Stołeczne schronisko dla zwierząt ogranicza ogrzewanie i montuje panele fotowoltaiczne

gm

09.10.2022 11:56 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika, Energetyka Solarna Stołeczne schronisko dla zwierząt ogranicza ogrzewanie i montuje panele fotowoltaiczne

Partnerzy portalu

Stołeczne schronisko dla zwierząt ogranicza ogrzewanie i montuje panele fotowoltaiczne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Evgeniy Alyoshin / Unsplash

W związku ze zwiększonymi cenami energii, schronisko dla zwierząt "Na Paluchu" ogranicza oświetlenie i ogrzewanie. Montuje też panele fotowoltaiczne.

"Według naszych wyliczeń do końca roku brakowało nam 290 tysięcy zł. Na szczęście miasto nam to dołożyło" - powiedział PAP dyrektor schroniska Henryk Strzelczyk.

Zaznaczył też, że przygotowywany jest program, który ma za zadanie oszczędzać zarówno elektryczną, jak i cieplną. "Chcemy np. zastąpić oświetlenie całego schroniska w nocy, oświetleniem punktowym. Zamontujemy bardziej czułe sterownika na centralnym ogrzewaniu. Chodzi o to, żeby nie grzać ponad normę i żeby utrzymywać idealną temperaturę, która była zaplanowana. Przygotowujemy się również do tego, że będziemy obniżać o 2-3 stopnie temperaturę, np. w biurach" - powiedział dyrektor.

"Ale to nie jest wszystko. W tym roku realizujemy inwestycję, jaką jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych dużej mocy oraz pomp ciepła, które mają zastąpić olej opałowy i standardową kotłownię. Termin ukończenia to przyszły rok, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego" - zaznaczył.

Obniżenie temperatury w przedszkolach i szkołach oraz urzędach miejskich, ograniczenie podświetlania budowli i iluminacji świątecznej – takie oszczędności rozważa zarząd miasta stołecznego.

"Przygotowujemy zalecenia dla wszystkich jednostek miejskich, żeby oszczędzać energię. Zastanawiamy się nad tym, żeby choćby o jeden, albo o dwa stopnie mniej grzać w szkołach, czy przedszkolach, czy wszystkich urzędach miejskich" - powiedział pod koniec września prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Władze miasta rozważają ograniczenie iluminacji stołecznych budowli. "Zastanawiamy się nad kwestiami iluminacji budynków, nad ograniczeniem iluminacji świątecznych, jeżeli chodzi o godziny, bo niestety mamy podpisaną umowę na wiele lat w przód" - wyjaśnił.

Zapytany o ewentualne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, Trzaskowski zapewnił: "Na razie nie przewiduje żadnych podwyżek, ale analizujemy sytuację na bieżąco".


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.