Rusza program edukacyjny "Klimatyczne Katowice" dla uczniów szkoły podstawowej

Rusza program edukacyjny "Klimatyczne Katowice" dla uczniów szkoły podstawowej - ZielonaGospodarka.pl
18.01.2024 13:58
Strona główna Klimat, Edukacja Rusza program edukacyjny "Klimatyczne Katowice" dla uczniów szkoły podstawowej

Partnerzy portalu

Rusza program edukacyjny "Klimatyczne Katowice" dla uczniów szkoły podstawowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego

Miejski Program Edukacji Klimatycznej "Klimatyczne Katowice" został opracowany dla uczniów siódmych klas szkoły podstawowej w 6 szkołach na terenie miasta. Podczas specjalnych lekcji młodzież zrozumie wpływ degradacji środowiska przyrodniczego oraz rozszerzy swoją wiedzę środowiskową.

W czwartek w katowickim Pałacu Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej pod nazwą "Klimatyczne Katowice". W pilotażowym programie weźmie udział w sumie 6 szkół.

"Zmiany klimatyczne są faktem. Zostało to potwierdzone przez naukowców i badania przeprowadzane na całym świecie. Aby temu przeciwdziałać musimy edukować i rozpocząć tę pracę u podstaw, stąd ten program dedykowany dla 7 klas szkół podstawowych, który ma wprowadzić młode osoby w pozytywne myślenie w stosunku do naszego klimatu" - powiedział w rozmowie z PAP prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Do opracowania programu włączyli się nauczyciele, metodycy, naukowcy, a także pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Wspólnie stworzyli oni katalog treści omawiający problematykę zmian klimatu w 4 obszarach tematycznych: antropogeniczne zmiany klimatu, bioróżnorodność, krytyka konsumpcjonizmu oraz transformacja energetyczna.

"Edukacja jest kluczem do zmiany nawyków. Przez dziesiątki lat, setki, czy tysiące naukowców publikowały systematycznie coraz bardziej druzgocące raporty na temat stanu klimatu, jego zmian i coraz bardziej mrocznej przyszłości" - mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

"Naukowcy zrobili swoje, zdiagnozowali sytuacje, opracowali modele naprawcze, czyli powiedzieli, jaka jest prawda i ona nie działa, a na pewno nie działa w wystarczający sposób. Konsekwencją impactu i tego, że prawda nie jest sprawcza, stały się programy edukacyjne" - dodał rektor. "Wasze pokolenie jest nadzieją na przyszłość" - zwrócił się do uczniów.

Nauczyciele różnych przedmiotów - biologii, j. polskiego, a nawet religii, czy matematyki - będą mieć dostęp do gotowych scenariuszy lekcji, które będą mogli wykorzystać w nauce o środowisku. Intencją autorów jest by program realizowany był w korelacji interdyscyplinarnej poprzez ścieżki międzyprzedmiotowe. Jak podkreślają, program wychodzi ze strefy "uczenia się pod test".

"Tej treści nie ma w podstawie programowej, w podręcznikach, więc chcieliśmy na program inaczej spojrzeć. Chcieliśmy, żeby nauczyciele poczuli ten temat, czyli to nie jest tylko kwestia wiedzy, informacji i twardych danych" - dodała dr Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas inauguracji podkreślano, że wpływ na nasz klimat i Ziemię mają nie tylko najmłodsi, ale także starsze pokolenia. Specjaliści dodali, że chcieliby rozszerzyć program edukacji klimatycznej na szkoły średnie, a także uniwersytety.

"Na razie robimy to pilotażowo w klasach siódmych, ale od przyszłego roku szkolnego dołączą do niego pozostałe klasy siódme ze szkół na terenie całego miasta. Może w przyszłości będziemy kontynuować ten program" - skomentował prezydent miasta. 

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mhr/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.