Wynik wyszukiwania - "promieniowanie" - Wiadomości

Amerykańska fuzja jądrowa coraz skuteczniejsza

Naukowcy z National Ignition Facility udostępnili szczegóły odnośnie przełomowego eksperymentu z 2022 r., w którym w fuzji jądrowej uzyskali nadwyżkę energetyczną. Badacze m.in. udoskonalili kapsułkę z paliwem, zwiększyli jej masę i wzmocnili lasery.
08.02.2024

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2. Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęca
01.02.2024

Firma Huasun osiąga wybitny kamień milowy - rekordową moc wyjściową modułów słonecznych HJT

Firma Huasun kolejny raz podniosła poprzeczkę, osiągając nową, rekordową moc wyjściową modułów fotowoltaicznych opartych na heterozłączach (HJT). Zaledwie sześć tygodni od poprzedniego osiągnięcia z końca września moduł solarny Huasun Himalaya G12-132 HJT o niespotykanej mocy wyjściowej 750.544W i imponującej skuteczności przekształcania energii wynoszącej 24,16% uzyskał certyfikację TÜV SÜD, czołowej niezależnej jednostki badawczej i certyfikującej.
14.11.2023

Kosmiczne elektrownie są możliwe – wskazuje nowe badanie

Sześcioletni eksperyment na satelicie pokazał, że ultralekkie panele mogą generować prąd w przestrzeni. To ważny wynik z punktu widzenia planów budowy kosmicznych elektrowni.
26.10.2023

Moduły fotowoltaiczne ultrawysokiej mocy w nieczynnej przestrzeni górniczej

Fotowoltaika zastępuje węgiel kamienny w coraz większym wymiarze. Przykładem przejścia z nieodnawialnych źródeł energii na energię słoneczną jest projekt realizowany przez Trinę Solar w Ningxia w Chinach, gdzie na terenie byłej kopalni węgla utworzono elektrownię słoneczną o mocy 2GW, opartej na modułach Vertex, o ultrawysokiej mocy. Przewiduje się, że po podłączeniu stacji do sieci będzie można zredukować zużycie standardowego węgla o 960 000 ton i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 2,62 mln ton rocznie.
23.10.2023

Przez trudy do gwiazd. Najwyżej na świecie położona farma wiatrowa już działa

Troska o środowisko zdaje się sięgać szczytów. Te słowa może potwierdzać najwyżej na świecie położona farma wiatrowa, która w chińskim Zhegu, na wysokości 5200 metrów, została oddana do użytku.
22.10.2023

Rzeki to fabryki mikroplastiku

Model zmiany plastikowych śmieci wrzucanych do rzek na toksyczny mikroplastik pokazuje, że to jednorazowe naczynia z polistyrenu, fragmenty styropianu i kawałki folii rozpadną się najszybciej. Tempo powstawania mikroplastiku zależy też od klimatu, energii przepływu wody czy obecności roślin.
08.10.2023

Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Na naszych oczach praktycznie w każdej dziedzinie życia dokonuje się transformacja energetyczna. W tym szerokim pojęciu, odmienianym w ostatnich miesiącach przez niemal wszystkie przypadki, mieści się szereg aktywności. O doświadczeniach na tym polu jednego z największych biur inżynierskich w Polsce – Industria Project – opowiada jego prezes dr Włodzimierz Werochowski.
22.09.2023

Wtargnęli do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Paryż - 11 tysięcy krzesełek z nakrętek i plastiku z odzysku

Plastik zebrany z koszy w departamencie Sekwana-Saint-Denis i poddany recyklingowi stał się podstawowym materiałem do produkcji 11 tysięcy plastikowych krzesełek do Aquatics Centre, w którym podczas igrzysk odbędą się zawody pływackie.
18.07.2023

Polska może być liderem w wydobywaniu minerałów na Księżycu

Wydobywanie minerałów na Księżycu to obszar, w którym Polska może się wybić na pozycję lidera w wyścigu o eksplorację Księżyca - powiedział PAP dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jego zespół stworzył przyrząd, który wskaże, gdzie dokładnie na Księżycu znajdują się surowce metaliczne i energetyczne.
23.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Nowy materiał wzorowany na futrze niedźwiedzia polarnego

Inżynierowie z University of Massachusetts Amherst (USA) opracowali syntetyczną tkaninę, wzorowaną na futrze niedźwiedzia polarnego. Nowy materiał jest już dostępny na rynku.
16.04.2023

