SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Strona główna Energetyka, OZE Fotowoltaika, Energetyka Solarna SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Partnerzy portalu

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. SolarDuck

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.

Pilotażowa platforma zostanie wdrożona w rzeczywistych warunkach morskich jeszcze w tym roku. Farmy o mocy 1 MW pojawią się na wodach Morza Północnego. 

"Jesteśmy naprawdę zadowoleni z wyników testów modelu. Airgap (szczelina pomiędzy powierzchnią wody a systemem PV) zawsze pozostawała pusta, więc żaden z paneli słonecznych nie będzie miał kontaktu z wodą. Również pozostał elementy zapewniły wystarczającą elastyczność, aby platformy poruszały się wraz z falami -  siły te pozostają pod kontrolą. Dzięki temu możemy powiedzieć, że osiągnięto ważny kamień milowy na naszej drodze do komercjalizacji offshore floating solar" – powiedział Ewoud Huiskamp, dyrektor inżynieryjny w SolarDuck. 

Fot. SolarDuck/Linkedin

W kwietniu 2021 roku SolarDuck uruchomił prototypową pływającą platformę słoneczną w IJzendoorn w Holandii. Nazwana King Eider, jednostka składa się z czterech jednostek w kształcie trójkąta, które są zamontowane pod 156 panelami słonecznymi. Od tego czasu, pływające rozwiązanie solarne otrzymało Approval in Principle (AiP) od grupy certyfikacyjnej Bureau Veritas. 

Niedawno SolarDuck nawiązał współpracę z niemieckim inwestorem RWE. Spółka zainwestuje w pełnowymiarowy morski program pilotażowy SolarDuck o nazwie „Merganser” na początku o mocy 0,5 MWp w 2023 roku. Oczekuje się, że „Merganser” zostanie zainstalowany u wybrzeży miasta Ostenda na belgijskim Morzu Północnym i będzie pierwszym pilotażem morskim. 

SolarDuck to holendersko-norweska firma rozwijająca technologię OFPV, która ma silne korzenie w przemyśle morskim. Firma została założona po wydzieleniu spółki z Damen Shipyards (największej firmy stoczniowej w Holandii). Od tego czasu SolarDuck niestrudzenie pracuje nad wizją "elektryzowania” świata za pomocą pływających technologii morskich. 

Źródło: SolarDuck/Rwe/Linkedin


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.