Ministerstwo klimatu: Do 5 lutego oferty w konkursie na eksperta ds. zarządzania obiektem Białowieża Forest

Ministerstwo klimatu: Do 5 lutego oferty w konkursie na eksperta ds. zarządzania obiektem Białowieża Forest - ZielonaGospodarka.pl
02.02.2024 15:45
Strona główna Klimat, Edukacja Ministerstwo klimatu: Do 5 lutego oferty w konkursie na eksperta ds. zarządzania obiektem Białowieża Forest

Partnerzy portalu

Ministerstwo klimatu: Do 5 lutego oferty w konkursie na eksperta ds. zarządzania obiektem Białowieża Forest - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Do 5 lutego do ministerstwa klimatu i środowiska zainteresowani mogą się zgłaszać do otwartego konkursu na eksperta ds. zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest - poinformował w piątek resort.

Publiczny konkurs na to stanowisko ministerstwo ogłosiło 19 stycznia 2024 r.

Powołanie takiego eksperta zapowiadali na początku stycznia podczas wizyty w Puszczy Białowieskiej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska i wiceminister Mikołaj Dorożała. Dorożała tłumaczył wtedy, że wyłoniony ekspert będzie koordynować współpracę z UNESCO w sprawach Puszczy Białowieskiej, ma odpowiadać za związane z tym relacje międzynarodowe, ale i za kwestie lokalne.

Ministerstwo klimatu tłumaczy w piątkowym komunikacie, że powołanie takiego eksperta ma wzmocnić ochronę obiektu Białowieża Forest, czyli "najcenniejszego polskiego kompleksu leśnego".

"Puszcza Białowieska to nasze dobro narodowe. Nie możemy pozwolić na to, aby straciła miano światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego szukamy eksperta, który pomoże nam zarządzić obiektem +Białowieża Forest+" - zaznacza cytowany w komunikacie wiceminister Mikołaj Dorożała.

Obecne władze ministerstwa klimatu zapowiedziały podczas styczniowej wizyty w Białowieży połączonej z szeregiem spotkań z przedstawicielami różnych instytucji, organizacji, rozpoczęcie prac nad dokumentem strategicznym, który minister Hennig-Kloska nazwała wtedy Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej.

"Zależy nam na wypracowaniu wspólnego, jednolitego głosu. Obecnie trwają prace nad ważnymi dokumentami, a wniosek jest jeden: potrzebujemy Konstytucji dla Puszczy i taki dokument będziemy chcieli przygotować" - mówiła wtedy minister Kloska. Dodała, że chodzi o to, by przy podejmowaniu decyzji brać pod uwagę głos środowisk lokalnych.

Za poprzednich władz resortu, do 3 grudnia 2023 r. miały się zakończyć konsultacje społeczne nad przygotowanym i przedłożonym ministerstwu planem zarządzania polską częścią obiektu Białowieża Forest. Dokument - na zlecenie ministerstwa - przygotował wcześniej Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (za środki z NFOŚiGW). Prace nad nim trwały dwa lata.

Jak wcześniej informował PAP ten instytut, planu wymagało od Polski UNESCO, które wzywało do tego w 2019 i 2021 r. Taki plan powinien mieć każdy obiekt UNESCO, ale - jak tłumaczył IOŚ - w Polsce nie ma przepisów, które mówią o tym jak zarządzać obiektem UNESCO. Plan miał być wypełnieniem zobowiązań Polski, które wynikają z wpisu Puszczy Białowieskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po konsultacjach dokument miał być przekazany do konsultacji w Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wdrożenie planu będzie możliwe po jego zaakceptowaniu przez ministra klimatu i środowiska. Głównym celem planu ma być zapewnienie skutecznej ochrony i zarządzania obiektem Białowieża Forest, aby zachować go dla przyszłych pokoleń.

Obiekt Białowieża Forest ma transgraniczny charakter, znajduje się po polskiej i białoruskiej stronie granicy. To łącznie ponad 141 tys. ha (z czego blisko 60 tys. ha w Polsce) i 166 tys. ha strefy buforowej (z czego ponad 35,8 tys. ha w Polsce).

Białowieża Forest w Polsce obejmuje Białowieski Park Narodowy oraz nadleśnictwa Browsk, Białowieża i Hajnówka (powiat hajnowski). Plan zarządzania dotyczy też strefy buforowej z szerszym otoczeniem - gminą Michałowo w powiecie białostockim, na terenie której jest fragment tej strefy i częścią nadleśnictwa Bielsk. W planie jest opis unikalnych walorów i znaczenia obiektu, analizę zagrożeń dla białowieskiej przyrody, ale też np. plan zabezpieczenia przeciwpożarowego i gaszenia pożarów lasu oraz propozycje zmian dotyczących obszarów objętych różnymi reżimami ochronnymi, czyli tzw. strefowanie. W poszczególnych strefach są niedopuszczone lub dopuszczone takie działania jak pozyskiwanie drewna, polowanie, zbiór jagód i grzybów, rekreacja, dostęp publiczny, budowa dróg.

Ministerstwo klimatu przypomina, że Białowieski Park Narodowy to pierwszy obiekt przyrodniczy w Polsce, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.