Metamateriały zwiększą efektywność ogniw fotowoltaicznych

Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona, głównie w postaci ciepła. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.
27.03.2023

Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa

W dwóch poprzednich artykułach traktujących o nowych, na polskich obszarach morskich, inwestycjach związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem morskim oraz brakiem odpowiednich regulacji, pozwalających na uruchomienie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę MFW.
23.03.2023

Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze

We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania Polaków sugerują, że taki materiał może się kryć wśród stopów, których podstawowymi składnikami są nikiel i żelazo - informuje NCBJ.
23.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
20.03.2023

WMO zbuduje globalny system monitoringu gazów cieplarnianych

O roli gazów cieplarnianych w kształtowaniu współczesnej zmiany klimatu napisano już wiele. Co więcej, w efekcie prowadzonych badań nasz stopień pewności na temat funkcjonowania systemu klimatycznego Ziemi systematycznie wzrasta. Od ponad trzydziestu lat możemy wiedzę na ten temat czerpać choćby z Raportów Oceny opracowywanych i wydawanych przez Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu[i].
14.03.2023

Substancja promieniotwórcza w szkole - postępowanie wszczęła policja

Substancję promieniotwórczą Cez 137 zwierał pojemnik, który w środę znaleziono na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie (Mazowieckie). O sprawie powiadomiono Państwową Agencję Atomistyki i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Postępowanie wszczęła policja.
17.02.2023

Fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Na Politechnice Gdańskiej opracowywane są nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
30.01.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
16.01.2023

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.
13.01.2023

Energia jądrowa poprawi bilans energetyczny w Polsce, ale nie rozwiąże problemu

W ciągu 10 lat będziemy musieli w Polsce odstawić 15 GW z bloków energetycznych węglowych. Energia jądrowa może pomóc, ale nie rozwiąże problemu – powiedział w czwartek dr hab. Andrzej Kulczycki podczas debaty "Kryzys energetyczny a ekologia".
12.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

Zysk energetyczny z eksperymentu nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi

Zysk energetyczny ogłoszony po amerykańskim eksperymencie nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi. Ewentualne elektrownie będą mogły komercyjnie działać dopiero za kilka dekad - twierdzi Dariusz Aksamit, fizyk z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i popularyzator nauki.
19.12.2022

Fizyk o badaniu z zasilaną laserowo fuzją jądrową: uzyskane wyniki przełomowe w tej dziedzinie nauki

Eksperyment z zasilaną laserowo fuzją jądrową i wyniki uzyskane przez zespół z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory - są przełomowe. Stanowią milowy krok w pracach nad inercyjną fuzją termojądrową - powiedział PAP fizyk, dr Marcin Rosiński z Instytutu Fizyki Plazmy Laserowej i Mikrosyntezy im. S. Kalińskiego.
14.12.2022

Bułgarski reaktor do remontu

O północy z piątku na sobotę wyłączono jeden w dwóch działających reaktorów w elektrowni jądrowej w Kozłoduju nad Dunajem, by zlikwidować usterkę w systemie chłodzenia reaktora, poinformowała w sobotę jej służba prasowa.
12.12.2022

7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

Holendersko-norweska firma SolarDuck i jej partnerzy z konsorcjum otrzymali od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency - RVO) dotację w wysokości 7,8 mln euro na rozwój, testowanie oraz walidację pływającej platformy solarnej Merganser w trudnych warunkach Morza Północnego.
21.11.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

Szkoła w Missouri skażona odpadami radioaktywnymi z czasów budowy pierwszej bomby atomowej

W szkole podstawowej w miejscowości Florissant w amerykańskim stanie Missouri odkryto niedopuszczalny poziom skażenia radioaktywnego. Jak ustalono, źródłem są odpady z lat 40. XX wieku, gdy trwały prace nad stworzeniem pierwszej bomby atomowej.
20.10.2022

PAA i UDT wzmacniają współpracę

Kluczowe dla bezpieczeństwa jądrowego w Polsce instytucje podpisały porozumienie. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) i Urząd Dozoru Technicznego (UDT) będą jeszcze ściślej współpracować.
26.09.2022

Science fiction? Niekoniecznie - orbitalne elektrownie solarne to nie fantastyka

Naukowcy i biznes coraz śmielej mówią o budowie orbitalnych elektrowni solarnych. Taka elektrownia na orbicie okołoziemskiej mogłaby działać prawie całą dobę - i z wyższą wydajnością, niż na Ziemi. Wlk. Brytania rozważa budowę takich systemów. Polska mogłaby w tym projekcie uczestniczyć - mówi PAP dr Adam J. Zwierzyński z AGH.
12.09.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej ma charakter innowacyjny

