EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

zg

12.10.2023 10:04
Strona główna Energetyka, OZE EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Partnerzy portalu

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji  i Pacyfiku  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDP Renewables

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.

EDPR jest obecny na dziewięciu rynkach w regionie Azji i Pacyfiku, a jego moc zainstalowana jest w następujących krajach: 510 MW w Wietnamie, 320 MW w Singapurze, 100 MW w Chinach, 50 MW na rynku Tajwanu i 25 MW na pozostałych rynkach regionu APAC, w tym w Japonii i Malezji .

Ten portfel łącznych mocy zainstalowanych (1 GWp) obejmuje 53% rozproszonych projektów wytwarzania energii słonecznej (DG) i 47% projektów fotowoltaicznych na skalę użytkową. Warto zauważyć, że DG Solar stała się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów firmy, a oczekuje się, że do 2026 r. moc zainstalowana w regionie Azji i Pacyfiku wzrośnie trzykrotnie. Wzrost ten jest wspierany przez rosnące cele w zakresie dekarbonizacji w regionie.

-Ten znaczący kamień milowy w postaci osiągnięcia 1 GW podkreśla nasze zaangażowanie w przyspieszenie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku. Nadal widzimy atrakcyjne możliwości inwestycyjne w regionie APAC i mamy cel 2,4 GW zainstalowanej mocy odnawialnej w tym regionie do 2026 r., mówi Miguel Stilwell d’Andrade, dyrektor generalny EDP.

Na początku tego roku EDPR przedstawiło zaktualizowany plan strategiczny, wzmacniający swoje zobowiązania do przewodzenia transformacji energetycznej poprzez przyspieszony i zrównoważony wzrost. Firma za cel postawiła stworzenie najwyższej wartości dla akcjonariuszy w postaci inwestycji o wartości 20 miliardów euro, łącznych przyłączy o mocy 17 GW i corocznego zwiększania mocy wytworzonej o 4 GW na lata 2023–2026. 7% z tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie firma zamierza do 2026 r. przekroczyć 2 GW mocy zainstalowanej. Strategia ekspansji obejmuje projekty DG realizowane za licznikiem, służące przedsiębiorstwom i rządom, oraz projekty bezpośrednio przed licznikiem, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju sieci.

Od momentu powstania na platformie APAC, EDPR podwoiło już swoją zainstalowaną moc i ma ambicje, aby w ciągu tej dekady stać się liderem w regionie.

O firmie EDP Renewables w regionie APAC

Siedziba EDP Renewables APAC znajduje się w Singapurze i jest obecna na 9 rynkach, a obecnie posiada około 1,2 GWp zainstalowanych i będących w budowie mocy fotowoltaicznych. Jest częścią EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowego lidera w sektorze energii odnawialnej z zainstalowanym 15,2 GW i obecnym na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i regionie Azji i Pacyfiku.

EDP jest głównym udziałowcem EDPR, działającym w obszarze wytwarzania, sieci i dostaw energii, w tym o łącznej mocy zainstalowanej 28,5 GW, sieciach o długości 376 tys. km i ponad 9 milionach klientów

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie. Spółka prowadzi ponadto biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, rozproszone morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przykłada szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki) EDP ma ugruntowaną obecność jako dostawca mediów na terenie Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, wliczając w to takie obszary, jak sieci energetyczne, dedykowane rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

ZielonaGospodarka
Fot. EDP Renewables

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.