Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami - ZielonaGospodarka.pl
25.06.2023 19:32
Strona główna Klimat, Edukacja Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami

Partnerzy portalu

Dotacje z czterech WFOŚiGW do lotów patrolowo-gaśniczych nad lasami - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

800 tys. zł dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – zakładają podpisane w piątek umowy przedstawicieli Funduszy z leśnikami.

Umowy podpisano w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na Lotnisku Opole-Polska Nowa Wieś, gdzie znajduje się Leśna Baza Lotnicza Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

„W efekcie dobrej współpracy wojewódzkich Funduszy oraz wszystkich służb działających na rzecz ochrony środowiska, kolejne środki – 800 tys. zł - zostaną przekazane na patrolowanie, dzięki któremu polskie lasy państwowe mają najlepszy w Europie system rozpoznawania, ostrzegania, prewencji” – powiedziała minister, podkreślając, że rozeznawanie, rozpoznawanie, patrolowanie i zapobieganie m.in. pożarom należy do priorytetów ochrony środowiska.

„Możemy szczycić się tym, że pożary, które niestety mają miejsce z powodu zmian klimatycznych i narastającej suszy, są gaszone szybko i nie rozprzestrzeniają się. To potrafimy, tym się chwalimy i uczymy inne państwa europejskie, ale nie może to mieć miejsca bez dobrego sprzętu i bez środków finansowych. Dlatego też decyzja Funduszy o przekazaniu kolejnych środków tak, żebyśmy tego lata byli bezpieczni”- dodała Anna Moskwa.

Przypomniała, że lato w ubiegłym rok było okresem suszy i niskich poziom wód w rzekach. „W tym roku już w czerwcu spodziewamy się podobnej sytuacji, dlatego działamy z absolutnym wyprzedzeniem, żebyśmy wszyscy mogli być bezpieczni” – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, zwracając uwagę, iż Lasy Państwowe zajmują się także retencją wodną, na którą w ub. roku przeznaczono (wraz ze środkami na działania przeciwpożarowe, systemy łączności i ostrzegania oraz edukację) 120 mln zł.

W ostatnich czterech latach na dofinansowanie lotów cztery Fundusze wydały wspólnie blisko 2,3 mln zł. W tym roku katowicki Fundusz przeznaczył na loty patrolowo-gaśnicze 500 tys. zł, opolski – 150, wrocławski - 100, a krakowski – 50 tys. zł. W woj. śląskim loty będą realizowane na obszarze 404,7 tys. hektarów, na Opolszczyźnie 257,8 tys. ha, na Dolnym Śląsku 568,5 tys. ha, a w Małopolsce 59,6 tys. ha.

„Błyskawiczne ustalenie lokalizacji potencjalnych pożarów umożliwia natychmiastową reakcję służb odpowiedzialnych za podjęcie akcji gaśniczych, dzięki temu czynności logistyczne i ratunkowe przebiegają sprawniej, minimalizują zagrożenie dla życia i zdrowia oraz ograniczają degradację ekologiczną obszarów objętych pożarem” – tłumaczył w piątek prezes krakowskiego Funduszu Kazimierz Koprowski.

Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze odpowiadają za lokalizację pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej, a także powstrzymanie pożaru do momentu dotarcia sił naziemnych. Na uzupełnienie zapasu wody i ponowne pojawienie się na miejscu akcji gaśniczej, zarówno samoloty, jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut.

Środki z funduszy ekologicznych pozwolą również na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczych i dostarczanie informacji dostępnych przy obserwacji z powietrza. Prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek zwrócił uwagę, że obecnie leśnicy znów alarmują o panującej w lasach suszy, stąd wzrasta rola prewencji pożarowej.

„W tej sytuacji o pożar nie trudno. Tylko wczesne wykrycie zarzewia ognia pozwala na błyskawiczną reakcję służb i ugaszenie pożaru na wczesnym etapie zanim się rozprzestrzeni i wybuchnie na dobre. Dlatego nasze finansowe wsparcie lotów patrolowych jest tak bardzo ważne” – ocenił Tomasz Bednarek.

Jak mówiła prezes WFOŚiGW w Opolu Aleksandra Drescher, ochrona przeciwpożarowa lasów i zapobieganie pożarom należy do obowiązków – zarówno leśników, jak i instytucji wspierających inicjatywy prośrodowiskowe.

„Lasy to skarb natury, których wartość i zasoby musimy chronić. Ochrona przeciwpożarowa lasów jest naszym obowiązkiem, ponieważ ogień, który trawi lasy, pozbawia nas nie tylko piękna przyrody, ale także czystego powietrza i domu dla wielu stworzeń, które ten las zamieszkują. Zapobieganie pożarom to nasza odpowiedzialność i zadanie wobec przyszłych pokoleń” – podkreśliła prezes.

Przedstawiciele funduszy ekologicznych zwracają też uwagę, że pożary lasów emitują duże ilości zanieczyszczeń do powietrza - takich jak dym, cząstki stałe i szkodliwe substancje chemiczne. Te zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz zanieczyszczać pobliskie zbiorniki wodne. Ponadto zniszczenie siedlisk, śmierć roślin i zwierząt negatywnie wpływa na stabilność i funkcjonowanie ekosystemów leśnych.

„O zmniejszenie szkód możemy zadbać także my sami i w czasie leśnych wędrówek jak najszybciej zawiadamiać o zagrożeniu odpowiednie służby” – zauważył prezes wrocławskiego Funduszu Łukasz Kasztelowicz.

Podpisane w piątek umowy na dotacje to dalszy ciąg współpracy, jaką Lasy Państwowe podejmują z wojewódzkimi funduszami pod kątem ochrony przeciwpożarowej. LP są przy tym jedyną jednostką w Polsce dysponująca własną flotą powietrzną – współpracując z usługodawcami dysponującymi sprzętem lotniczym.

Rolą pilotów śmigłowców i samolotów patrolowo-gaśniczych jest lokalizacja pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej i powstrzymanie pożaru do momentu, kiedy na miejsce dotrą siły naziemne. Samoloty i śmigłowce zwykle potrzebują kilkunastu minut, aby uzupełnić zapas wody i ponownie dolecieć na miejsce akcji gaśniczej – pomaga w tym duża liczba punktów czerpania wody.

W regionalnym systemie katowickiej RDLP prócz Leśnych Baz Lotniczych funkcjonuje m.in. ok. 70 dostrzegalni, punkty alarmowo-dyspozycyjne, ponad 30 lekkich samochodów terenowych z agregatami gaśniczymi oraz ponad tysiąc punktów czerpania wody.(PAP)

mab/ amac/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.