Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Strona główna Energetyka, OZE Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Partnerzy portalu

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.

- Widząc ogromny sukces i entuzjazm młodych ludzi podczas pierwszej edycji targów EDU OFFSHORE WIND w 2023 roku, postanowiliśmy kontynuować nasze wsparcie dla tego projektu. Obserwujemy dynamiczny rozwój zielonej energetyki oraz sektora morskiej energetyki wiatrowej. Firmy z tych sektorów coraz częściej wybierają Gdańsk jako swoją siedzibę, wzmacniając lokalny łańcuch dostaw i generując nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że nasze miasto może być nie tylko liderem w tym obszarze, ale również zapewnić odpowiednie wykształcenie i kształcenie dla kolejnych pokoleń specjalistów, których popyt będzie stale rósł. – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zarażamy pasją do zielonej energetyki! - Innowacyjne kierunki kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. EDU OFFSHORE WIND to nie tylko dwudniowe targi, ale również wynik wielomiesięcznego programu edukacyjnego. W czasie targów będzie można zobaczyć i dotknąć wiele wielkogabarytowych eksponatów, uczestniczyć w warsztatach i pokazach na żywo. Ponadto, można będzie spotkać w jednym miejscu kilkudziesięciu przyszłych pracodawców sektora morskiej energetyki wiatrowej i innych technologii miksu energetycznego. Organizatorzy przygotowali we współpracy z Klastrem Technologii Wodorowych pierwsze wodorowe warsztaty w ramach międzynarodowego projektu Green Skills for Hydrogen.

- Podczas tegorocznej edycji towarzyszy nam hasło: „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”, które świetnie oddaje ideę naszego wydarzenia. Chcemy pokazywać potencjał branży, jej innowacyjność i szerokie perspektywy jakie daje praca w tej gałęzi gospodarki. Podczas pierwszej edycji gościliśmy ponad 6000 osób w tym nauczycieli, uczniów, panelistów i gości branżowych. W tej edycji spodziewamy się ponad 8000 młodych ludzi. Te liczby są dowodem na słuszność naszych decyzji. Targi kariery EDU OFFSHORE WIND doskonale wpisują się w potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej - mówi Agnieszka Rodak prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o.

Wyjątkowy program edukacyjny o tematyce offshorowej w szkołach


Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 poprzedził jak w roku ubiegłym specjalny program edukacyjny dedykowany dla uczniów zainteresowanych tematyką morskich farm wiatrowych. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 140 szkół z województwa pomorskiego.

- Przez ostatnie pół roku miałem niesamowitą przyjemność prowadzenia warsztatów związanych z odnawialnymi źródłami energii w szkołach ponadpodstawowych całego województwa pomorskiego. Ta edycja to dwa razy więcej szkół i ponad 6.000 uczniów, z którymi dzieliliśmy się informacjami na temat zawodów związanych z energią wiatrową na morzu. - Krzysztof Tomaszewski, główny prowadzący program w szkołach, współorganizator targów z ramienia Fundacji Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Zeszłoroczne targi zgromadziły ponad 5000 uczniów szkół średnich i ponad 75 wystawców z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy. Tegoroczna frekwencja zapowiada się rekordowo. W tym roku organizatorzy liczą na ponad 8000 uczniów z całego regionu Pomorza i ponad 100 wystawców i partnerów z całej Polski. W tegorocznym wydarzeniu nieocenioną pomocą będzie około 100 wolontariuszy, których zadaniem będzie przeprowadzenie poszczególnych grup uczniów wyznaczoną ścieżką przez wszystkie stoiska, wystawione eksponaty, towarzyszące prezentacje na scenie młodzieżowej oraz warsztaty z kompetencji miękkich, prowadzonych w małych salach.

Organizatorzy przygotowali też unikalne wydawnictwo – Informator EDU OFFSHORE WIND 2024, który oprócz ciekawych artykułów i wywiadów zawiera opisy 84 zawodów związanych z morską energetyką wiatrową i technologiami wodorowymi!

Nowości 2. edycji Edu Offshore Wind 2024


Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele nowości w tym między innymi Wyspę Transformacji Energetycznej, strefę Job Truck, czyli miejsce umożliwiające prezentację programów praktyk, staży oraz ofert pracy. Centralnym punktem jest FOOD TRUCK służący jako JOB WALL, na którym wystawcy mogą prezentować swoje oferty. Dodatkowo, strefa wyposażona jest w mini stoiska oraz miejsce relaksu z kanapami i stolikami, gwarantujące komfortowe warunki do rozmów rekrutacyjnych i wymiany informacji.

