Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady

zg

09.10.2023 15:23
Strona główna Odpady, Recykling Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady

Partnerzy portalu

Elemental Holding zakończył pierwszą fazę montażu pojemników na elektroodpady - ZielonaGospodarka.pl

10 kontenerów na elektroodpady zostało rozlokowanych na terenie mazowieckiego Grodziska, gdzie Terra Recycling i Elemental Holding mają swoją siedzibę oraz w okolicznych miejscowościach. Pojemniki są przeznaczone do zbiórki drobnej elektroniki o maksymalnym rozmiarze do 50 cm, czyli starych laptopów, telefonów, mikserów, tosterów i innych niewielkich sprzętów. Montaż kontenerów na zużyty sprzęt oraz inne odpady wartościowe w strategicznych punktach rozpoczął się w lipcu, w ramach pierwszej fazy projektu.

W pierwszej fazie 10 pojemników stanęło w strategicznych miejscach Grodziska Mazowieckiego: przy stawach Walczewskiego, stacji WKD , hali sportowej, Książenicach czy cmentarzu komunalnym w Szczęsnym. Ich lokalizacja oraz kolejnych 20 nie jest przypadkowa, ale uwzględnia kilka czynników. Pojemniki muszą być przede wszystkim łatwo dostępne dla mieszkańców chcących pozostawić odpady. Dojazd do nich nie może być w żaden sposób ograniczony, tak by dało się je swobodnie opróżniać i serwisować. Nie mogą utrudniać poruszania się pieszym, rowerzystom i kierowcom. Montaż był możliwy dzięki zaangażowaniu lokalnych władz.

- Cieszymy się, że mamy wsparcie samorządu Grodziska Mazowieckiego przy tym projekcie. To niezwykle ważne, by troska o środowisko była wspólną sprawą nas wszystkich – zarówno mieszkańców, których edukujemy w zakresie segregowania odpadów, jak i lokalnych władz – od których przychylności zależy powodzenie projektu. Sądzę, że zrobiliśmy pierwszy, ale znaczący krok w kierunku wzmacniania odpowiedzialnego podejścia do tematyki utylizacji zużytego sprzętu elektronicznego i propagowania idei recyklingu – podsumowuje Sebastian Królik, Prezes Terra Recycling Sp. z o.o.

Przykuwające wzrok ciekawą kolorystyką pojemniki z blachy ocynkowanej są wyposażone w klapę samo-domykającą, która umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z urządzenia. Sprężyny gazowe wspomagają klapę zapewniając jej powolny i płynny ruch. Daszki ochronne zapobiegają zaciekaniu deszczu do środka. Kontenery wyposażone są w zamek z wkładką. Mają wysokość prawie dwóch metrów, każdy waży ponad 200 kg.

Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Każdy ze sprzętów oddanych do pojemnika zostanie bezpiecznie zdemontowany i przekazany do odzysku, a następnie poddany recyklingowi.

Zbieranie i przetwarzanie elektrośmieci to jeden z filarów działalności Grupy Elemental Holding. Recykling WEEE i płytek drukowanych PCB przebiega w spółkach prowadzących zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie tylko w Polsce (Grodzisku Mazowieckim, Tomaszowie Mazowieckim i Bydgoszczy), ale także w Estonii, na Litwie i w Turcji.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.