Branża budowlana odpowiada za około 40% światowych zanieczyszczeń, dlatego coraz większego znaczenia nabiera cyrkularność oraz domykanie obiegu materiałów budowlanych. Temat ten był szeroko omawiany podczas konferencji „Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków”, która odbyła się w Gdyni w dniach 21–22 maja. W trakcie panelu „Cyrkularność - materiały, budynki i grunty w obiegu zamkniętym” eksperci branży przeanalizowali obecne wyzwania oraz możliwe kierunki zmian.
W Sopocie trwa Forum Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Specjaliści wszystkich obszarów związanych z odnawialnymi źródłami energii – od energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, przez magazyny energii, po serwisy O&M i centra danych dyskutują właśnie na temat przyszłości branży i wyzwań, które musi ona pokonać w najbliższych latach.
Grupa Tauron uruchomiła farmę wiatrową o mocy blisko 24 MW. Jak podaje spółka - instalacja może pokryć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 40 tysięcy gospodarstw domowych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rusza z krajowym pilotażem programu ELENA (European Local Energy Assistance), który wesprze transformację energetyczną. Program zapewni usługi doradcze dla spółek ciepłowniczych i samorządów na etapie przygotowania zrównoważonych inwestycji w ciepłownictwie i sektorze budynków publicznych. Ułatwi uzyskanie dofinansowania na modernizacje, przyczyni się do realnych oszczędności oraz poprawy jakości powietrza.
Jakie są kluczowe wyzwania w przygotowaniu zespołów do realizacji projektów offshore i onshore? Na to pytanie odpowiedzieli specjaliści branży szkoleniowej podczas warsztatów, które odbyły się drugiego dnia konferencji Forum PSEW 2026.
Toyota Motor Europe zapowiedziała otwarcie Fabryki Zrównoważonego Obiegu, która ma powstać w ramach funkcjonującej w Wałbrzychu zakładu Toyota Motor Manufacturing Poland. Rocznie będzie ona przetwarzać 20 tys. pojazdów wycofanych z eksploatacji.
W rozmowie z portalem ZielonaGospodarka.pl Olga Długokęcka opowiada o organizowanej przez fundację Biznes dla Klimatu akcji - „Wspólnie dla Wisły”. Było to wyzwanie sportowe, podczas którego 25 wioślarzy pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią (łącznie 1048, 22 kilometry). W celu zwrócenia uwagi na stan najdłuższej polskiej rzeki.
R.Power, paneuropejski niezależny producent energii (IPP), pozyskał 181 mln zł (ok. 43 mln euro) finansowania projektowego od Banku Millennium S.A. na portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 70,5 MWp w Polsce.
Nabór wniosków o wsparcie budowy przydomowych elektrowni wiatrowych i magazynów energii został w piątek zamknięty z powodu wyczerpania budżetu w wysokości 150 mln zł - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tauron Ciepło rozpoczął prace nad budową farmy fotowoltaicznej na potrzeby Elektrociepłowni w Bielsku-Białej. Instalacja fotowoltaiczna o mocy około 3,58 MW wpłynie na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza