Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

mj

01.01.2022 10:30
Strona główna Klimat, ekologia Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Partnerzy portalu

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze" - ZielonaGospodarka.pl

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślił w rozmowie z PAP, że 1 stycznia 2022 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" jest ważną datą ponieważ, od Nowego Roku beneficjenci nie będą mogli otrzymać dopłat z programu do kupna kotła węglowego. Do tej pory w ramach programu beneficjenci dokonując wymiany źródła ciepła w swoim domu jednorodzinnym mogli wybrać kupno m.in. kotła węglowego spełniającego wymogi ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (najbardziej ekologicznego z takiego rodzaju pieców).

"Nie chcąc zaskakiwać beneficjentów, wnioskodawców informowaliśmy o tej zmianie od połowy 2021 roku. Z Nowym Rokiem zniknie możliwość dopłat w programie do kupna kotłów na paliwo stałe węglowe. Istnieje możliwość rozliczenia takiego pieca w 2022 r., ale tylko pod warunkiem, że został kupiony i zamontowany do końca 2021 r. Podkreślam, kupiony i zamontowany, co oznacza, że nie wystarczy faktura za zakup. Kocioł musi być zamontowany z odbiorem do 31 grudnia 2021 r." - powiedział Mirowski.

Wiceszef Funduszu wyjaśnił, że wśród beneficjentów "Czystego powietrza" najpopularniejszym wyborem są piece gazowe. Na ogrzewanie gazem zdecydowało się ok. 44,5 proc. uczestników programu. Na kolejnym miejscu z ok. 20 proc. udziałem są kotły na biomasę. Dalej są pompy ciepła - 17,4 proc., a ponad 16 proc. beneficjentów zdecydowało się na kupno pieca węglowego.

Mirowski poinformował, że od stycznia – po ogłoszeniu zmian w programie – Narodowy Fundusz w "Czystym powietrzu" dofinansowywać będzie również kupno tzw. kotłów dwupaliwowych, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno. "Takie kotły są dostępne na rynku i NFOŚiGW zdecydował się dopuścić od 2022 r. do programu rozliczenia kupna takiego źródła ciepła" - powiedział.

Wiceprezes dodał, że do końca pierwszego kwartału 2022 r. ma zostać uruchomiony nowy program Narodowego Funduszu pn. „Moje ciepło”, w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w nowo wybudowanych domach. Budżet programu wyniesie 600 mln zł.

"Zakładamy, że dofinansowanie w nowym programie +Moje ciepło+ wyniesie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 21 tys. zł w przypadku gruntowych pomp ciepła i do 7 tys. zł w przypadku pomp powietrze-powietrze i powietrze-woda. Z naszej inicjatywy otrzymaliśmy też pozytywne stanowisko Rady Konsultacyjnej Funduszu Modernizacyjnego i projekt programu priorytetowego uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W dokumentach przedstawionych do akceptacji znalazł się zapis umożliwiający zwiększenie z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi dla posiadaczy kart Dużej Rodziny, co oznacza, że rodziny wielodzietne, które zdecydują się na montaż w nowym domu pompy ciepła mogą otrzymać większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW" - wyjaśnił Mirowski.

Przedstawiciel Funduszu poinformował ponadto, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału NFOŚiGW chce uruchomić kolejny program "Ciepłe mieszkanie" mający za zadanie ograniczyć powstawanie smogu z budynków wielolokalowych. Program "Czyste powietrze" skierowany jest bowiem do właścicieli domów jednorodzinnych.

"Program będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin, a one z kolei – po otrzymaniu dofinansowania – będą prowadziły nabór dla swoich mieszkańców. W pierwszym etapie programu wnioski mieliby składać właściciele pojedynczych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a potem wspólnoty mieszkaniowe – tak jak to robiliśmy w naszych programach pilotażowych w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz w Pszczynie na Śląsku. Zakres przedsięwzięć byłby podobny jak w +Czystym powietrzu+. A jeśli chodzi o poziom dofinansowania, to podstawowa dotacja dla tych z wyższym dochodem wynosiłaby do 13 tys. zł, a ta z podwyższonym poziomem dofinansowania do 26 tys. zł na jeden lokal. Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylacji mechanicznej i dokumentację projektową" - wyjaśnił wiceprezes.

Mirowski dodał, że ws. uruchomienia "Ciepłego mieszkania" prowadzone były konsultacje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przypomniał, że BGK ma premie modernizacyjne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termomodernizację. "Nie chcemy się nawzajem dublować w swoich działaniach, dlatego rozmawialiśmy jak podzielić kompetencje między BGK a NFOŚiGW w +Ciepłym mieszkaniu+. W pierwszym etapie wsparcie NFOŚiGW objęłoby pojedyncze mieszkania" - wskazał.

Wiceprezes pytany, kiedy ma ruszyć zapowiadana trzecia część programu "Czyste powietrze" skierowana do najmniej zamożnych wyjaśnił, że ma się to stać jeszcze w styczniu 2022 r. "Z naszej strony kończymy prace, +dopinamy+ niezbędne zmiany w systemach IT. Jesteśmy zdeterminowani, aby trzecia część programu ruszyła w pierwszej połowie stycznia" - zapewnił Mirowski.

Obecnie program "Czyste Powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji - na dwie kategorie. W pierwszej części są to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla nich przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 tys. zł. Druga część jest skierowana dla wnioskodawców o przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziana jest wyższa dotacja, do 37 tys. zł.

W 2022 r. pojawi się trzeci komponent programu dla jeszcze mniej zamożnych. Osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych będą mogły otrzymać nawet do 90 proc. wsparcia w ramach kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie do 69 tys. zł - informowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.