Wynik wyszukiwania - "zakazane" - Wiadomości

Od 1 maja zakaz użytkowania tzw. kopciuchów w Małopolsce

Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
30.04.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

PE: nowe przepisy wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych danych o produktach

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Jak poinformował, nowe przepisy unijne wprowadzą "zakaz ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach.
18.01.2024

COP28. Brytyjski minister: towary odpowiadające za nielegalne wylesianie będą zakazane w naszych supermarketach

Brytyjskie supermarkety będą zobowiązane do zapewnienia, że sprzedawane przez nie produkty nie przyczyniają się do nielegalnego wylesiania - ogłosił w sobotę podczas trwającej w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 minister środowiska, żywności i spraw wiejskich Steve Barclay.
10.12.2023

W Paryżu ban na hulajnogi elektryczne. Cała reszta Europy planuje ich coraz więcej

Od 1 września wypożyczanie elektrycznych hulajnóg jest zakazane w stolicy Francji. David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną, tłumaczy to panującą na ulicach anarchią. Tymczasem pozostałe miasta w Europie dostrzegają zalety jednośladów i wybierają mniej radykalne metody walki z nieodpowiedzialnymi użytkownikami. W którym z tych kierunków pójdzie Polska?
14.09.2023

Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza nawet w dni bez deszczu

Przez ponad 3500 godzin w zeszłym roku w dni, w których nawet nie było deszczu, trzy czołowe firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii zrzucały prosto do rzek i morza nieoczyszczone ścieki, co jest zakazane - ujawniła we wtorek stacja BBC.
05.09.2023

Małopolskie. Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej

Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.
29.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

Nowa kamera może zrewolucjonizować recykling tworzyw sztucznych

Duńscy naukowcy pracują nad stworzeniem kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki której będzie można określać skład chemiczny odpadów z tworzyw sztucznych. Ma to pomóc w skutecznym recyklingu.
29.05.2023

Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

– Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać – tak rozpoczął IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
20.04.2023

Bałtyk potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
22.03.2023

Nie marnujmy energii na kolejną nadregulację Stanowisko WEI

Kolejny raz mamy przykład forsowania nieprzemyślanych i nieadekwatnych rozwiązań argumentowanych mocnymi hasłami. W Sejmie procedowany jest projekt ograniczenia sprzedaży i reklamy napojów energetycznych. Wprowadzanie nader restrykcyjnych przepisów uzasadniane jest dobrem dzieci, jednak wydaje się, że są to jedynie populistyczne zabiegi. Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że proponowane ograniczenia są nieproporcjonalne i stanowią kolejny przykład nadregulacji.
08.03.2023

Quebec kończy z importem amerykańskich ścieków miejskich

Prowincja Quebec wstrzymała import z USA tzw. biosolidów, czyli organicznych odpadów stałych z miejskich ścieków, używanych przez farmerów jako nawóz. Powodem są szkodliwe zanieczyszczenia chemiczne.
04.03.2023

Zabezpieczenie udziału local content w brytyjskiej branży offshore

Zabezpieczenie udziału local content
26.02.2023

Tallin wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
11.02.2023

UE redukcją emisji metanu zamknie kopalnie

Przyjęcie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej oznacza likwidację polskiego górnictwa węgla i utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy – przestrzegła we wtorek śląsko-dąbrowska i górnicza Solidarność.
08.02.2023

Co dalej z obszarem 53.E.1? Mamy komentarz Ministerstwa

Chociaż o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 ubiegali się branżowi giganci, tj. spółki Orlen, Shell, EDF, Equinor i RWE, to żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. Postępowania nie rozstrzygnięto. Co dalej w zaistniałej sytuacji?
11.01.2023

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
21.12.2022

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Prezes PGG: obecne projekty przepisów UE dot. redukcji emisji metanu oznaczają zamknięcie kopalń

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej w obecnym kształcie oznaczają zamknięcie polskich kopalń po 2027 r. – przestrzegał w poniedziałek na konferencji Śląski Ład prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
15.11.2022

Dyrektor GIG: metan to dominujące zagrożenie, ale i cenne źródło energii

Metan to dominujące zagrożenie w polskich kopalniach, ale i cenne źródło energii – mówił w poniedziałek na konferencji Śląski Ład w Chorzowie dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach prof. Stanisław Prusek.
14.11.2022

Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami

Sprzedawane na polskim rynku jabłka i cytrusy są dziś zanieczyszczone pestycydami w znacznie mniejszym stopniu, niż dekadę temu - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przypisują to wprowadzeniu obostrzeń dot. maksymalnego limitu pozostałości pestycydów w owocach.
20.10.2022

Pierwsze chłodne dni i smog powrócił do polskich miast

– Tempo wymiany pieców na koniec 2021 roku mieliśmy świetne i bardzo liczyliśmy na to, że rok 2022 siłą rozpędu będzie kontynuacją, niestety nastąpiło załamanie – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
04.10.2022

Badanie: w osadach ujścia Odry obecna jest szkodliwa tributylocyna

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), nie stosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.
08.09.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi

Jeśliby nastąpiła jakaś liberalizacja ustawy odległościowej to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2022

Projekt "10H" z ograniczeniami dla budowy wiatraków w pobliżu linii najwyższych napięć

Do projektu, łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej, dodane zostały regulacje, ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć - wynika z opublikowanej ostatniej wersji propozycji.
17.06.2022

Czy przyjęte zmiany dotyczące 10H przyspieszą rozwój polskiego offshore i onshore?

