Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

zk

08.09.2022 14:46
Strona główna Energetyka, OZE Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA

Partnerzy portalu

Siemens Gamesa wygrywa z GE - Haliade-X narusza patent  - firma dostaje zakaz sprzedaży w USA  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GE Haliade-X prototype

Wydane orzeczenie zezwala na wyłączenie projektów Vineyard i Ocean Wind 1 z uwagi na interes publiczny, a OEM zapowiada, że będzie szukać prawnych i technicznych możliwości, w sprawie flagowej turbiny podaje w swoim komunikacie Reuters.

Wczoraj sędzia sądu federalnego na stałe zakazał firmie GE Renewable Energy sprzedaży w USA jej sztandarowych turbin Haliade-X, które uznano za naruszające patent Siemens Gamesa, po sprawie, która według eksperta z portalu Recharge ma "ogromny wpływ" na producenta OEM, którego stawką są potencjalne zamówienia warte miliardy dolarów.

Sędzia William Young orzekł, że GE "dosłownie naruszyło patenty Siemens Gamesa" i zakazał sprzedaży w kraju turbin, które naruszyły patenty.

GE i wszystkie podmioty współpracujące z OEM "zostają niniejszym trwale zakazane na czas obowiązywania patentu 413 (do 12 czerwca 2034 roku) od wytwarzania, używania, oferowania na sprzedaż, sprzedawania, importowania (do) lub instalowania w Stanach Zjednoczonych (w tym na lub przymocowane do Zewnętrznego Szelfu Kontynentalnego)... zasądzonych naruszających patenty turbin wiatrowych Haliade-X" – stwierdzono w orzeczeniu.

Decyzja uwzględnia jednak wniosek GE o wyłączenie pionierskich projektów Vineyard Wind 1 i Ocean Wind 1 US, którego podstawą, był brak możliwości dostarczenia turbin dla tych projektów na czas tak, aby dotrzymać terminów, wymuszając kosztowne opóźnienia, które zagrażałyby zarówno klimatowi, jak i tysiącom miejsc pracy.

– Chociaż cieszymy się, że projekty Ocean Wind I i Vineyard Wind mogą być realizowane przy użyciu obecnej konstrukcji morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X firmy GE, to z całym szacunkiem nie zgadzamy się z nakazem – powiedział portalowi Recharge rzecznik GE.

–  Badamy wszystkie opcje prawne, aby zapewnić, że możemy nadal wspierać rozwój offshore w USA, w tym odwołanie od dzisiejszego orzeczenia – dodał rzecznik GE.

Wcześniej uznano, że Haliade-X narusza patent należący do Siemens Gamesa na wsparcie strukturalne, które umożliwia skalowanie turbin pod względem wielkości, znany pod numerem patentu 413, i przyznano mu bezprecedensowe tantiemy w wysokości 30 000 USD za megawat.

Siemens Gamesa nie był zadowolony i przeforsował swoje twierdzenie o "nieodwracalnej szkodzie", żądając trwałego zakazu sprzedaży Haliade-X w USA.

– Siemens Gamesa z zadowoleniem przyjmuje wyrok... zakazujący GE sprzedaży ich turbiny Haliade-X w USA – oznajmił przedstawiciel Siemens Gamesa.

– Rozumiemy decyzję sądu o wyodrębnieniu z nakazu projektów Vineyard Wind i Ocean Wind 1 i będziemy nadal chronić i bronić naszej własności intelektualnej – dodał podczas wywiadu dla Recharge przedstawiciel Siemens Gamesa.

Sądowne rozwiązanie sprawy nie wpłynie na zagraniczną sprzedaż Haliade-X, która ma zostać zainstalowana na farmie wiatrowej Dogger Bank o mocy 3,6 GW, największej na świecie MFW zlokalizowanej na Morzu Północnym.

Koncepcja Haliade-X wykorzystuje wirnik o średnicy 220 metrów składający się z 107-metrowych łopat należącego do GE LM Wind Power. Według firmy jedna turbina o mocy 14MW może wygenerować do 74GWh rocznie, oszczędzając do 52 000 ton CO2.

Projekt turbiny uzyskał akredytację jednostki klasyfikacyjnej DNV jako maszyna 12MW i oczekuje się, że będzie sprzedawany w modelach 13MW, 14MW i większych. Opłata licencyjna dla Siemensa Gamesa zwiększy koszt jednostki 13MW o 390 000 USD – lub 24 mln USD w przypadku zamówienia na 800MW Vineyard 1.

GE bagatelizuje jednak wpływ wyroku i wcześniej sugerowało, że ma inne wersje Haliade-X, które nie naruszają patentów Siemens Gamesa i mogą być udostępnione na rynku.

– Nasi klienci są świadomi, że możemy i będziemy badać inne opcje projektowe, które umożliwią nam wprowadzenie zalet Haliade-X do USA – powiedziała firma w rozmowie z Recharge.

– Jesteśmy w pełni zaangażowani w amerykański przemysł morskiej energii wiatrowej, w każdy z naszych bieżących projektów i pozostajemy pewni dostępnych dla nas opcji prawnych i technicznych – podsumowała firma.

Czas to pięniądz

Philip Totaro, dyrektor generalny firmy IntelStor zajmującej się analizą danych dotyczących energii odnawialnej i ekspert w dziedzinie IP, powiedział w rozmowie z Recharge, że pozostałe opcje GE raczej nie złagodzą szkód spowodowanych przez wyrok.

– Wynik apelacji jest prawie bez znaczenia – powiedział Totaro.

– Nawet jeśli GE uda się obalić orzeczenie, może minąć 18 miesięcy, zanim to nastąpi. Firma traci cenny czas, jeśli chodzi o sprzedaż swojej turbiny na dynamicznie rosnącym rynku – dodał ekspert.

Totaro twierdzi, że w oparciu o obecny średni zakres cen morskich turbin wiatrowych oferowanych na rynku USA, "GE będzie stać na przegapienie 16,3 mld USD w sprzedaży produktów, lub chyba, że GE wyjdzie z alternatywnym projektem, który omija patent SGRE (Siemens Gamesa Renewable Energy)".

Totaro pokreślił, że GE ma ponad 11 GW stałych i potencjalnych zamówień w USA na Haliade-X, z czego 9 GW zostało zablokowane przez wyrok.Źródło: rechargenews.com, reuters.com

Tagi:
siemenst, prawo, ge

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.