PAD RES zbuduje dwie nowe farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce

gm

31.07.2023 15:17
Strona główna Energetyka, OZE PAD RES zbuduje dwie nowe farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce

Partnerzy portalu

PAD RES zbuduje dwie nowe farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAD RES

PAD RES, joint venture między Griffin Capital Partners i Kajima Europe, deweloper w sektorze czystych źródeł energii, wybuduje w województwie pomorskim dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 117 megawatów (MW). Dwie nowe inwestycje PAD RES powstaną w województwie pomorskim, a dokładnie w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich. Łączna moc tych projektów wyniesie 117 MW, natomiast powierzchnia budowanych farm słonecznych wyniesie ok. 140 hektarów i będą one w stanie zasilić 65 000 gospodarstw domowych.

Generalnym wykonawcą obu inwestycji została firma Electrum, grupa technologiczno-konsultingowa o profilu climate tech. PAD RES i Electrum współpracowały już wcześniej przy budowie farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce.

We wrześniu 2021 r. Kajima Europe oraz Griffin Capital Partners nabyły większościowe udziały w PAD RES. Od tego czasu firma systematycznie rozbudowuje swoje portfolio. Obecnie PAD RES posiada projekty o mocy przekraczającej 500 MW, z których wszystkie posiadają rozpatrzone pozytywnie wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej.

Wraz z kolejnymi projektami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 140 MW, których budowa rozpocznie się w tym roku, PAD RES realizuje strategię koncentrującą się na rozszerzaniu portfolio projektów OZE.

- Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie, a nadchodzące zmiany w miksie energetycznym będą wiązały się z koniecznością rozwoju nowych mocy z OZE. W Griffin Capital Partners postrzegamy ten sektor jako szczególnie atrakcyjny, a dzięki platformie PAD RES możemy aktywnie uczestniczyć w zielonej transformacji Polski. Nasze dwie nowe inwestycje o łącznej mocy 117 MW istotnie zwiększą nasze portfolio – mówi Jędrzej Socha, Senior Vice President Investments w Griffin Capital Partners.

- W Polsce trwają intensywne prace nad dywersyfikacją krajowego miksu energetycznego, w których silny nacisk kładziony jest na źródła zeroemisyjne, które mają odegrać znaczącą i dominującą rolę w tym procesie. Dwie nowe farmy fotowoltaiczne w Sztumie i Mikołajkach Pomorskich to element naszych ambitnych planów rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce i stanowią jednocześnie nasz wkład w transformację kraju w kierunku zielonej przyszłości – tłumaczy Chris Gill, Investments Director & Head of Renewables w Kajima.

- Z radością ogłaszamy podpisanie umowy z Electrum. Jest to już nasze drugie wspólne przedsięwzięcie, jako że Electrum jest również generalnym wykonawcą powstającej właśnie farmy fotowoltaicznej o mocy 35 MW. Nasza strategia koncentruje się na dalszym rozwoju portfolio OZE, na które składają się projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Jeszcze w tym roku planujmy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji o mocy 140 MW – mówi Wojciech Jasiński, Dyrektor działu Construction w PAD RES.

- Cieszymy z możliwości kolejnej współpracy z PAD RES. Nasza dotychczasowa relacja osiągnęła kamień milowy, wyznaczający początek dalszego, długofalowego i przynoszącego obopólne korzyści partnerstwa. Obecnie jesteśmy na etapie końcowym budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 35 MW w Kleczewie, a teraz z dumą ogłaszamy kolejne wspólne projekty o mocy ponad trzykrotnie większej. Inwestycje na Pomorzu mają szczególne znaczenie dla naszego biznesu i jestem przekonany, że w przyszłości pojawią się możliwości dalszej współpracy między naszymi firmami – dodaje Jacek Popławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Electrum Holding.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.