7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

zk

21.11.2022 11:51
Strona główna Energetyka, OZE 7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej

Partnerzy portalu

7,8 mln euro holenderskiego wsparcia na rozwój morskiej pływającej energii słonecznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pływająca platforma solarna Mergansero/SolarDuck

Holendersko-norweska firma SolarDuck i jej partnerzy z konsorcjum otrzymali od Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości (Netherlands Enterprise Agency - RVO) dotację w wysokości 7,8 mln euro na rozwój, testowanie oraz walidację pływającej platformy solarnej Merganser w trudnych warunkach Morza Północnego.

Offshore floating solar company SolarDuck i morskie instytuty badawcze TU Delft, TNO, MARIN i Deltares będą współpracować, aby udowodnić, że nowa instalacja może przyspieszyć i zwiększyć skalę transformacji energetycznej poprzez morską pływającą energię słoneczną, rozwiązując problem ograniczonej dostępnej przestrzeni lądowej w tym samym czasie.

Wspierany przez dotację z holenderskiego programu rządowego Demonstration Energy & Climate Innovation (DEI+), pilotaż obejmie sześć połączonych morskich pływających platform słonecznych, które będą w stanie dostarczyć 500 kWp czystej energii.

-  Jesteśmy bardzo dumni z posiadania dotacji DEI+ na pokładzie, aby zbudować skalowalne pływające rozwiązanie energii słonecznej. W oparciu o nasz pierwszy, udany pilotaż w 2021 roku, nasza technologia uzyskała już aprobatę (AiP) od Bureau Veritas - powiedział Don Hoogendoorn, CTO partnera konsorcjum SolarDuck.

- Jesteśmy dumni ze współpracy z tak renomowanymi instytucjami wiedzy jak Deltares, Marin, TNO i TU Delft. Musicie zdać sobie sprawę, że ci ludzie są najlepsi w swojej dziedzinie - wszyscy poświęcili swoje życie zawodowe badaniom - dodał Hoogendoorn.

- Razem spowodujemy, że ten projekt odniesie sukces i sprawi, że zrównoważona morska energia słoneczna stanie się komercyjnie opłacalna znacznie szybciej. Doskonale wpisuje się to w nasz cel zasilania świata czystą energią i wspierania transformacji energetycznej - podsumował CTO.

Projekt pilotażowy jest realizowany przy założeniu, że zainstalowana moc systemów energetycznych z obszarów morskich musi ulec przyspieszeniu, aby spełnić zarówno krajowe, jak i międzynarodowe cele w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej.

Projekt przylega również do celu Organizacji Narodów Zjednoczonych, jakim jest przejście od negocjacji i planowania do realizacji, zgodnie z postanowieniami konferencji klimatycznej pod egipską prezydencją COP27.

Morze zalet

Prawdopodobnie największą zaletą pływających systemów solarnych jest dostępność przestrzeni, czyli coś, czego zarówno w Holandii, jak i w nadmorskich regionach na całym świecie brakuje.

Dodatkowo, obiecującą korzyścią jest to, że można je bezpiecznie instalować pomiędzy istniejącymi turbinami wiatrowymi na morzu i można je budować w dowolnym miejscu za pomocą linii montażowych typu "pop-up". Te oraz inne założenia będą również testowane i monitorowane przez konsorcjum.

Kolejną zaletą jest stabilność dostaw energii. Przykładowo, holenderska sieć jest bliska osiągnięcia swoich granic. Według konsorcjum morska energetyka wiatrowa wykorzystuje tylko około 50 proc. holenderskiej infrastruktury eksportowej na Morzu Północnym, oznacza to, że istnieje ogromna szansa na uzupełnienie dostaw energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej.

Wreszcie, gdy projekt 500 kWp przyniesie oczekiwane rezultaty, może być modernizowany do skali gigawatowej, co czyni go idealnym dla potrzeb energetycznych nadmorskich rejonów.

Partnerzy łączą siły

Całkowity zakres prac jest ogromny - SolarDuck podejmie się zarządzania projektem, opracuje ostateczne specyfikacje techniczne Merganser i zapewni wsparcie techniczne dla partnerskich instytutów.

Ponadto konsorcjum opracuje wymagania dla projektu o skali komercyjnej, co najmniej 5 MWp. W tym celu opracowane zostaną koncepcje kontenerów i montażu typu pop-up, aby zapewnić efektywny transport i lokalną budowę przyszłych jednostek.

Partnerskie instytuty będą prowadzić szeroki zakres badań, w tym również odporność na korozję systemów słonecznych i elektrycznych, degradację syntetycznych kotwic przez promieniowanie UV oraz rozwój mikroorganizmów morskich na pływakach.

Od monitorowania kosztów praktycznie wszystkich aspektów Mergansera - w tym wycofania z eksploatacji - do badania możliwej integracji elektrycznej morskiej energii słonecznej i wiatrowej oraz od budowy modeli predykcyjnych do koncepcji elastycznych lin cumowniczych w płytkich wodach, praktycznie wszystkie działania są objęte tym pilotażem.

Grupa będzie również prowadzić badania nad społeczną akceptacją pływającej technologii solarnej oraz aspekt pozytywnego wkładu w morską bioróżnorodność i siedliska.

- Ten projekt jest ważnym budulcem dla naszej misji generowania atrakcyjnych i przystępnych opcji dla transformacji energetycznej. Jestem pewien, że wszyscy, którzy są zainteresowani odnawialną produkcją energii na morzu, zdobędą dzięki temu projektowi nową, cenną wiedzę - powiedział Wiep Folkerts, kierownik programu w TNO.

Oczekuje się, testy i monitoring projektu Merganser zakończą się do końca 2024 roku, zgodnie z wymogami dotacji DEI+.


Źródło: SolarDuck, DEI+, offshore-energy.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.