POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna
Port Service
Odpady, Recykling

Przemysł oponiarski chce zmniejszać swój ślad węglowy. Kluczem recykling opon oraz poszukiwanie nowych i trwałych materiałów

Producenci opon podejmują coraz więcej inicjatyw mających na celu ograniczenie śladu węglowego produktów. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest rozwój niskoemisyjnych metod wytwarzania między innymi sadzy technicznej. Taką technologią dysponuje polska spółka, która odzyskuje ją w procesie pirolizy ze zużytych już opon. W najbliższym czasie Contec ma w planach uruchomienie nowych linii produkcyjnych i kolejnych zakładów. Równolegle nie ustają poszukiwania innowacyjnych rozwiązań pozwalających wydłużyć żywotność opon, a

18.01.2023, 11:20
Klimat, Edukacja

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.

18.01.2023, 11:19
Klimat, Edukacja

Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

Pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i wezwania do wycofania produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, rada miasta Windsor w kanadyjskiej prowincji Ontario zatwierdziła budowę dwóch nowych elektrowni gazowych, które znacząco zwiększą emisje CO2 - poinformował dziennik "Toronto Star".

18.01.2023, 10:59
Utylizacja odpadów, spalarnie śmieci

Trucizna z papieru toaletowego i „wieczne” chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.

18.01.2023, 10:07
Energetyka, OZE

Premier o elektrowni jądrowej: jeśli chodzi o trzecią, wybór technologii nie został jeszcze dokonany

Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany; w najbliższych kilku miesiącach będziemy dokonywać przeglądu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

18.01.2023, 09:12
Morska energetyka wiatrowa

MFW Bałtyk II i III z nowym wykonawcą. Polenergia podała nazwę firmy

Polenergia poinformowała, że wraz z firmą Equinor podpisała dziś strategiczną umowę dla swoich projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Nowo wyłoniony wykonawca będzie odpowiedzialny za prace projektowe dla systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych.

02.01.2023, 12:43
Odpady, Recykling

Toruń. Od 1 stycznia podwyżki za odbiór śmieci

Od 1 stycznia miasto Toruń ma płacić zdecydowanie więcej za odbiór śmieci przez bydgoską spalarnię. Ceny mają być komercyjne, a nie oparte o porozumienie z 2009 roku. Władze Torunia argumentują, że porozumienie jest w mocy, spalarnia wspólna, a cena dla bydgoszczan i torunian winna być taka sama.

30.12.2022, 15:10
Klimat, Edukacja

Nowy gatunek niesporczaka odkryto w Krakowie. Nazwano go na cześć Roberta Makłowicza

Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach "Zoological Studies" (doi:10.6620/ZS.2022.61-85) dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Nowa publikacja ukazała się w połowie grudnia bieżącego roku.

30.12.2022, 06:42
Utylizacja odpadów, spalarnie śmieci

Hiszpania. Władze głównego miasta Teneryfy zakazały palenia papierosów na plażach i plucia na chodniki

Rada miejska Santa Cruz de Tenerife, głównego miasta kanaryjskiej wyspy Teneryfa, zdecydowała, że od 16 stycznia 2023 r. nie będzie można palić papierosów na plażach tej popularnej wśród turystów wyspy. Kara za złamanie zakazu to nawet 750 euro.

29.12.2022, 14:31
Energetyka, OZE

TotalEnergies chce przejąć Polską Grupą Biogazową

Francuska spółka TotalEnergies Gaz and Electricite Holdings SAS zamierza przejąć Polską Grupą Biogazową. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wydanie zgody na koncentrację wpłynął 20 grudnia br. - poinformował UOKiK w środę. Jak dodano, sprawa jest w toku.

28.12.2022, 12:30

Dziękujemy za wysłane grafiki.