Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących

Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących  - ZielonaGospodarka.pl
21.09.2023 15:10
Strona główna Klimat, Edukacja Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących

Partnerzy portalu

Dzięki projektowi "Zadbajmy o zwierzęta" powstanie 12 domków dla kotów wolnożyjących  - ZielonaGospodarka.pl

Tuzin nowych domków dla kotów wolno żyjących stanie w najbliższych tygodniach na terenie spółdzielni mieszkaniowych w Lublinie - poinformował w czwartek lubelski ratusz.

Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin podała, że każdy z 12 domków przeznaczony jest dla 6 kotów. Schronienia są ocieplone styropianem i stanowią dobrą ochronę przed zimnem, wiatrem i opadami. Uchylny dach umożliwia utrzymanie domku w czystości, ułatwia też przygotowanie legowiska.

"Domki trafią do administratorów nieruchomości, którzy już złożyli do Urzędu Miasta Lublin takie zapotrzebowanie" – zakomunikowała Głazik.

Schronienia pojawią się na terenach zarządzanych przez: Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową "Promyk", Administrację Osiedla Ruta, Administrację Osiedla Skarpa, Spółdzielnię Mieszkaniową im. W. Z. Nałkowskich, Pracowniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Kolejarz, Administrację Osiedla Łąkowa, Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Nowy Dom". Jeden domek trafi również do Zarządu Dzielnicy Węglin Północny.

Zarządców osiedli, którzy nie zgłosili zapotrzebowania na domki ratusz zachęca do pozostawiania uchylonego okienka w piwnicy, aby zwierzęta mogły się ukryć przed chłodem. "Część populacji takich kotów znajduje się pod opieką społecznych opiekunów, którzy dokarmiają zwierzęta i pomagają w ich kastracji, dowożąc do wybranych gabinetów weterynaryjnych" – dodała Głazik.

Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin Blanka Rdest-Dudak przyznała, że zima dla kotów wolno żyjących bywa trudna. "Na szczęście w naszym mieście nie brakuje osób, które pomagają zwierzętom przetrwać chłodne dni. Co roku jesienią kupujemy też drewniane schronienia, które trafiają do zainteresowanych zarządców osiedli mieszkaniowych. Ważne jest, by decyzja o lokalizacji takich domków była przemyślana i skonsultowana z mieszkańcami" – stwierdziła dodając, że koty wolno żyjące zasługują na naszą opiekę i troskę.

Według szacunków, na terenie Lublina żyje ok. 2 tys. kotów wolno żyjących. Odgrywają one istotną rolę w miejskim ekosystemie, zwłaszcza w walce z gryzoniami.

Domki zakupiono w ramach projektu "Zadbajmy o zwierzęta" realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego.

Autor: Piotr Nowak

pin/ apiech/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.