Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

zg

09.11.2023 12:53 Źródło: Warter Fuels
Strona główna Energetyka, OZE Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Partnerzy portalu

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.

Kosiarki, dmuchawy, agregaty prądotwórcze, skutery i małe ogrodowe traktory – wszystkie one są wyposażone w silniki spalinowe, dwu- lub czterosuwowe. Nawet kiedy ich pracy nie towarzyszą spaliny wydobywające się z rury wydechowej, ciągle emitują niezwykle szkodliwe i rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Skoro nie widzę, to czy na pewno truję?


To nie jest marginalny problem i zjawisko, o którym nie warto mówić. Zdaniem wielu badaczy emisja powstająca w czasie pracy maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach – czyli zarówno kosiarek, jak i dmuchaw do trawy, ale także pilarek i agregatów prądotwórczych – ostatecznie przewyższa emisję, do jakiej przyczyniają się pojazdy drogowe, postrzegane jako główne źródło zanieczyszczeń mobilnych.

Wyniki pomiarów poziomu benzo(a)pirenu (jeden z najgroźniejszych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych) wskazują, że Polska 40-krotnie przekracza dopuszczaną przez WHO normę ich emisji. Stężenie zalecane przez Unię Europejską i prawo krajowe to 1 nanogram na metr sześcienny.

Ten przykład znają już wszyscy, ale warto go przytaczać. Według szwedzkich badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Sztokholmskim czterosuwowa kosiarka spalinowa o mocy 4 KM wytwarza przez godzinę tyle wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, że jej praca odpowiada pokonaniu samochodem dystansu 150 km. Jednym z najprostszych sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji jest stosowanie paliw alkilatowych – benzyn wytwarzanych w Polsce, skąd trafiają do odbiorców praktycznie na całym świecie.

– Benzyny alkilatowe Warter PRO praktycznie nie zawierają węglowodorów aromatycznych (maksymalnie 1% objętości, w tym poniżej 0,01% benzenu) ani olefin (maksymalnie 1% objętości), co bardzo korzystnie wpływa na eksploatację silnika i czystość spalin. Na benzyny alkilatowe składają się w zasadzie wyłącznie węglowodory nasycone, czyli najbardziej stabilne związki chemiczne, o wysokiej wartości opałowej. Nie powodują one tworzenia się osadów w komorach spalania silnika. Rozgałęzione izoparafiny cechują wysokie liczby oktanowe, a produktami całkowitego spalania parafin i izoparafin są wyłącznie dwutlenek węgla i woda – podkreśla Janusz Pilarczyk z zarządu Warter Fuels SA.

Kilka słów więcej


Benzyny alkilatowe nie zawierają etanolu. Ponadto wykorzystywanie paliw alkilatowych redukuje emisję toksycznego dla człowieka tlenku azotu oraz związków siarki. To również o 40% mniejsza emisja szkodliwych spalin w porównaniu ze zwykłymi benzynami i o 90% mniejsza zawartość szkodliwych związków chemicznych w porównaniu z klasyczną, dostępną na każdej stacji popularną benzyną bezołowiową 95-oktanową.

Warto też podkreślić, że benzyny alkilatowe można stosować zarówno w nowych, jak i w starszych maszynach. Silnik, żeby spalać paliwo alkilatowe, nie wymaga żadnych modyfikacji. – To proste rozwiązania, które radykalnie poprawią bezpieczeństwo wszystkich domowników – podkreśla producent paliwa.

Zmiany to nie tylko spektakularne gesty. Czasem warto zacząć od drobnych kroków i decyzji o tym, że sięgnie się po nowe rozwiązanie, by samemu się przekonać, czy niesie zauważalną zmianę. W przypadku benzyny alkilatowej odczuć ją można już po kilku sekundach.

– Wystarczy chwila pracy z urządzeniem zatankowanym paliwem alkilatowym, żeby dostrzec różnicę. Nie ma tego charakterystycznego zapachu benzyny i spalin – zauważa Wojtek Okine, członek zarządu Warter Fuels SA. – Operator maszyny nie jest już narażony na wdychanie rakotwórczych oparów. A teraz wyobraźmy sobie, że pracuje koło szkoły, w parku miejskim albo na terenach zielonych wokół szpitali czy sanatoriów. Wreszcie wykonuje tylko jedno zadanie: kosi, tnie lub sprząta, zamiast przy okazji truć i stanowić realne zagrożenie dla otoczenia – podsumowuje W. Okine.

Warter Fuels to polski producent dwóch rodzajów benzyny alkilatowej Warter PRO, przeznaczonej do silników zarówno dwu-, jak i czterosuwowych; tych wykorzystywanych w skuterach czy quadach, jak również tych montowanych w maszynach ogrodniczych, używanych w leśnictwie czy też budownictwie. Ze względu na skład chemiczny paliwa alkilatowe mogą być wykorzystywane także w zamkniętych pomieszczeniach, choćby w agregatach prądotwórczych. Oczywiście wtedy należy zadbać o odpowiednią wentylację.

Do Warter Fuels obok Warter PRO należy również marka paliw lotniczych Warter Aviation i paliw rajdowych Warter Racing. Ponadto spółka jest wyłącznym producentem i dystrybutorem Gulf Race Fuels. Warter Fuels dostarcza swoje paliwa do odbiorców ze 120 krajów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.