Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV

Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV - ZielonaGospodarka.pl
09.08.2023 10:33
Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika, Energetyka Solarna Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV

Partnerzy portalu

Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV - ZielonaGospodarka.pl

Projekt rozporządzenia dotyczący podniesienia progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów, czy instalacji fotowoltaicznych (PV), to jeden z punktów, którym we wtorek miał zająć rząd - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Jak wynika z informacji opublikowanej wcześniej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, planowane rozporządzenie ma podnieść progi, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej dla inwestycji polegających na budowie garaży lub parkingów zarówno na obszarach cennych przyrodniczo, jak i na pozostałych terenach. Obecnie progi te wynoszą odpowiednio 0,2 i 0,5 ha.

Planowane jest wprowadzenie progów o wartości porównywalnej do wartości ustanowionej w rozporządzeniu dla zabudowy przemysłowej i magazynowej oraz porównywalnej do wartości ustanowionych w prawodawstwie takich państw jak Niemcy, Włochy, Czechy czy Słowacja - przekazano w wykazie. Progi w rozporządzeniu dla zabudowy przemysłowej i magazynowej wynoszą obecnie 0,5 i 1 ha, odpowiednio dla obszarów cennych przyrodniczo i pozostałych terenów.

Drugim przedmiotem planowanej zmiany ma być usunięcie systemów fotowoltaicznych z punktu dotyczącego zabudowy przemysłowej i magazynowej, w celu przeniesienia do nowo utworzonego rodzaju przedsięwzięć z odrębnie ustaloną wartością progu - powierzchni zabudowy, które mają być większe od obecnego progu.

Aktualna wartość powierzchni zabudowy, której osiągnięcie powoduje konieczność uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla instalacji fotowoltaicznych wynosi 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, oraz 1 ha na innych obszarach.

Rząd ma się też we wtorek zająć projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze, który ma m.in. określić zasady wykonywania operacji z użyciem systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), ustalić zasady przeprowadzania szkoleń i egzaminów pilotów BSP, czy uregulować zasady zapobiegania bezprawnemu wykonywaniu operacji z użyciem systemu BSP. 

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26075,00 $ tona 3,01% 25 wrz
 Cynk 2503,00 $ tona -1,15% 25 wrz
 Aluminium 2182,00 $ tona -0,77% 25 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.