Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

sg

18.01.2023 10:59 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

Partnerzy portalu

Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych - ZielonaGospodarka.pl

/Pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i wezwania do wycofania produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, rada miasta Windsor w kanadyjskiej prowincji Ontario zatwierdziła budowę dwóch nowych elektrowni gazowych, które znacząco zwiększą emisje CO2 - poinformował dziennik "Toronto Star".

Decyzja zapadła w poniedziałek wieczorem, choć kilka organizacji obywatelskich wezwało radę do odrzucenia projektu, uzasadniając to zmianami klimatycznymi, zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia w regionie i ostatecznie wyższą ceną.

"Toronto Star" zwraca uwagę, że rada miasta Windsor przyjęła wcześniej progresywną politykę dotyczącą zmian klimatu. W serii decyzji podejmowanych od 2017 roku ogłosiła stan wyjątkowy, przyjęła plan redukcji emisji o 40 proc. do 2030 roku i wezwała prowincję do wycofania całej produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego.

Chociaż budowa nowych elektrowni gazowych o wartości 200 milionów dolarów kanadyjskich (650 mln złotych) nie jest jeszcze pewna, głosowanie rady toruje drogę do rozbudowy elektrociepłowni East Windsor, która ponad dwukrotnie zwiększy jej moc wytwórczą i potencjalne emisje dwutlenku węgla.

"Budowanie większej liczby elektrowni emitujących gazy cieplarniane w czasie, gdy rządy zobowiązały się do radykalnego ograniczenia emisji, jest ucieleśnieniem trudności związanych z odejściem gospodarki od paliw kopalnych" - komentuje "Toronto Star".

Z jednej strony wymiana starych samochodów osobowych i ciężarówek napędzanych benzyną na nowe pojazdy elektryczne, a także wymiana pieców na gaz ziemny na elektryczne pompy ciepła może zmniejszyć całkowite emisje w Kanadzie nawet o jedną trzecią, to z drugiej strony będzie to wymagało dużej ilości nowej energii elektrycznej, a przynajmniej jej część będzie prawdopodobnie generowana w perspektywie krótkoterminowej przez spalanie paliw kopalnych - wyjaśnia gazeta.

Ekolodzy ostrzegają jednak, że budowa nowej infrastruktury opartej na paliwach kopalnych gwarantuje wzrost emisji na dziesięciolecia, a skala i tempo zmian klimatu wymagają natychmiastowych redukcji.

Ontario wytwarza obecnie 91 proc. swojej energii elektrycznej ze źródeł bezemisyjnych, ale wskaźnik ten maleje, ponieważ rosnące zapotrzebowanie zwiększa wykorzystanie elektrowni gazowych.

W analizie popierającej nowe elektrownie gazowe przedstawiciele miasta Windsor napisali, że ponieważ są one uruchamiane tylko w celu zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania, zwiększone emisje z elektrowni gazowych „nie powinny być znaczące”. Projekt miasta dodałby do grudnia 2025 roku dwie nowe turbiny opalane gazem i 100 megawatów do obecnych 92 megawatów produkowanych w Windsor. Turbiny mogą pracować też na mieszance zawierającej do 35 proc. wodoru po uruchomieniu i 100 proc. wodoru najpóźniej w 2030 roku.

Jednak jak potwierdziła wiceprezes Capital Power, czyli obecnego operatora elektrowni gazowej w mieście, Kelly Lail, nie ma gwarancji, że wodór będzie dostępny ani czy będzie można go wyprodukować przy użyciu czystej energii.

Tymczasem rząd Kanady opracowuje przepisy dotyczące czystej energii elektrycznej, które w 2035 roku w dużej mierze zabronią wytwarzania energii elektrycznej z gazu. Aby przekonać firmy do inwestowania w nowe gazownie, władze prowincji Ontario gwarantują spłatę należności, nawet jeśli będą one musiały zostać zamknięte ze względu na przepisy federalne.

Z kolei dr Mili Roy, przewodnicząca Kanadyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Środowiska Ontario, wezwała radę do odrzucenia rozbudowy elektrowni, argumentując, że gaz ziemny jest prawie tak samo zły jak węgiel, nie tylko z powodu przyczyniania się do globalnego ocieplenia, ale także przez emisję zanieczyszczeń niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

„Gaz ziemny nie jest łagodnym„ +przejściowym+ źródłem energii, jak czasami się go błędnie przedstawia. (...) Globalne wskaźniki przedwczesnych zgonów w 2020 roku z powodu spalania gazu ziemnego były prawie równe zgonom spowodowanym węglem” - podkreśliła Roy.


Fot. Depositphotos

Tagi:
gaz, Kanada, Ontario

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.