Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Strona główna Klimat, Edukacja Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Partnerzy portalu

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii - ZielonaGospodarka.pl

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.

  • Podczas Forum stwierdzono, że zagrożenia środowiskowe stanowią połowę z 10 największych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat
  • Dla liderów branż skupionych na adaptacji do zmian klimatycznych, wykorzystanie technologii – w tym sztucznej inteligencji – będzie odgrywać znaczącą rolę
  • 45 proc. finansowania Banku Światowego zostanie przeznaczone na działania związane z klimatem

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), która odbyła się w dniach 15-19 stycznia. Zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wspólnie wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.

Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie zmian klimatu oraz budowa nowych systemów energetycznych w celu osiągnięcia celów transformacji energetycznej.

O czym mówiono i co jest ważne z perspektywy delegatów zebranych na szczycie w kontekście klimatu – temu postanowiliśmy się przyjrzeć.

Klimat na agendzie Światowego Forum Ekonomicznego

W raporcie „Global Risks Report 2024” zaprezentowanym podczas tegorocznego Forum stwierdzono, że zagrożenia środowiskowe stanowią połowę z 10 największych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat. Trzy najważniejsze z zagrożeń stanowią ekstremalne zjawiska pogodowe, krytyczne zmiany w systemach ziemskich, utrata różnorodności biologicznej oraz załamanie ekosystemu.

ZielonaGospodarka
10 największych zagrożeń w ciągu najbliższych 10 lat/Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne


„Ludzkość jest w kryzysie” – dramatycznie stwierdził Gim Huay Neo, dyrektor zarządzający Centrum Przyrody i Klimatu WEF. W podobnym tonie wypowiedział się prezes Banku Światowego, Ajay Banga, stwierdzając, że mamy „egzystencjalny kryzys klimatyczny”.

Delegatom wtórowała klimatolog z Texas Tech University, Katharine Hayhoe, która argumentowała, że kiedy mówimy o kryzysach środowiskowych, łączymy je również z rzeczami, które są dla nas najważniejsze: żywnością, schronieniem, światem przyrody i ludźmi, których kochamy.

AI w służbie klimatu

Dla liderów branż skupionych na adaptacji do zmian klimatycznych, wykorzystanie technologii – w tym sztucznej inteligencji – będzie odgrywać znaczącą rolę.

Trzy nowe dokumenty opublikowane przez WEF przy współpracy z IBM Consulting zawierają rekomendacje dotyczące budowania bezpiecznych systemów i technologii, zapewniania odpowiedzialnych zastosowań i transformacji, jak również rozwijania odpornego zarządzania oraz regulacji.

Podczas sesji „New Apps for Climate Adaptation” przyjrzano się nowatorskim aplikacjom, które w założeniu przekształcą wysiłki adaptacyjne na całym świecie.Aplikacje o krytycznym znaczeniu dla klimatu już istnieją w postaci systemów wczesnego ostrzegania opartych na sztucznej inteligencji, optymalizacji łańcucha dostaw, prognozowania rolniczego oraz innych.

„Musimy współpracować między rządami, sektorem prywatnym i społecznościami lokalnymi, aby zapewnić, że przyszłość sztucznej inteligencji przyniesie korzyści wszystkim” – stwierdziła Cathy Li, Dyrektor AI, Data and Metaverse z WEF.

Biznes – przyroda – klimat

45 proc. finansowania Banku Światowego zostanie przeznaczone na działania związane z klimatem – zapowiedział przywoływany wcześniej prezes Banku Światowego, Ajay Banga.

Co więcej, Bank Światowy obiecał szereg rozwiązań: podłączyć 100 milionów ludzi w Afryce do energii odnawialnej do 2030 roku, zająć się różnicą w finansowaniu w celu ograniczenia emisji metanu, pomóc małym krajom w absorpcji kosztów katastrof klimatycznych i zapewnić, że korzyści z rynków emisji dwutlenku węgla będą odczuwalne przez społeczności lokalne.

Podczas licznych sesji głos zabierali przedstawiciele biznesu – tak było i w tym wypadku.

„Musimy wprowadzić pojęcie natury do sposobu, w jaki prowadzimy działalność (…) ideę wytwarzania wartości bez patrzenia na bezpośrednie konsekwencje tego, co robimy. Jeśli nie zadbasz o koszty, które ponosisz, będziesz musiał poradzić sobie z nimi później" – powiedział Andre Hoffmann, prezes Massellaz. „Nie sądzę, by zaszedł zbyt daleko pomysł na biznes, który jest całkowicie niezależny od natury. Musisz zrozumieć, ile wody potrzebujesz, jakie są jej zasoby i co się stanie, jeśli jej zabraknie”.
Podobną opinię w kontekście systemu energetycznego wyraził dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), Fatih Birol: „Firmy, które nie kładą wystarczającego nacisku na efektywność energetyczną, będą mniej konkurencyjne”.

Birol wyjaśnił, że jest to ważne nie tylko dla biznesu, ale także dla ochrony konsumentów przed wysokimi rachunkami, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia śladu środowiskowego.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.