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych - poinformował PAP rzecznik ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka.
13.06.2022

Sondaż: 79 proc. respondentów za szybką zmianą prawa, by umożliwić budowę wiatraków

79 proc. ankietowanych w najnowszym sondażu Kantar Public uważa, że należy jak najszybciej zmienić prawo, by ułatwić budowę farm wiatrowych, 70 proc. jest zdania, że większa produkcja energii z wiatru sprzyja uniezależnianiu się Polski od rosyjskich surowców.
13.06.2022

Resort klimatu przejął prace nad projektem o liberalizacji tzw. zasady 10H

Na wniosek minister klimatu Anny Moskwy prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zawierającym uelastycznienie tzw. zasady 10H, zostały przejęty przez to ministerstwo - podał w czwartek resort klimatu.
21.04.2022

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.
22.02.2022

Sasin: przy spadku ceny gazu na giełdzie będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych

Jak tylko gaz będzie tanieć na giełdzie, będziemy redukować cenę dla odbiorców gospodarczych; będziemy reagować elastycznie - zapewnił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o dalsze działania rządu w sprawie cen gazu.
25.01.2022

Deloitte: ROP może zmniejszyć obciążenie gmin kosztami recyklingu, ale pozostaną one wysokie

Wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta może zmniejszyć obciążenia poszczególnych gmin związane z całkowitymi kosztami zagospodarowania odpadów opakowaniowych, jednak pozostaną one bardzo wysokie - szacuje firma doradcza Deloitte.
17.09.2021

Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

Maine jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz stosowania toksycznych chemikaliów do tworzenia prawie wszystkich produktów. Zakaz dotyczy PFAS, czyli fluorowanych związków organicznych znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku.
22.07.2021

Finlandia. Władze Helsinek zamkną główną elektrociepłownię węglową

Elektrociepłownia Hanasaari, położona blisko centrum Helsinek i w której spala się ok. 60 proc. węgla kamiennego zużywanego przez stołeczną energetykę, zostanie zamknięta najpóźniej wiosną 2023 roku, czyli prawie dwa lata wcześniej niż planowano – ogłosiły we wtorek władze fińskiej stolicy.
22.06.2021

Trwają prace nad wycofywaniem z rynku jednorazowych plastikowych sztućców, słomek i talerzy. Czy koszty tej zmiany poniosą konsumenci?

Już za kilka tygodni w UE zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. Od lipca zakazane będzie wprowadzanie na rynek m.in. plastikowych sztućców, mieszadełek czy słomek, choć w Polsce wdrożenie w życie tego zakazu może się przesunąć ze względu na brak odpowiednich przepisów. Jak podaje WWF, nawet selektywna zbiórka takich odpadów nie pomaga w ograniczeniu ich ilości, a to przekłada się na zanieczyszczenie środowiska.
26.05.2021

Kanada ogranicza pestycydy, aby chronić pszczoły

Ministerstwo zdrowia Kanady postanowiło ograniczyć, ale nie zakazało całkowicie, stosowania neonikotynoidów - środków ochrony roślin nazywanych „zabójcami pszczół”. Tymczasem owady te są kluczowe dla produkcji żywności na świecie.
23.05.2021

Plastikowe słomki zakazane na statkach Norwegian Cruise Line Holdings

W epoce, w której ignorowanie rozległej skali zanieczyszczeń i szkód wyrządzanych środowisku przez plastik nie jest już możliwe, Norwegian Cruise Line Holdings świeci przykładem dla dużych firm!
12.04.2021

W USA Google Maps będzie pokazywało kierowcom przyjazne środowisku trasy

Google Maps będzie kierowało podróżujących samochodami na trasy, które na podstawie różnych czynników uzna za przyjazne środowisku.
31.03.2021

Niemiecki Rząd za zwiększeniem udziału energii odnawialnych w funkcjonowaniu transportu

Rząd Niemiec uchwalił w środę projekt nowelizacji ustawy o paliwach ekologicznych, co pozwoli zwiększyć do roku 2030 udział energii odnawialnych w funkcjonowaniu niemieckiego transportu do 28 proc. Będzie to dwa razy więcej niż wyznaczone przez UE jako cel 14 proc.
03.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.