Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Strona główna Klimat, Edukacja Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Partnerzy portalu

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Polski Związek Wędkarski

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.

To, co się wydarzyło w ostatnich dniach może być potwierdzeniem tego, że kolejna katastrofa na Odrze nie jest nieprawdopodobna. W Zbiorniku Czernica, powiązanym z Odrą kanałem, padło w miniony weekend około pół tony ryb. To, co dzieje się na obszarze zbiornika i jego wodach trafia wprost do rzeki. W Kanale Gliwickim również widać algi, które stanowią zagrożenie dla ryb, choć jeszcze nie są obserwowane śnięcia w takiej skali jak w Czernicy.

- Zarząd Główny PZW we współpracy z Przewodniczącym Rady Naukowej od prawie roku podejmuje działania, by zwrócić uwagę decydentów na problem i brak programu szybkiego reagowania w takich sytuacjach jak te na Odrze. Alarmowaliśmy i szeroko informowaliśmy, że to się powtórzy. Teraz gdy przewodniczący rady na bieżąco monitoruje stan Odry, wysyła propozycje działań do osób, które powinny zareagować, mamy ciszę.  Przedstawicie PZW zostali 10 maja zaproszeni przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na spotkanie w Sali Okrągłego Stołu by omówić sytuację na Odrze. Czas na rozmowy już był, oczekujemy od Ministerstwa propozycji konkretnych działań i opracowanych planów - powiedziała prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Beata Olejarz.

Wyniki badań PZW


Otrzymano wyniki badań zawartości toksyn algowych z próbek, pobranych 18 kwietnia po badaniu dwóch karasi. Ocena stanu ryb w pełni pokrywa się z danymi dotyczącymi zawartości prymnezyn w wodzie i w komórkach złotych alg, które sumarycznie wyniosło:

- W punkcie Marina Glywice - 966,07
- W punkcie Śluza Łabędy - 1487,22

- Przypuszczenia oparte na badaniach markoskopowych martwych ryb znalazły potwierdzenie w badaniach jakościowych wody. Potwierdziło się, że przyczyną śnięcia ryb były toksyny produkowane przez złote algi. Ryby miały uszkodzone skrzela, poparzone pyrmezynami - podkreślił przewodniczący Rady Naukowej PZW, pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr hab. inż. Bogdan Wziątek.

W związku z istniejącymi obawami odnośnie ponownego, masowego śnięcia ryb, Polski Związek Wędkarski rekomendował władzom krajowym i lokalnym działania, mające na celu jak najszybsze odcięcie rybom dostęp do wód, w których znajdują się toksyny, tam gdzie jest to możliwe do wykonania. Ponadto Związek wielokrotnie informował urzędników PGW Wody Polskie, że w sobotę i niedzielę może dochodzić do spuszczenia ścieków do rzek i jezior bez kontroli i oczyszczenia. Jednocześnie pozostaje wciąż problem wskazania winnych całej sytuacji, czy to ze strony urzędników, czy też instytucji, firm oraz pojedynczych osób dokonujących zrzutu szkodliwych nieczystości do wody.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.