Bardzo ciekawym punktem tegorocznej edycji będzie Innowaton Baltic Challenge by Starter, czyli 2-dniowe wydarzenie, którego główną nagrodą będzie wyjazd studyjny do Brukseli sponsorowany przez organizację WIND EUROPE. Zadaniem młodzieży będzie wypracowanie innowacyjnych rozwiązań dla branży morskiej. Ale to nie wszystko.

W trakcie targów będzie można zobaczyć również innowacyjne projekty takie jak: boję oceaniczną, dzięki której możliwe jest zdalne badanie parametrów wody, symulator statku CTV czy Toyotę Mirai elektryczne auto zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. I mnóstwo innych!

- Region Morza Bałtyckiego jest dla nas szczególnie istotny w kwestii transformacji energetycznej całego akwenu, stąd odczuwamy ogromną potrzebę intensyfikacji działań również na szczeblu politycznym. Przejawem tego jest spotkanie Zarządu organizacji bałtyckiej - Współpracy Subregionalnej Państwa Morza Bałtyckiego (BSSSC) oraz wizyta na Targach Bałtyckiej Rady Młodzieżowej. O optymalizacji rozwoju kadr dla morskiej energetyki wiatrowej będziemy rozmawiać podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore organizowanej przy okazji Targów. Zwieńczeniem tego będzie podpisanie Porozumienia dotyczącego Pomorskiego Partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU Pact for Skills z udziałem ponad 20 kluczowych partnerów branżowych, instytucjonalnych i edukacyjnych. – mówi dr Karolina Lipińska, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W tym roku organizatorzy wraz z partnerem jakim jest HEVELIANUM zdecydowali się poszerzyć swoją ofertę o najmłodszych. Specjalnie dla nich powstała Strefa EduYOUNG na Górze Gradowej. Będzie to wydarzenie towarzyszące dedykowane dla uczniów klas 4-8 z warsztatami i pokazami interaktywnymi. I co ciekawe, będzie też Strefa Zawodowca, gdzie swoje szkoły ponadpodstawowe przedstawią sami uczniowie!

- Hevelianum jako partner edukacyjny targów przygotowało w ramach wydarzenia program dedykowany szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Na samych targach znajdzie się m.in. strefa interaktywnych eksponatów i modelowania 3D, quiz wiedzy o zielonej energetyce oraz planetarium mobilne, w którym będzie można udać się w astronomiczną podróż po niebie. Targi pokazują, jak ciekawa i różnorodna może być praca w obszarze offshore. W podobnym duchu opracowaliśmy program edukacyjny im towarzyszący. Równolegle w Hevelianum na Górze Gradowej przygotowaliśmy dla klas 4-8 SP strefę EduYOUNG, a w niej m.in. możliwość udziału w warsztatach i rozmów uczniów szkół podstawowych z kolegami i koleżankami z techników. W taki sposób najlepiej odkrywa się swoje zainteresowania, poznaje talenty i predyspozycje. - mówi Paweł Golak, Dyrektor Hevelianum.

Ponad 100 wystawców: firm, deweloperów, inwestorów, uczelni i instytucji badawczych przekaże młodzieży wiedzę z „pierwszej ręki”, 50 różnego rodzaju eksponatów często wielkogabarytowych, dzięki którym młodzież „dotknie branży” i uruchomi swoją wyobraźnię.

- Branża offshore to ogromna szansa dla całego regionu Pomorza, ale jej wpływ będzie widoczny w całej polskiej gospodarce. Cieszymy się, że nasze wydarzenie gromadzi coraz więcej firm z całej Polski i Europy. Z kolei młodzi ludzie znajdą na targach odpowiedzi na pytanie, jak wygląda codzienna praca w poszczególnych zawodach, czy i na ile wiąże się z długimi wyjazdami, jakie języki powinni znać, czy jak wygląda proces rekrutacji. Liczymy, że tegoroczne targi będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. - mówi Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk.

Targi EDU OFFSHORE WIND są współfinasowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego i InvestGDA.

Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.

Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Po więcej informacji oraz szczegółowy program, zapraszamy na stronę wydarzenia:

www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube, Instagram.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.