Rozwiązania ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej mają rewolucyjny, innowacyjny charakter - mówił podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
18.08.2022

Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa zakłada m.in., że za nielegalne składowanie odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia.
16.08.2022

Przyrodnicy czekają z transportem polskich żubrów do Czarnobyla

Polscy naukowcy i eksperci we współpracy z ukraińskimi instytucjami mieli gotowy plan transportu pierwszych 8-9 żubrów z Puszczy Białowieskiej do Czarnobyla. Wszystko wstrzymała najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie. Trwa wyczekiwanie na dobry moment – powiedział PAP Tomasz Pezold Kneževć – pomysłodawca projektu i ekspert Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
15.08.2022

Upały potęgują zanieczyszczenie ozonem w Europie

Na dużym obszarze Europy wzrasta stężenie ozonu przy powierzchni ziemi. Przed zjawiskiem, które wiąże się z wysokimi temperaturami, ostrzegają eksperci z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. Ozon blisko ziemi jest zanieczyszczeniem i może szkodzić zdrowiu.
21.07.2022

Komisja za poprawkami do projektu podwyższającego kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Sejmowa komisja środowiska zaaprobowała z poprawkami projekt nowelizacji ustawy podwyższającej kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przewidziane w projekcie kary finansowe wynoszą od 10 tys. do 10 mln zł.
20.07.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
15.07.2022

MAREWIND - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

W ciągu ostatnich 15 lat energetyka wiatrowa doświadczyła w Europie niezwykłego wzrostu, pozycjonując stary kontynent jako lidera na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecną skumulowaną mocą zainstalowaną 22 072 MW. Niemniej jednak funkcjonalne i strukturalne komponenty morskiej energetyki są narażone na liczne mechanizmy uszkodzeń zarówno materiałów jak i powłok. Korozja i zmęczenie wpływają na żywotność konstrukcji offshore, gdzie czynniki środowiskowe takie jak wilgoć, promieniowanie UV, ścieranie i erozja już sp
05.07.2022

Innowacyjny materiał polskich naukowców - z dodatkiem grafenu może pochłaniać elektrosmog

Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej chce wprowadzić na rynek materiał, który będzie tłumił szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.
17.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

Jasność, widzę jasność! O problemie zanieczyszczenia światłem

Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie sprawia problemów z recyklingiem, nie zalega w altanach śmietnikowych i wysypiskach śmieci — a jednak światło może być i jest źródłem zanieczyszczenia. O problem zapytaliśmy dr. inż. Krzysztofa Skarżyńskiego z Zakładu Techniki Świetlnej Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, pasjonata oświetlenia, specjalistę z zakresu jego symulacji i pomiarów.
31.05.2022

Komercyjne innowacje - ładowanie EV z magazynowaniem energii słonecznej

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadza do oferty szereg nowych produktów, aby pobudzić wzrost zainteresowania rynku komercyjnego i mieszkaniowego. Obejmują one kompleksowe rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych z magazynowaniem energii słonecznej, nowy licznik z 2CT do modernizacji istniejących elektrowni oraz nowy model SG125CX do zastosowań komercyjnych, maksymalizujący oszczędności energii i zapewniający bardziej zrównoważone
16.05.2022

Politechnika Warszawska i nanoEMI mają sposób na zanieczyszczenie elektrosmogiem

Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki pracuje nad stworzeniem materiału, który będzie tłumił szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Ma być tani, lekki i na tyle elastyczny, by łatwo go dostosować do różnych produktów.
12.05.2022

Polscy eksperci z PAA i UDT zapoznają się z amerykańską technologią jądrową

Zespół sześciu polskich ekspertów z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) oraz Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) zapoznaje się w USA z amerykańską technologią jądrową. Jak poinformował PAP Urząd, będą oni obserwować m.in. testy rozruchowe bloków jądrowych Vogtle 3 i 4.
21.04.2022

Kolejne firmy dołączają do nicjatywy 3W: innowacje w obszarze wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.
20.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Debata o atomie – II Forum Morskie Radia Gdańsk [WIDEO]

Za nami pierwsza debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk, cyklicznego projektu będącego wkładem rozgłośni w rozwój polskiej gospodarki morskiej. Tematem dyskusji była energetyka jądrowa i przyszłość pierwszej w Polsce elektrowni, która ma zostać zbudowana na Pomorzu.
07.04.2022

