Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata - ZielonaGospodarka.pl
02.02.2024 15:52
Strona główna Klimat, Edukacja Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Partnerzy portalu

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata - ZielonaGospodarka.pl

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przypominało w piątek, że 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Ma on zwrócić uwagę na to, jak istotne jest nasze działanie w ochronie tych cennych ekosystemów.

"Świat mokradeł choć wydaje się tajemniczy i niedostępny, nie jest wyłącznie błotem, które pochłania miłośników przyrody. To cenny ekosystem, niezwykle potrzebny człowiekowi" - podkreśliło ministerstwo, dodając, że przeciwdziała powodziom, suszom, zmianom klimatu i jest skarbnicą różnorodności biologicznej. "Dlatego tak ważne jest, by je chronić. Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy" - alarmuje resort środowiska i wskazuje, że 25 proc. wszystkich roślin i zwierząt występujących na terenach podmokłych jest zagrożonych wyginięciem.

Zwrócono uwagę, że w Polsce mokradła stanowią 18 proc. powierzchni kraju. "Spotkamy tu gatunki zagrożone wyginięciem: Wodniczka – najrzadszy gatunek z rzędu wróblowatych, Łoś euroazjatycki, Kukułka szerokolistna – inaczej storczyk, czy Fiołek bagienny, który występuje na zaledwie kilku stanowiskach w Polsce; najstarsze mokradła w Polsce znajdują się w Puszczy Białowieskiej i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych na świecie" - wymieniło ministerstwo.

"Mokradło rzeczywiście nie jest w zupełności bagnem, a samo bagno nie jest oczywiście tylko błotem" - zauważył resort środowiska, tłumacząc, że to podmokłe tereny bogate w różnorodne gatunki roślin i zwierząt.

Mokradła swym zasięgiem obejmują tereny bagniste, błot i torfowisk oraz zbiorniki wodne. Pełnią rozmaite i niezwykle ważne funkcje, dlatego ich degradacja spowoduje nieodwracalne zmiany w środowisku i wpłynie na nasze życie. "To naturalny filtr wody i gąbka – pochłaniają nadmiar wody ze środowiska, chroniąc przed powodziami oraz są naturalnym magazynem słodkiej wody i usuwają z niej zanieczyszczenia; są doskonałym narzędziem do walki ze zmianami klimatu - wychwytują CO2 (dwutlenek węgla) z atmosfery; gromadzą wyjątkowe gatunki roślin i zwierząt - są miejscem życia dla prawie 40 proc. gatunków roślin i zwierząt z całego świata" - podkreślono.

MKiŚ radzi też jak chronić mokradła. "Nie osuszaj ani nie inwestuj w przekształcenie mokradeł na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Sam też możesz odtworzyć mokradła na swojej działce, np. oczko wodne. Oczyszczanie jest też świetnym pomysłem. Nie kupuj produktów pochodzących z mokradeł – na przykład torfu i roślin oraz unikaj chodzenia po torfowiskach, aby nie niszczyć roślin tam rosnących. Nie zaśmiecaj też tych ekosystemów np. odprowadzając ścieki i nieczystości czy wyrzucając tam śmieci" - podkreśliło ministerstwo, dodając: "dziel się wiedzą na temat mokradeł i namawiaj innych do działań na rzecz ich ochrony". 

autor: Anna Bytniewska

ab/ huw/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.