Wynik wyszukiwania - "spaliny" - Wiadomości

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Strefa czystego transportu powstanie w Warszawie

Rada m.st. Warszawy poparła wprowadzenie w mieście strefy czystego transportu (SCT). To regulacja, która poprawi jakość powietrza, wpłynie pozytywnie na zdrowie mieszkanek i mieszkańców. SCT obejmie centralną część miasta, będzie dotyczyć na początku tylko osób spoza Warszawy. Przewidziano też wyłączenia dla seniorów i aut zabytkowych.
11.12.2023

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

Czym oddycha twoje dziecko? Smog najbardziej psuje zdrowie najmłodszych

Na każdego pacjenta, który trafia do szpitala z chorobami serca i płuc wywołanymi zanieczyszczeniem powietrza, przypadają tysiące osób, którym smog “tylko” pogarsza kondycję i prawidłowy rozwój. Szczególnie narażone na szkodliwy wpływ złego powietrza są dzieci dorastające w pobliżu ruchliwych ulic. Przez smog nie tylko częściej chorują, ale również mają problemy w nauce.
06.10.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Port Czystej Energii. Budowa spalarni odpadów w Gdańsku na zaawansowanym etapie

Trwająca od blisko trzech lat budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku jest zaawansowana w 77 procentach - poinformowała PAP spółka Port Czystej Energii. Inwestycja ma być gotowa do eksploatacji na koniec I kwartału 2024 roku.
05.08.2023

ArcelorMittal Poland modernizuje piece Maerza w dąbrowskiej wapnialni w zakresie oczyszczania spalin

Koncern ArcelorMittal Poland za ponad 40 mln zmodernizuje trzy piece Maerza w dąbrowskiej wapnialni, czyli zakładzie, który wytwarza wapno niezbędne w procesach produkcji stali. Przebudowana będzie też instalacja oczyszczania spalin, co pozwoli m.in. ograniczyć emisje pyłowe.
02.08.2023

W ekospalarni uruchomiono instalację odzysku ciepła ze spalin za ponad 37 mln zł

W krakowskiej ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin. Dzięki tej inwestycji można wyprodukować więcej energii cieplnej, nie zwiększając przy tym ilości spalanych odpadów. Wartość przedsięwzięcia przekracza 37,2 mln zł.
19.06.2023

Branża cementowa planuje miliardowe inwestycje w dekarbonizację. Potrzebuje do tego także zmian w przepisach

W ciągu ostatnich trzech dekad przemysł cementowy zredukował emisje dwutlenku węgla o ponad 30 proc. Do dalszej walki z emisjami konieczne są inwestycje w technologie CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania CO2. Przyjęta pod koniec kwietnia przez rząd nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze reguluje część aspektów związanych z tą technologią, która ma fundamentalne znaczenie dla branż energochłonnych, również cementowej. Potrzebne są jednak kolejne zmiany w przepisach, które umożliwią jej rozwój. Obniżanie
09.05.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

Zielony wodór w nowej odsłonie norm emisji CO2

Dekarbonizacja sektora transportu może przynieść znaczące obniżenie emisji na terenie UE, co z kolei będzie stanowić jeden z kamieni milowych w walce z galopującymi zmianami klimatycznymi. Tylko czy wodór odegra również tutaj główną rolę?
15.03.2023

Adamczyk w Strasburgu: nie ma zgody na proponowaną przez KE normę emisji spalin Euro 7

Nie ma zgody na proponowaną przez Komisję Europejską normę Euro 7. Jej przyjęcie spowodowałoby ogromne zwiększenie kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych. Będziemy robić wszystko, aby ta propozycja nie weszła w życie - powiedział w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
14.03.2023

Minister ds. UE: jest szansa na wycofanie się z planów zakazu rejestracji pojazdów emitujących spaliny od 2035 r.

Jest szansa na wycofanie się UE z planów zakazu rejestracji pojazdów emitujących spaliny od 2035 r. U naszych największych partnerów rośnie świadomość tego, że jest to zbyt daleko idący pomysł - powiedział we wtorek w Studiu PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
07.03.2023

Wiceszef MAP: przejście w 100 proc. na pojazdy elektryczne nie jest do końca ekologiczne

Zakaz rejestracji nowych pojazdów spalinowych uderzy w zwykłych ludzi – mówił w Lublinie w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. Wskazując na problemy związane z przejściem w 100 proc. na auta elektryczne, zauważył m.in., że nie jest do końca ekologiczne rozwiązanie.
07.03.2023

Solidarna Polska przeciw zakazowi rejestracji w UE samochodów spalinowych od 2035 r.

Solidarna Polska opowiada się przeciw zakazowi rejestracji w UE samochodów spalinowych od 2035 r. - powtórzył w sobotę wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Ten zakaz nie przejdzie, rozum zaczął działać - powiedział poseł Tadeusz Cymański.
05.03.2023

Raport POPiHN: wraz ze spalinami z silników samochodów ulatują miliardy złotych

Ze spalinami samochodowymi w powietrze ulatują miliardy złotych - wynika z raportu POPiHN "Zielony transport - stan obecny i perspektywy". Jak wskazano, silniki spalinowe mają niską wydajność; elektryfikacja transportu nie jest jednak panaceum.
04.12.2022

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.
23.11.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
13.09.2022

Warszawa. Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę, ale płoszenie bywa groźniejsze

Wjeżdżanie pojazdami na tereny zielone niszczy przyrodę. Jeżeli chodzi o wpływ na przyrodę, ma szereg skutków: od płoszenia po fizyczne zniszczenie. Płoszenie jest czasami bardziej groźne od tego fizycznego zniszczenia - powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasów Miejskich Andżelika Gackowska pytana o wpływ jazdy pojazdami po terenach zielonych.
28.08.2022

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku? RAPORT

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku?
07.07.2022

Carsmile: pierwszy milion aut elektrycznych możliwy do osiągnięcia do 2032 r.

Pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce możliwy do osiągnięcia do 2032 roku, pod warunkiem przedłużenia programu dopłat do zakupu elektryków oraz ułatwienia procesu budowy stacji ładowania - wskazują eksperci platformy Carsmile.
06.07.2022

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot TAURONA. Ważny etap inwestycji w Katowicach

TAURON zakończył już roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie TAURON pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
30.06.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Carsmile: pełna elektryfikacja sprzedaży nowych aut w 2035 r. wymaga zwiększenia sprzedaży o 45 razy

Dojście do pełnej elektryfikacji sprzedaży nowych aut w 2035 r., wymaga zwiększenia sprzedaży "elektryków" o 45 razy w stosunku do obecnego poziomu - oszacowali eksperci platformy Carsmile. Dodali, że aktualnie średnio miesięcznie sprzedaje się w Polce ok. 800 sztuk aut elektrycznych.
22.06.2022

Zadziwiająca chlorella - stosowana jako suplement diety może posłużyć w przemyśle energetycznym

Mają piękny zielony kolor, są łatwe w hodowli i doskonale pochłaniają dwutlenek węgla. Ich potencjał można wykorzystać w przemyśle energetycznym. Nad rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwią wykorzystanie glonów Chlorella na dużą skalę, pracuje zespół naukowców w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
12.06.2022

Samochody trują nie tylko spalinami. Naukowcy z AGH badają zanieczyszczenia generowane przez ruch uliczny

Spaliny to nie jedyne zanieczyszczenia generowane przez auta. Badania naukowców z AGH pokazują, że zagrożenie dla zdrowia stanowią też m.in. pyły powstające w wyniku ścierania się klocków hamulcowych. Ich aktualne prace mają dać odpowiedź, jak duży udział w zanieczyszczeniach powietrza w krakowskiej al. Krasińskiego ma transport drogowy.
28.04.2022

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin - zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
23.03.2022

Rosnący problem. Raport FPPE pokazuje jak korzystanie z diesli negatywnie wpływa na zdrowie i jakość powietrza

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych opublikowała raport pokazujący jak wykorzystywanie pojazdów z silnikiem diesla wpływa na ludzkie zdrowie i jakość powietrza w Polsce. Diesle to rosnący problem. Pojazdy tego typu dotkliwie zanieczyszczają powietrze, w 2022 mija 10 lat odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała spaliny diesli za rakotwórcze.
17.02.2022

Brytyjczycy chcą zasilić statki w portach energią z OZE

Wielka Brytania planuje przyśpieszyć dekarbonizację żeglugi morskiej. Jednostki, które stacjonują w portach, mogłyby pobierać i konsumować bezemisyjną energię wyprodukowaną na lądzie, przyczyniając się do obniżenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń.
13.02.2022

Wraz z sezonem grzewczym powrócił smog

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym.
03.12.2021

Ruszyły zdalne pomiary emisji spalin samochodowych

Dwa tygodnie potrwają badania rzeczywistej emisji spalin samochodowych metodą zdalnego pomiaru realizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Planuje się, że w tym czasie zbadana zostanie emisja z około 100 tys. aut.
02.12.2021

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu i WFOŚiGW w Gdańsku zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. 16 listopada eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o koniecz
17.11.2021

Śląsk apeluje o #OddechDlaPolski

Polska to my. Wszyscy jesteśmy jej częścią. Wszyscy solidarnie odpowiadamy też za jakość życia w naszych miastach. Szczególną troskę powinniśmy wykazywać o jakość powietrza, którym oddychamy.
16.11.2021

Rzecznik TSUE: instalowanie oprogramowania zmieniającego poziom emisji spalin sprzeczne z prawem

Zainstalowanie w aucie oprogramowania zmieniającego, w zależności od temperatury otoczenia i wysokości nad poziomem morza, poziom emisji gazów zanieczyszczających przez pojazd jest sprzeczne z prawem unijnym - uznał w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Athanasios Ranttos.
23.09.2021

Eksperci: zanieczyszczenie powietrza nie znika w okresie letnim

Problem zanieczyszczenia powietrza występuje nie tylko zimą. Na złą jakość powietrza latem wpływają przede wszystkim spaliny emitowane przez samochody – przypominają inicjatorzy kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”.
25.07.2021

Nowe limity CO2 mogą uśmiercić auta spalinowe

Pomysł przestawienia się w krótkim czasie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyłącznie na elektromobilność może okazać się nierealny i mieć katastrofalne skutki ekonomiczne - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.07.2021

Tauron zmodernizuje kotłownię w czechowickiej elektrociepłowni

Kosztem 51,8 mln zł w czechowickiej elektrociepłowni Tauron Ciepło powstanie nowoczesna kotłownia szczytowo-rezerwowa wyposażona w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe. Budowa ruszy w lutym 2022 r., a ciepło popłynie w 2023 r. – podał w poniedziałek Tauron.
13.07.2021

Rozpoczęto modernizację Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdyńskiej elektrociepłowni

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), która przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 proc. - poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Energia Ciepła.
10.06.2021

Gdynia wśród 27 europejskich miast rewolucjonizuje transport bezemisyjny

Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem, który poparło kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z różnych państw, podpisał się także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
25.03.2021

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.
22.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.