Nielegalne wysypiska odpadów zagrażają gminom, więc marszałek sam zaczyna działać

gm

31.07.2023 15:26 Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Strona główna Odpady, Recykling Nielegalne wysypiska odpadów zagrażają gminom, więc marszałek sam zaczyna działać

Partnerzy portalu

Nielegalne wysypiska odpadów zagrażają gminom, więc marszałek sam zaczyna działać - ZielonaGospodarka.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Samorząd województwa pomorskiego przekaże ochotniczej straży pożarnej z Cewic 250 tys. zł. Dzięki temu kupione będzie wyposażenie wozu gaśniczego. To odpowiedź na zagrożenie pożarowe, jakie niesie składowisko odpadów tekstylnych w gminie. Marszałek Struk zaapelował do organów państwa o skuteczne działania w zakresie likwidacji i kontroli.

Cewice. Niewielka gmina w powiecie lęborskim, położona pośród lasów i pól ma wielki problem, jakim jest składowisko, na którym znajduje się kilkadziesiąt tysięcy ton tekstyliów. Ostatnie pożary wysypisk, jak choćby w Zielonej Górze zaalarmowały samorządowców. Decyzję o wsparciu OSP Cewice radni podjęli jednogłośnie 31 lipca podczas LVI sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

– Na terenie gminy zalega nawet 37 tys. ton odpadów tekstylnych. Tylko w 2022 r. na składowisku doszło do 14 pożarów – mówił Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Przy gaszeniu pożarów strażacy spędzili ponad trzy tysiące godzin. Niektóre pożary to samozapłon, ale niektóre to podpalenia. Według rzeczoznawców, większość tekstyliów to odpady. I aby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców konieczne jest dobre wyposażenie dla miejscowej ochotniczej straży pożarnej.

– To składowisko to tykająca bomba. Zagrożenie nie tylko pożarowe, ale i biologiczne. Niestety dotychczasowe starania o likwidację składowiska nie przyniosły rezultatów. Trwa swoisty ping-pong pomiędzy instytucjami – podkreślał podczas sesji wójt Cewic, Jerzy Bańka.

Cewicka jednostka OSP z budżetu województwa pomorskiego otrzyma 250 tys. zł. Wsparcie pozwoli na zakup wyposażenia nowego wozu gaśniczego. Samochód gaśniczy kupiony będzie ze środków własnych gminy Cewice, powiatu lęborskiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Doposażenie jednostek OSP ciągle wymaga dużych nakładów finansowych, m.in. ze strony gmin, które nie dysponują wystarczającymi środkami w zakresie własnych budżetów, dlatego konieczne jest wsparcie ze strony samorządu województwa – opisywał prezentując uchwałę radnym Józef Sarnowski.

Składowisko w Cewicach to tylko jeden mały wycinek problemu, jakim są składowiska odpadów.

– Jak małe samorządy wiejskie mają sobie poradzić same z astronomicznymi kosztami utylizacji składowanych odpadów? A ile jest takich składowisk na Pomorzu? – pytał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O problemie składowania śmieci mówili podczas konferencji prasowej zorganizowanej po sesji 31 lipca 2023 r., samorządowcy z Sopotu, Nowego Dworu Gdańskiego i Cewic. Marszałek Struk podkreślał, że małe gminy nie są w stanie likwidować nielegalnych składowisk odpadów, a działania prokuratury i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska są nieefektywne w kwestii szukania winnych. Wskazał, że w Czarnej Dąbrówce znaleziono beczki z odpadami. Zadał pytanie, ile jest takich nawet niewielkich składowisk, które są niebezpieczne dla mieszkańców i środowiska.

W Nowym Dworze Gdańskim do dziś nie można znaleźć sprawcy wycieku niebezpiecznej substancji.

– Po czterech latach od incydentu podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na dofinansowanie utylizacji wysokości 300 tyś. Potrzeba jeszcze drugie tyle – tłumaczył Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

Ten problem należy rozwiązać wspólnie, a nie tylko przerzucać się odpowiedzialnością.

– I o to dziś jako samorządowcy z Ruchu TAK dla Polski apelujemy. Mamy wrażenie że nasz rząd abdykował w sprawie nielegalnych odpadów, a Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i Środowiska jest tylko dla ozdoby – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przewodniczący Ruchu. Karnowski zaznaczył, że gdyby samorządy miały instrumenty prawne i finansowe szybciej same poradziły by sobie z mafią śmieciową.

– Apelujemy do rządu o stosowne rozwiązania prawne, o oddanie WFOŚ samorządowcom i nie odbierać nam samorządowcom kompetencji – mówił Karnowski.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.