EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

bk

13.01.2023 18:00
Strona główna Energetyka, OZE EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Partnerzy portalu

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt - ZielonaGospodarka.pl
Fot. hybrydowa farma pv i onshore EDP Renewables

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.

Farma fotowoltaiczna w Mina de Orgueirel, otwarta w gminie Sabugal, zwiększa ilość energii, którą może wyprodukować kompleks do 8,4 MW, co daje ponad 39 GWh energii odnawialnej rocznie.

EDP Renewables (EDPR) właśnie podłączyło do sieci swoją pierwszą międzynarodową elektrownię hybrydową, łączącą produkcję energii z wiatru z energią ze słońca na jednym terenie. Jest to pierwszy tego typu park na Półwyspie Iberyjskim, który łączy te dwie różne technologie, przyczyniając się jeszcze bardziej do dekarbonizacji i zwiększając obecność energii odnawialnej w sieci elektrycznej.

Elektrownia słoneczna Mina de Orgueirel została otwarta obok parku wiatrowego Mosteiro w gminie Sabugal w Portugalii, z bezpośrednim połączeniem ze stacją elektroenergetyczną, w pełni wykorzystując już istniejącą infrastrukturę elektryczną i tworząc hybrydowy kompleks produkcji energii elektrycznej.  

Ta nowa elektrownia słoneczna zapewnia moc zainstalowaną 8,4 MW z ponad 17 000 bifacjalnych paneli słonecznych, które, jak sama nazwa wskazuje, są w stanie przechwytywać promieniowanie słoneczne po obu stronach panelu, maksymalizując w ten sposób produkcję energii odnawialnej.

Park wiatrowy posiada osiem turbin o łącznej mocy 11 MW. Od momentu uruchomienia w 2004 roku farma wyprodukowała ponad 350 GWh czystej energii.

Projekt hybrydowy jest w stanie wyprodukować do 39,5 GWh rocznie, co wystarcza do zaspokojenia zapotrzebowania na energię odnawialną ponad 30 000 osób w ciągu jednego roku. Kompleks hybrydowy pomoże również zapobiec emisji około 18 000 ton CO2 rocznie.

- Oddanie do użytku pierwszego hybrydowego parku wiatrowo-słonecznego EDPR jest odzwierciedleniem naszego pionierskiego i innowacyjnego ducha, jak również pogłębieniem naszego zaangażowania w transformację energetyczną w naszych podstawowych regionach biznesowych. Dzięki hybrydowemu podejściu będziemy w stanie zwiększyć ilość energii elektrycznej produkowanej w regionie, jak również zminimalizować wpływ nowych przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii poprzez maksymalne wykorzystanie istniejącej wcześniej infrastruktury. Mamy zamiar nadal inwestować w hybrydyzację parków znajdujących się w naszym portfelu, zarówno w Portugalii, jak i w innych regionach o dużym potencjale rozwoju - mówił Duarte Bello, dyrektor generalny EDPR na Europę i Amerykę Łacińską.

Hybrydyzacja istniejących wcześniej aktywów poprzez adaptację technologii wiatrowych, słonecznych i wodnych jest jedną z głównych ścieżek rozwoju w sektorze OZE, oferując szereg korzyści: zwiększenie wydajności projektów, wykorzystanie istniejącej infrastruktury elektrycznej, zwiększenie stabilności kosztów i zmniejszenie wpływu na środowisko.

Obecnie EDPR posiada w Hiszpanii i Portugalii ponad 1600 MW projektów hybrydowych dla tych technologii, które znajdują się w fazie badań lub rozwoju. Mimo że znajdują się one w różnych fazach rozwoju, oczekuje się, że zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych kilku lat. Deweloper zamierza nadal koncentrować się na podobnych projektach we wszystkich regionach, w których jest obecny, przy czym rozwój parków hybrydowych jest już w toku w Ameryce Północnej i Południowej, a także w innych krajach europejskich, w tym w Polsce, Włoszech i Grecji.

Grupa EDP jest pionierem w rozwoju hybrydowych projektów energii odnawialnej na poziomie europejskim - w 2022 roku zainaugurowała największy w Europie pływającą farmę fotowoltaiczną na zbiorniku elektrowni wodnej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.