miasta – Warszawa, Wrocław, Kraków i Poznań – trafiały do czołówki prowadzonego przez IQAir zestawienia metropolii z największym smogiem. Problem zanieczyszczenia powietrza wciąż jest poważny, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, i to mimo prowadzenia programów wymiany kopciuchów, czyli przestarzałych pieców, które stanowią jedną z głównych przyczyn smogu.
24.03.2022

NFOŚiGW: w "Czystym Powietrzu" złożono blisko 400 tys. wniosków na 6,7 mld zł

W programie "Czyste Powietrze" złożono do tej pory 397 tys. wniosków na kwotę dofinansowania ponad 6,7 mld zł - przekazał we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
23.02.2022

Przełom w technice wychwytywania CO2

Szwedzki zespół wykonał potencjalnie przełomowy krok w kierunku konwertowania CO2 w tlenek węgla, który można wykorzystać do produkcji paliw i innych substancji. System oparty na kowalencyjnych sieciach organicznych potrzebuje tylko energii słonecznej.
19.02.2022

Port Morski Elbląg zaczyna monitorować jakość powietrza

Gdyńska firma SeaData zainstalowała w Porcie Morskim Elbląg pierwsze urządzenie YetiBox monitorujące stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Monitoring jakości powietrza jest jednym z głównych elementów projektu CORAL (COnsortium for smaRt mArine soLutions) realizowany przez SeaData oraz BGEO (Hiszpania) i WaterRobotics (Francja).
19.01.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.
01.01.2022

Zanieczyszczenie powietrza, nawet mieszczące się w normie, szkodzi zdrowiu

Toksyczne substancje szkodzą i zwiększają ryzyko śmierci nawet wtedy, gdy ich stężenie jest niższe, niż ustalone limity. To wyniki obszernego, wieloletniego badania przeprowadzonego w kilku krajach Europy.
05.09.2021

Aby zapobiec przyszłym pandemiom, trzeba wprowadzić regulacje jakości powietrza

Potrzebne są regulacje odnośnie jakości powietrza w pomieszczeniach podobne do tych, jakie dotyczą wody, czy pożywienia - twierdzą naukowcy. Wysokiej klasy systemy wentylacji mogą - ich zdaniem - zapobiegać epidemiom, takim jak COVID-19, podobnie jak oczyszczanie wody chroni np. przed cholerą.
18.05.2021

Naukowcy pozyskali DNA z powietrza, może to pomóc w przypadku wirusów takich jak SARS-CoV-2

Naukowcy odkryli, że zwierzęce DNA można zbierać z powietrza. Badanie sprawia, że łatwiej będzie badać mało dotąd poznane gatunki zwierząt z trudno dostępnych miejsc, np. jaskiń. Odkrycie może mieć jednak znacznie większe znaczenie i pomoże zrozumieć, jak rozprzestrzeniają się różne choroby, m.in. COVID-19.
07.04.2021

New Scientist: za miliard lat brak tlenu zakończy życie na Ziemi

Za miliard lat atmosfera Ziemi będzie zawierała bardzo mało tlenu, co sprawi, że nie będzie nadawała się do zamieszkania dla złożonych organizmów oddychających tlenem – informuje portal naukowy New Scientist w oparciu o badanie naukowców z Japonii i USA.
02.03.2021

Przedłużono termin programu „Czyste Powietrze”

Jeszcze przez miesiąc, czyli do końca marca 2021 r., gminy mają szansę na wyrażanie chęci podpisania porozumienia – w sprawie programu „Czyste Powietrze” – uwzględniającego nowe bonusy dla gmin. Dzięki temu samorządy będą korzystać z pakietu startowego na uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego i podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski. Premiowane będą też gminy, które tych wniosków złożą najwięcej.
02.03.2021

Mobilne laboratorium KGHM do oceny zanieczyszczeń środowiska

Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.
25.02.2021

Władze Chin zezwolą w tym roku na niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza

Cele redukcji zanieczyszczenia powietrza w Chinach będą w tym roku nieco mniej surowe niż średnia odnotowana w ubiegłym roku, gdy przeciętne zanieczyszczenie powietrza znacznie spadło w związku z lokckdownami covidowymi – ogłosiły w czwartek władze.
25.02.2021

Jak Gdynia dba o czyste powietrze?

Gdyńskie powietrze należy najczystszych w kraju. Zdarzają się jednak dni, jak dzisiaj, kiedy jego jakość jest niższa niż zazwyczaj. Wkrótce i one staną się pieśnią przeszłości – nie tylko krótkofalowo, ze względu na nadchodzącą odwilż czy wiatr od morza, ale również na stałe za sprawą systematycznego likwidowania pieców w mieście.
24.02.2021

GIOŚ informuje o złej jakość powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
23.02.2021

Miejskie Filtry Powietrza walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z koronawirusem.

Opracowany przez Polaków Miejski Filtr Powietrza w ciągu doby oczyszcza kubaturę wielkości Stadionu Narodowego. Okazuje się jednak, że może być równie skuteczny w walce z SARS–CoV–2.
19.02.2021

KE o jakości powietrza w Polsce, Belgii i Czechach

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Belgii, Czech i Polski w sprawie przestrzegania wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej jakości powietrza w Europie.
18.02.2021

Mieszkańcy Polski gotowi działać na rzecz jakości powietrza

65% mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. 88% badanych słyszało o rządowym programie „Czyste powietrze”. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
08.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.