Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu

kw

28.05.2023 14:21
Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika, Energetyka Solarna Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu

Partnerzy portalu

Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu - ZielonaGospodarka.pl

Nowoczesne gospodarstwa rolne zużywają ogromne ilości energii potrzebnej do zasilania budynków gospodarczych, urządzeń elektrycznych i maszyn, co dla rolników oznacza znaczące wydatki. Wydzierżawienie gruntów pod fotowoltaikę jest rozwiązaniem optymalizującym bilans kosztów i przychodów oraz pozwalającym na uzyskanie niezależności energetycznej od występujących podwyżek cen prądu. Korzyścią takiego rozwiązania jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a w konsekwencji na produkt końcowy danego gospodarstwa rolnego.

W dłuższej perspektywie czasu fotowoltaika się po prostu opłaca – generuje duże oszczędności, zapewnia ochronę i zrównoważony rozwój upraw rolnych, a także przyczynia się do polepszenia jakości całego środowiska naturalnego: powietrza, wody, gleby itd. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, jakie są najważniejsze korzyści z zastosowania energii słonecznej dla rolnictwa i nie tylko.

Fotowoltaika, to lepsze uprawy i czystsze powietrze


Tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel brunatny, węgiel kamienny, gaz ziemny czy ropa naftowa, emitują do atmosfery gazy cieplarniane oraz inne zanieczyszczenia, które wpływają negatywnie na cały ekosystem. Niektóre rośliny nie radzą sobie dobrze z ich filtracją. Jak wykazały badania dr. Geralda E. Brusta, specjalisty ds. warzyw, wiele gatunków roślin pochłania z powietrza i gleby trujące związki chemiczne, będące produktem ubocznym spalania paliw kopalnych. Są to m.in.: ozon, tlenki azotu, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i wiele innych. Wymienione substancje powodują zaburzenia fotosyntezy, a to prowadzi do powolnego obumierania roślin. Można temu zapobiec, inwestując w rozwiązania OZE i pozyskując energię z fotowoltaiki. Farmy słoneczne produkują czystą energię, bezpieczną dla środowiska naturalnego. 

Badania przeprowadzone w województwie małopolskim wykazały, że mikroinstalacje fotowoltaiczne zainstalowane w ramach dofinansowania z programu „Mój Prąd” zredukowały emisję CO2 wytwarzanego przez trzy elektrociepłownie o 1,17%. Przy wdrożeniu mikroinstalacji fotowoltaicznych na wszystkich 563,7 tys. budynkach jednorodzinnych w województwie możliwe byłoby zredukowanie emisji CO2 o około 26%. Skorzystałaby na tym okolica, która stałaby się wolna od zanieczyszczeń, a jej mieszkańcy mogliby cieszyć się czystym powietrzem bez smogu. 

Co zyskują rolnicy na dzierżawie gruntów rolnych? 


Dzierżawa dla wielu właścicieli gruntów jest optymalnym sposobem pozyskania dodatkowego źródła dochodu. W ramach umowy dzierżawy firma energetyczna upoważniona jest do użytkowania działki i postawienia na niej instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. W zamian zobowiązana jest wypłacać wydzierżawiającemu umówiony czynsz. 

Wielkość i jakość produkcji rolnej często uzależniona jest od wielu czynników, w tym od warunków atmosferycznych, które w związku ze zmianą klimatu, są coraz bardziej nieprzewidywalne i gwałtowne. Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę umożliwia rolnikom otrzymywanie stałego i pewnego dochodu nieprzerwanie przez cały rok, niezależnie od pogody, wielkości produkcji czy obecnej sytuacji ekonomiczno-rynkowej. 

– Bywa, że właściciele gruntów, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów prowadzących działalność rolniczą, dysponują dużym areałem ziemi, której nie są w stanie w pełni spożytkować. VSB Energie Odnawialne Polska aktywnie poszukuje właścicieli dużych powierzchni rolnych, chętnych do ich wydzierżawienia. Oferujemy proste i korzystne rozwiązania, dzięki którym mamy możliwość budowy farmy fotowoltaicznej na dzierżawionych gruntach, natomiast rolnicy w zamian otrzymują dodatkowy dochód w formie wypłacanego corocznie czynszu – mówi Monika Kowaluk, VSB Energie Odnawialne Polska.

Czy są jakieś wymogi dotyczące instalacji paneli PV?


Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachach budynków gospodarczych, mieszkalnych, na gruncie lub ponad uprawami. Fotowoltaikę instalujemy na gruntach słabszej klasy takich jak: klasa IV, V czy VI. Dzięki temu rolnicy mogą w pełni wykorzystać grunty niższej jakości, które często nie nadają się do uprawiania roślinności.

– Warunki dzierżawy są proste i nie wymagają wielu czynników do spełnienia. Do dzierżawy kwalifikują się działki średniej i słabszej jakości, które w większości nie nadają się do uprawy żywności. Powierzchnia minimalna to 30 ha, przy czym obszar ten może składać się z działek niesąsiadujących bezpośrednio ze sobą. Na tym terenie nie mogą znajdować się duże drzewa lub budynki, które zacieniają powierzchnię działki. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości nasi eksperci są gotowi przeprowadzić kompleksową analizę przydatności gruntów pod budowę fotowoltaiki – dodaje Monika Kowaluk, Energie Odnawialne Polska. 

Źródła:

„Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r.” www.stat.gov.pl (dostęp: 03.2023)

„Wnioski na nawadnianie i fotowoltaikę” www.gov.pl (dostęp: 03.2023)

„Agroenergia” www.gov.pl (dostęp: 2021)

„Solar PV Power Potential is Greatest Over Croplands” www.nature.com (dostęp: 03.2023)

„Air Pollution Effects on Vegetables” Gerald E. Brust (dostęp: 03.2023)

„Renewable Energy Sources vs. an Air Quality Improvement in Urbanized Areas – the Metropolitan Area of Kraków Case” www.frontiersin.org (dostęp: 04.2023)

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, ich operacyjne zarządzanie oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to aż 1100 MW.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.