Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

zg

19.12.2023 13:45
Strona główna Energetyka, OZE Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

Partnerzy portalu

Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ocean Winds

Ocean Winds, spółka działająca w obszarze morskich farm wiatrowych i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów szkół średnich w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w Szczecinie jest między innymi młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana – właśnie zakończył się cykl edukacyjny dla klasy techników OZE.

Program jest kierowany do uczniów kształcących się na profilu technik odnawialnych źródeł energii. Młodzież przez ponad dwa lata poznawała wiele praktycznych aspektów powstawania morskich farm wiatrowych, zapoznała się z łańcuchem dostaw komponentów i strategicznymi etapami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na przykładach inwestycji realizowanych przez Ocean Winds na świecie. W zajęciach w technikum w Szczecinie od początku roku szkolnego 2021/2022 uczestniczyło 18 uczniów z klasy IVE.

„W Ocean Winds wierzymy w siłę transferu wiedzy i długofalowe perspektywy morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego angażujemy się w dialog z młodzieżą i staramy się pokazać im kulisy naszej pracy i zawodowego rozwoju w sektorze offshore. Praktyczna wiedza będzie atutem ze względu na rozwijany łańcuch dostaw wśród polskich firm między innymi z województwa zachodniopomorskiego” – powiedziała Pani Aleksandra Jampolska, Stakeholder Manager w Ocean Winds.

W ciągu ostatnich dwóch lat uczestnicy programu "Kariera z wiatrem" przeszli przez intensywny cykl warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów z doświadczeniem w branży offshore. Zajęcia były prowadzone przez wykładowców z Przemysłowej Akademii Rozwoju we współpracy z pracownikami OW. Przez ten czas program nie tylko poszerzył horyzonty zawodowe uczniów, ale także wzbogacił ich wiedzę o konkretne umiejętności, kluczowe dla przyszłych wyzwań związanych z morską energetyką wiatrową.

„W ramach Programu organizowano regularne comiesięczne warsztaty, które nie tylko umożliwiały uczniom szeroko zakrojone poznanie branży, lecz także dostarczały im istotne informacje niezbędne do świadomego wyboru swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Podczas tych spotkań uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi dziedzinami zawodowymi, poznając specyfikę i wymagania charakteryzujące poszczególne zawody związane z morską energetyką wiatrową. Warsztaty skupiały się nie tylko na teoretycznych aspektach danego obszaru zawodowego, ale także oferowały praktyczne doświadczenia poprzez interaktywne ćwiczenia, prezentacje praktyków branżowych oraz wizyty studyjne. Dzięki temu uczniowie mieli szansę uzyskać realistyczny wgląd w codzienną pracę specjalistów, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu, jakie umiejętności i kompetencje są kluczowe w danym zawodzie” – powiedział Krzysztof Tomaszewski, Prezes Zarządu Przemysłowej Akademii Rozwoju.  

Rozwijając spojrzenie na kształcenie młodych talentów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, program "Kariera z wiatrem" skoncentrował się na praktycznym wsparciu uczniów, umożliwiając im zrozumienie kluczowych aspektów rozwoju zawodowego w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

„W ramach Programu uczniowie otrzymywali wsparcie praktyków zawodowych, którzy udzielali im informacji na temat perspektyw rozwoju zawodowego, trendów na rynku pracy oraz dostępnych ścieżek edukacyjnych. Dzięki temu młodzi ludzie mieli możliwość zbudowania świadomej i dobrze przemyślanej strategii kształcenia, dopasowanej do ich zainteresowań, pasji i umiejętności. Efektem Programu było nie tylko poszerzenie horyzontów zawodowych uczniów, ale także umocnienie ich pewności siebie i motywacji do dalszego rozwoju. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniom na warsztatach, uczniowie stali się bardziej gotowi do podjęcia decyzji dotyczących wyboru kierunku studiów lub ścieżki zawodowej, co będzie miało pozytywny wpływ na ich przyszły rozwój i sukces zawodowy.” – powiedziała dr inż. Agnieszka Raducka, nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu ochrony środowiska i energetyki odnawialnej.

Od lutego 2024 roku Program będzie kontynuowany w Technikum im. Orkana w Szczecinie. Program obejmie uczniów II klasy technikum o profilu technik odnawialnych źródeł energii i będzie trwać przed kolejne dwa lata. 

Program „Kariera z wiatrem” jest rozwijany od początku roku szkolnego 2021/2022 w wybranych szkołach zawodowych w Gdańsku, Częstochowie, Pucku, Kłaninie i Szczecinie. W ciągu kilkudziesięciu miesięcy, 350 uczniów, uczestniczyło w angażujących wykładach i dedykowanych zajęciach online.  

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.