NuScale Power i Spring Valley Acquisition Corp. informują o dodatkowej inwestycji prywatnej w akcje publiczne (PIPE) o wartości 10 mln USD, którą zrealizuje SailingStone Capital Partners

- Łączna wartość inwestycji PIPE wzrośnie z 211 mln USD do 221 mln USD; - Dodatkowa inwestycja instytucjonalna świadczy o silnym wsparciu inwestorów dla technologii NuScale i planowanego połączenia spółek; - SailingStone Capital Partners i Pickering Energy Partners połączyły się w 2021 roku, tworząc wiodącą globalną firmę świadczącą usługi finansowe w zakresie zasobów naturalnych.
31.03.2022

Test LeTID Fraunhofera potwierdza wytrzymałość modułów IBC SOLAR w ekstremalnych warunkach

Naukowcy z uznanego Centrum Fraunhofera CSP przebadali panele PV marki IBC SOLAR pod kątem tego, jak zachowują się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło oraz wysokie temperatury. Wyniki testów LeTID wykazały, że moduły oferowane przez jednego z wiodących dostawców systemów PV i rozwiązań dla magazynowania energii charakteryzują się bardzo niskim stopniem degradacji i otrzymały doskonałe wyniki końcowe.
24.03.2022

Innowacja z AGH - ceramiczna ekologiczna termoizolacja z fusów kawy

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, o czym poinformowała uczelnia.
21.03.2022

Zanieczyszczone powietrze powiązane z depresją nastolatków

Obecny w powietrzu ozon, który powstaje m.in. ze spalin zwiększa ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Problemy widać już nawet przy stężeniach nieprzekraczających norm.
16.03.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
01.03.2022

PAA: nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego

Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności - podała w piątek Państwowa Agencja Atomistyki. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.
25.02.2022

Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej

Niektórzy z tysiąca amerykańskich dyplomatów i agentów wywiadu dotkniętych tajemniczą chorobą, tzw. "syndromem hawańskim", mogli być poddani impulsom elektromagnetycznym. Wynika to z częściowo odtajnionego raportu, ogłoszonego w środę przez służby wywiadowcze USA.
03.02.2022

Jod z pustynnego pyłu redukuje poziom ozonu w atmosferze

Jod zawarty w pustynnym pyle, kiedy dostanie się do atmosfery, niszczy zawarty tam ozon – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Science Advances”.
28.12.2021

MKiŚ i MC pracują nad zmianą rozporządzenia dot. pomiarów promieniowania PEM

Zmiany w procedurach kontroli dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych przewiduje projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska i resort cyfryzacji.
17.12.2021

Polscy naukowcy będą badać fotowoltaikę przy użyciu "sztucznego słońca"

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) wzbogaciła swoje laboratoria o "sztuczne słońce". Specjalistyczne urządzenie symulujące światło słoneczne umożliwi badania m.in. efektywności paneli fotowoltaicznych – poinformowała w czwartek kielecka uczelnia.
10.12.2021

Badania nad klimatem i innymi złożonymi systemami nagrodzone fizycznym Noblem

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi - położyli podwaliny pod naszą wiedzę o klimacie Ziemi i tym, jak ludzkość na niego wpływa, a także zrewolucjonizowali teorię nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.
06.10.2021

Naukowcy proponują nowy sposób uzyskania paliwa - z napromieniowanych odpadów

Organiczne odpady, powstające przy produkcji biodiesla, można przekształcić w odnawialny dodatek do benzyny, wykorzystując promieniowanie odpadów radioaktywnych. O takim rozwiązaniu informują naukowcy w piśmie “Communications Chemistry”.
26.09.2021

Kolejny zielony krok InPostu – Green City – kostka antysmogowa i nowe miasta

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – wprowadza do użytku przy wszystkich nowo posadowionych Paczkomatach® innowacyjną brukową kostkę antysmogową w miastach partnerskich programu Green City. Do programu „Green City” – właśnie przystąpiły Sopot i Rzeszów, które dołączyły do Łodzi, Krakowa, Kielc, Wałbrzycha, Częstochowy i Zielonej Góry, a do końca roku program obejmie kilkadziesiąt miast w Polsce.
12.08.2021

