RDOŚ powiększył obszar rezerwatu Wielki Las

RDOŚ powiększył obszar rezerwatu Wielki Las - ZielonaGospodarka.pl
04.09.2024 14:11
Strona główna Klimat, Edukacja RDOŚ powiększył obszar rezerwatu Wielki Las

Partnerzy portalu

RDOŚ powiększył obszar rezerwatu Wielki Las - ZielonaGospodarka.pl

Powierzchnia rezerwatu przyrody Wielki Las w gminie Przyrów (Śląskie) została powiększona dwukrotnie, do ponad 63 hektarów. Zarządzenie w tej sprawie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Wielki Las to najstarszy rezerwat przyrody w regionie.

Jak podali w środę przedstawiciele RDOŚ, zarządzenie powiększające powierzchnię tego chronionego obszaru wejdzie w życie w najbliższy piątek. Rezerwat Wielki Las obejmuje tereny gminy Przyrów w powiecie częstochowskim na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Złoty Potok. Utworzony został 71 lat temu - 9 kwietnia 1953 r., aby chronić cenny drzewostan olszowo-jesionowy.

„Powiększeniem objęto ponad 30 ha lasu, którego walory są niemal identyczne jak terenu w rezerwacie w starych granicach. Dominują tam higrofilne i eutroficzne zbiorowiska łęgowe, jesionowo-olszowe, występuje ols porzeczkowy w bezodpływowych zagłębieniach oraz zbiorowiska zbliżone do grądu, a także kwaśnej dąbrowy. Dęby osiągają wiek 140-150 lat, olsze czarne 130 lat” - podkreślił Przemysław Skrzypiec, zastępca dyrektora RDOŚ Katowice i regionalny konserwator przyrody.

Jak opisują przyrodnicy, na terenie rezerwatu rosną liczne jesiony, graby, wiązy górskie i szypułkowe, brzozy omszone, klony i jawory. Mikrosiedliska dla chronionych grzybów i owadów tworzą stare i martwe drzewa. W Wielkim Lesie licznie występują drzewa dziuplaste. Znaczna część terenu, podobnie jak obecny rezerwat, jest bardzo wilgotna, a nawet całkowicie zalana. Podtopienia te spowodowane są działalnością bobrów.

Teren rezerwatu nie został udostępniony do zwiedzania. „Strażnikami rezerwatu są w przypadku tego obszaru liczne zabagnienia, rowy, kanały bobrów i wszędobylskie i wielkich liczbach insekty, jak meszki, gzy, kleszcze czy komary” - wyjaśnił konserwator przyrody. Aby kompleksowo i przez wiele lat chronić rezerwat, na przylegających do niego terenach, zarówno leśnych, jak i nieleśnych, utworzono otulinę, której wcześniej Wielki Las nie miał. Jej całkowita powierzchnia wynosi 169,32 ha.

Jak zapowiada RDOŚ, niebawem w ramach inicjatywy związanej z setnym jubileuszem Lasów Państwowych, czyli akcji „100 rezerwatów na 100–lecie Lasów Państwowych” w woj. śląskim powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody. Planowane rezerwaty - Góry Gorzkowskie i Babski Las - również są zlokalizowane na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Złoty Potok.

kon/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.