Na Młocinach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

AK

30.05.2022 18:10 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Na Młocinach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

Partnerzy portalu

Na Młocinach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Adrian Grycuk /CC BY-SA 3.0 pl

W drugiej połowie 2023 roku na Młocinach powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Remont przejdzie też pobliska leśniczówka.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej rozpocznie się z inicjatywy Stołecznego Zarządu Odbudowy Miasta. Budynek stanie przy ul. Papirusów 1/3.

Centrum ma powstać niedaleko popularnego wśród mieszkańców Lasu Młocińskiego. Pozwoli to rozszerzyć dotychczasową bazę dydaktyczną Lasów Miejskich. Obecnie miejska jednostka prowadzi działania edukacyjne w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej położonego na skraju Lasu Kabackiego.

"Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób" – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie miało powierzchnię ponad 1200 mkw. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; będzie również energooszczędny oraz ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Przewidziane jest również utworzenie zielonego dachu i ogrodu deszczowego.

Głównymi odbiorcami oferty edukacyjnej Centrum będą uczniowie szkół i przedszkolaki. Dostępne będą jednak również zajęcia dla rodzin i osób dorosłych.


"Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański +Kamień+"– powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.


W ramach inwestycji zapowiedziano również remont młocińskiej leśniczówki. We wpisanym do ewidencji zabytków budynku powstanie kawiarnia, będą się tam również odbywały wernisaże, warsztaty plastyczne i spotkania z autorami. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Zagospodarowane zostaną również tereny wokół leśniczówki. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, zasadzone zostaną nowe rośliny, powstaną ścieżki, ławki i śmietniki.


Prace zaplanowane są na 16 miesięcy. Ich koszt wynosić będzie 17,1 mln zł.


W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, w której docelowo prowadzone będą działania ekspozycyjno-wystawiennicze. Prace potrwają 18 miesięcy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.