Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Partnerzy portalu

Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii - ZielonaGospodarka.pl
Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, fot. Industria

Na naszych oczach praktycznie w każdej dziedzinie życia dokonuje się transformacja energetyczna. W tym szerokim pojęciu, odmienianym w ostatnich miesiącach przez niemal wszystkie przypadki, mieści się szereg aktywności. O doświadczeniach na tym polu jednego z największych biur inżynierskich w Polsce – Industria Project – opowiada jego prezes dr Włodzimierz Werochowski.

Czy zielona transformacja zawitała do Industrii?

Z wyzwaniami energetycznej transformacji nasza firma mierzy się od dawna. Mało kto dziś pamięta, że naszym pierwszym projektem, w którym na szeroką skalę wykorzystaliśmy ekspercką wiedzę inżynierską było utworzenie Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z centrum energii odnawialnej z 2007 r. Nad tym projektem pracowaliśmy już przed ponad 15 laty, przecierając wtedy szlaki projektowania obiektów pasywnych, wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym te wykorzystujące energię wiatrową czy zaawansowane systemy automatyki budynkowej. Dziś te terminy znane są niemal wszystkim, ale wtedy stanowiły awangardę inżynierskiej wiedzy i pomysłów.

A czy dziś, po tych 15 latach wykorzystujecie jakieś aspekty zdobytego wtedy doświadczenia w projektach związanych z efektywnością energetyczną?

Efektywność energetyczna jest w DNA naszej organizacji. Tego wymagają dziś nasi klienci, a doświadczony zespół ponad 200 inżynierów, których zatrudniamy w naszej siedzibie w Gdańsku jest w stanie sprostać stale rosnącym wymaganiom. Możemy pochwalić się wieloma projektami i realizacjami z tego obszaru.

ZielonaGospodarka
Szpital miejski w Gliwicach, fot. Industria


Jakimi projektami możecie się na tym polu pochwalić?

Jest ich naprawdę sporo, ale w tym miejscu warto wspomnieć o tych najważniejszych. Na polu odpowiedzialnego gospodarowania wodą w ramach błękitno-niebieskiej infrastruktury możemy pochwalić się m.in. Wielkopolskim Centrum Pediatrii, pierwszym szpitalem w Polsce, który wodę deszczową z powodzeniem wykorzystuje w instalacji wody szarej, Centrum Badawczo-Rozwojowym Selvita w Krakowie, w którym także zaproponowaliśmy zintegrowany sposób zatrzymywania i wykorzystania wody opadowej.

Na polu wykorzystania odnawialnych źródeł energii możemy pochwalić się realizacją jednej z największych instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych z funkcją budynku tzw. BIPV (ang. Buliding Integrateg Photo Voltaics), która lada dzień zacznie działać w prestiżowym obiekcie, jakim jest Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Nie wiem czy państwo wiecie, ale jest to instalacja, która po pierwsze pełni funkcję wysoce atrakcyjnego z architektonicznego punktu widzenia zadaszenia wiat peronowych i świetlika w budynku, zapewnia oświetlenie i iluminację w tym obszarze, ale także wyposażona jest w funkcję odladzania, która zapewnia odladzanie konstrukcji w porze zimowej poprawiając tym samym bezpieczeństwo obiektu. Równie interesującą jest elewacja zrealizowana w formie tzw. „drugiej skóry” w Centrum Badawczo-Rozwojowym Leków Selvita w Krakowie. Interesujący jest także projekt Szpitala Miejskiego w Gliwicach, w którym zaprojektowany przez nas magazyn energii cieplnej służył będzie nie tylko szpitalowi ale dzięki wpięciu w miejską sieć ciepłowniczą będzie ważnym elementem systemu smart city tej śląskiej metropolii. Nasze doświadczenie w projektowaniu instalacji wykorzystujących energię wiatru także jest imponujące i doceniane przez partnerów, z którymi angażujemy się także poza Polską, wykorzystując wiedzę inżynierską do projektowania optymalnych instalacji farm wiatrowych na morzu.

Na polu wykorzystania paliw przejściowych też jesteśmy aktywni. Nie są nam obce układy kogeneracyjne, które projektujemy i z powodzeniem implementujemy w układach energetycznych zakładów przemysłowych czy obiektów użyteczności publicznej.

Za nami już też pierwsze kroki w zdobyciu wiedzy i przygotowaniu się do zaoferowania naszych usług na polu projektowania źródeł energii wykorzystujących energię jądrową. Jak mało kto w Polsce, za sprawą naszego doświadczenia wyniesionego z projektowania układów wykorzystujących promieniowanie jonizujące do celów terapeutycznych w obiektach medycznych, posiadamy doświadczony zespół inżynierów i technologów zdolnych podjąć się także zadań w tym sektorze.

ZielonaGospodarka
Szpital Uniwersytecki w Krakowie, fot. Industria


Czy jesteście w stanie przeprowadzić kompleksową analizę efektywności energetycznej dla waszych klientów?

Dotyka pani bardzo ważnego zagadnienia. W Industrii już od niemal dwóch lat działa interdyscyplinarny zespół specjalistów, który utworzyliśmy bo to, by kompleksowo rozwiązywać problemy naszych klientów. Są w nim specjaliści analiz środowiskowych, elektrycy, automatycy, projektanci branży sanitarnej i technolodzy. W tym czasie pozyskaliśmy i realizujemy już pierwsze zadania. Wśród nich jest np. bardzo prestiżowy kontrakt na realizację pełnego audytu energetycznego dla Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, do realizacji którego przystąpiliśmy w ostatnich tygodniach, czy projekt instalacji produkcji i wykorzystania zielonego wodoru dla jednego z zakładów produkcyjnych światowego lidera technologii optoelektronicznych na Podkarpaciu.

Firm odmieniających niemal przez wszystkie przypadki pojęcie „zielonej gospodarki” czy „efektywności energetycznej” jest na rynku wiele. Co odróżnia Industrię od innych?

Naszą silną stroną jest bogate portfolio realnie zrealizowanych projektów, które udowadniają, że nasza wiedza nie jest tylko teoretyczna, ale sprawdza się w praktyce. Każdego dnia nasz zespół dostarcza klientom produkty, które realnie pozwalają zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do osiągnięcia coraz bardziej wyśrubowanych oczekiwań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla, spadku konsumpcji energii czy podniesienia bezpieczeństwa energetycznego obiektów przemysłowych, które projektujemy. Nasi klienci, zwłaszcza z branży przemysłowej cenią sobie stabilność i gwarancję jakości jaką zapewnia pomarańczowe logo Industrii.

ZielonaGospodarka
Centrum Badawczo-Analityczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, fot. Industria

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.