Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych
Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych - ZielonaGospodarka.pl
fot. Phytonics

ac

02.04.2021 Źródło: Własne

Niemieccy naukowcy z firmy Phytonics, po ponad siedmiu latach prac badawczo-rozwojowych wprowadzili na rynek folię antyrefleksyjną do paneli fotowoltaicznych.

Phytonics twierdzi, że zainspirował się światem roślin, a dokładniej róż, opracowując film, dzięki któremu, jak mówią, wydajność paneli może poprawić się nawet o 10%.

Film powstał naśladując nanostruktury znajdujące się w zewnętrznej tkance naskórka płatków róży, które są w stanie spajać całe padające światło w tkance i pozwalać na ponowne pojawienie się tylko kolorowego światła. Byli w stanie zbadać tę strukturę za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego.

Folia antyrefleksyjna została opracowana dla różnych powierzchni. „Nasza folia umożliwia połączenie zalet powierzchni o wysokim połysku i matowej. Dzięki temu można uzyskać intensywne kolory bez irytujących refleksów” – wyjaśnia współzałożyciel Ruben Hünig.

Po nałożeniu na ogniwo słoneczne folia zapewnia szersze spektrum absorpcji i wyższy kąt tolerancji padania światła. 

Uważa się, że film prawie całkowicie tłumi odbicie dla wszystkich długości fal i kątów padania światła. To, zdaniem producenta, sprawia, że jest znacznie lepszy od konwencjonalnych powłok antyrefleksyjnych.

Firma określiła, że panele fotowoltaiczne są tylko jednym z możliwych zastosowań, ponieważ folia może być również używana do plakatów, tablic reklamowych, znaków drogowych, mebli, opakowań lub elewacji. „Folia nadaje powierzchniom powłokę antyrefleksyjną, a tym samym szlachetny, aksamitny wygląd” – stwierdził.

Folia przeciwodblaskowa jest elastyczna i nadaje się również do zakrzywionych powierzchni. Według Phytonics jest odporna na zabrudzenia oraz na wpływy środowiska, takie jak promieniowanie UV, wilgoć i wahania temperatury. Jest produkowana przy użyciu niedrogiego procesu drukowania z rolki na rolkę i może być stosowana do wszystkich rodzajów materiałów przy użyciu standardowych procesów laminowania.


Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.