InPost, PolKa i Carrefour testują system zwrotów opakowań

Strona główna Odpady, Recykling InPost, PolKa i Carrefour testują system zwrotów opakowań

Partnerzy portalu

InPost, PolKa i Carrefour testują system zwrotów opakowań - ZielonaGospodarka.pl
Fot. InPost

Grupa InPost, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, we współpracy z Carrefour i PolKa, rozpoczyna testy systemu kaucyjnego. InPost oferuje maszyny RVM (Reverse Vending Machines) oraz opiekę logistyczną pierwszej mili. Testy będą prowadzone na szeroką skalę – w pilotażu weźmie udział 36 lokalizacji i 40 maszyn. Za zwrot opakowania klienci będą mogli zrealizować kupon z asortymentu sklepu Carrefour do końca dnia, w którym dokonali zwrotu.

Partnerem testu jest jeden z operatorów systemu kaucyjnego PolKa – Polska Kaucja – podmiot posiadający zezwolenie Ministra Klimatu i Środowiska na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe.

Zadaniem InPost w ramach pilotażu jest zakup i obsługa maszyn RVM oraz opieka logistyczna. Grupa ma wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi automatów – jako lider na rynku maszyn paczkowych, a także logistyki, systemów IT, innowacji oraz rozwiązań w zakresie obsługi dużych wolumenów. Do tego dochodzi ogólnopolska, wydajna flota pojazdów i kurierów. Wszystko to sprawia, że InPost jest idealnym partnerem logistycznym w systemie kaucyjnym.

– Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukacje klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 systemem kaucyjnym. Chcemy zachęcać do oddawania butelek pet i puszek oraz propagować działania proekologiczne. Proces operacyjny, który chcemy testować z Carrefour oraz PolKa – Polska Kaucja przez najbliższe cztery miesiące, będzie analogiczny do tego, który rozpocznie się od stycznia w każdym punkcie sprzedaży objętym takim obowiązkiem. Współpracujemy z doświadczonymi partnerami – firmami zajmującymi się recyklingiem, którzy będą gospodarować odpadami. Dzięki temu, w 2025 rok wejdziemy przygotowani do systemu kaucyjnego – mówi Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji InPost.

– Uruchomienie pilotażu systemu kaucyjnego w sklepach Carrefour w Warszawie przyniesie wiele korzyści miastu i jego mieszkańcom. Nasza sieć, wspólnie z partnerami jako pierwsza w Polsce będzie odpłatnie odbierała od klientów 3 frakcje opakowań – szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci – powiedziała Justyna Orzeł, Wiceprezeska i Sekretarz Generalna Carrefour Polska. – Nasz pilotaż to jednak nie tylko zachęcanie Polaków do zwracania odpadów, ale także edukacja oraz całkowita zmiana nawyków konsumenckich. Promowane dotąd hasło „zgnieć i wyrzuć do właściwego pojemnika” zmieni się o 180 stopni. Nowe hasło to „nie wyrzucaj, nie zgniataj, oddaj w punkcie zakupu i odbierz kaucję”. Zachęcam gorąco wszystkich warszawiaków do zwracania opakowań po napojach do sklepów Carrefour. Wspólnie jesteśmy w stanie oczyścić miasto z butelek i puszek, poprawiając jakość środowiska w naszym otoczeniu, a przy okazji zrobić taniej swoje codzienne zakupy – dodała Justyna Orzeł.

– PolKa – Polska Kaucja jako operator systemu kaucyjnego, jest gotowa na uruchomienie systemu kaucyjnego 1 stycznia 2025 roku. Prowadzony pilotaż ma na celu przetestowanie gotowych rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania systemu, to jest: logistyki, maszyn, IT. Zależy nam na tym, aby od początku nowego roku konsumenci mieli łatwy dostęp do jak najszerszej oferty napojów ze znakiem kaucji, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich interesariuszy systemu kaucyjnego. Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Jestem przekonana, że system kaucyjny – którego oczekuje polskie społeczeństwo – to konieczny krok, by osiągnąć przewidziane przez prawo poziomy selektywnej zbiórki opakowań po napojach – dodała Magdalena Markiewicz, prezes zarządu PolKa.

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

InPost w najnowszym rankingu CDP (Carbon Disclosure Project) otrzymała ocenę -A – co potwierdza, że korzystanie z usług InPost skutecznie ogranicza emisję CO2. Wynik powyżej średniej dla jej kategorii potwierdza, że priorytetem Grupy jest dostosowanie procesów logistycznych do rozwiązań proekologicznych. Grupa InPost w tym badaniu największą liczbę punktów otrzymała w kluczowych obszarach, takich jak: Targets, Business Strategy, Financial Planning&Scenario Analysis, Emission reduction initiatives and low carbon products, Risk Management, Scope 1&2.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.