Francuski partner elektrowni jądrowej w Chinach: we Francji zostałaby wyłączona

Sytuacja w elektrowni jądrowej w mieście Taishan na południu Chin „nie jest kryzysowa”, ale gdyby siłownia znajdowała się we Francji, zostałaby już wyłączona – ocenił rzecznik francuskiej firmy EDF, która jest współwłaścicielem elektrowni, cytowany przez CNN.
23.07.2021

Polscy naukowcy współpracują nad czujnikami do badania wody - do zanieczyszczeń i COVID-19

Pogarszająca się jakość wody to jedno z największych globalnych wyzwań, a co za tym idzie – także obszar zainteresowania naukowców. Europejski projekt Aquasense ma na celu stworzenie nowego – samowystarczalnego i autonomicznego – systemu monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym. Uczestniczą w nim również badacze z Polski.
30.06.2021

Na Antarktydzie wzrosło zanieczyszczenie ozonem

Zbyt wysoki poziom ozonu w dolnych warstwach antarktycznej atmosfery może być przyczyną dodatkowego wzrostu temperatury na tym obszarze – informuje pismo “Environmental Science & Technology”.
17.06.2021

Awaria w chińskiej elektrowni atomowej niepokoi Paryż

„Awaria” w elektrowni atomowej w Taishan na południu Chin zaczyna bardzo niepokoić koncern energetyczny EDF, który jest jej konstruktorem i – jak się wydaje – niewiele mającym do powiedzenia współwłaścicielem.
16.06.2021

Holandia: Panele słoneczne zakłócają komunikację między służbami ratowniczymi

Coraz popularniejsze panele słoneczne stanowią zagrożenie dla komunikacji między służbami ratunkowymi, takimi jak policja i straż pożarna - ostrzega rządowa agencja Telecom w raporcie opublikowanym w czwartek.
03.06.2021

Czy drewniane domy są ekologiczne i będą stanowić alternatywę dla tradycyjnego budownictwa?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna. Choć według GUS w 2020 roku oddano u nas do użytkowania ponad 900 nowych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, to zdaniem ekspertów faktyczna liczba stawianych domów z drewna może być kilkukrotnie wyższa.
01.06.2021

Stratofsfera zmniejsza się z prędkością 100 metrów na 10 lat. Czy warstwa ozonowa zniknie?

Stratosfera z roku na rok się zmniejsza – alarmują naukowcy. Tymczasem to w niej znajduje się warstwa ozonowa, chroniąca nas przed promieniowaniem UV. Jej zubożenie może nieść za sobą zwiększenie liczby zachorowań na poważne choroby skóry, takie jak czerniak czy łuszczyca. Konsekwencją zmian może być także zakłócenie działania urządzeń wykorzystujących komunikację radiową i satelitarną. Aby zapobiec ubytkowi kolejnego kilometra stratosfery do 2080 roku, ludzkość musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
28.05.2021

Wyścig po słońce: pierwsza na świecie górska farma słoneczna

Szwajcarska górska wioska Bourg-Saint-Pierre cieszy się wyjątkową sławą. Na wysokości 1810 metrów nad poziomem morza, na zbiorniku Lac des Toules w Wallis funkcjonuje unikatowa elektrownia słoneczna.
20.05.2021

Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych

Niemieccy naukowcy z firmy Phytonics, po ponad siedmiu latach prac badawczo-rozwojowych wprowadzili na rynek folię antyrefleksyjną do paneli fotowoltaicznych.
02.04.2021

MKiŚ: resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości opracowało projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
02.03.2021

Innowacyjne rozwiązania pozwalają pozyskiwać energię za pomocą szyb czy farb

Energia słoneczna jest potężną alternatywą dla paliw kopalnych. Światło słoneczne padające na Ziemię dostarcza około 15 tys. razy więcej energii niż jej całkowite zużycie na świecie. Technologie pozyskiwania jak największej ilości energii słonecznej szybko się rozwijają. Dzięki panelom fotowoltaicznym można już nie tylko wytwarzać energię elektryczną, lecz także ogrzać dom czy wodę. Pojawiają się kolejne innowacyjne rozwiązania, jak szkło fotowoltaiczne, prototypy termoradiacyjnych urządzeń fotowoltaicznych czy odwróconych paneli
02.02.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Czy sztuczne Słońce zasili Ziemię?

Jądrowa fuzja - według jej zwolenników - ma zapewnić mieszkańcom Ziemi dostęp do taniej, czystej energii. Kolejne kraje coraz intensywniej działają na tym polu i ogłaszają sukcesy w eksperymentach. Czy fuzja to same zalety?
08.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.