Szwecja. Przedstawiciele dolnośląskich gmin zapoznali się ze szwedzkim modelem przetwarzania odpadów

Szwecja. Przedstawiciele dolnośląskich gmin zapoznali się ze szwedzkim modelem przetwarzania odpadów - ZielonaGospodarka.pl
06.07.2023 15:36
Strona główna Odpady, Recykling Szwecja. Przedstawiciele dolnośląskich gmin zapoznali się ze szwedzkim modelem przetwarzania odpadów

Partnerzy portalu

Szwecja. Przedstawiciele dolnośląskich gmin zapoznali się ze szwedzkim modelem przetwarzania odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Delegacja przedstawicieli kilkunastu dolnośląskich gmin wzięła udział w wizycie w zakładzie przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmo. Samorządowcy zapoznali się z rozwiązaniami, które mogłoby być stosowane w ich gminach. Szwedzki zakład, którego centralnym punktem jest spalarnia odpadów, zapewnia 60 proc. zapotrzebowania na ciepło w Malmo i Burlov.

Wizytę studyjną w zakładzie Sysav w Malmo zorganizował samorząd województwa dolnośląskiego w ramach projektu „#Ecologic-study trails”. „To najnowsze przedsięwzięcie Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, które rozpoczyna serię projektów w ramach dolnośląskiej dyplomacji ekologicznej. Chcemy umożliwić naszym samorządom zapoznanie się z doświadczeniami samorządów z różnych krajów europejskich w zakresie rozwiązań proekologicznych” – powiedział PAP we wtorek w Malmo dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranica Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Hodun.

W ramach przedsięwzięcia 41 przedstawicieli dolnośląskich samorządów odwiedzi łącznie cztery zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się we Włoszech, Niderlandach, Belgii i w Szwecji. Do szwedzkiego Malmo przyjechali samorządowcy repezentujący 11 dolnośląskich gmin.

„Chcemy, aby dzięki tym wizytom samorządowcy zdobyli doświadczenie, zobaczyli w jaki sposób funkcjonują takie obiekty i jakie są korzyści z budowy takich instalacji na terenach gmin” – powiedział Hodun.

Dyrektor dodał, że z punktu widzenia dolnośląskich samorządów istotne są również doświadczenia europejskich miast z obszaru dialogu społecznego z mieszkańcami. „Chcemy zwiększyć kompetencję naszych samorządów w tym zakresie kopiując dobre rozwiązania i unikając popełnianych tam błędów” – powiedział Hodun.

Dolnośląska delegacja przyglądała się w Malmo działalności zakładu przetwarzania odpadów firmy Sysav Industri AB. To przedsiębiorstwo przetwarzające odpady komunalne, zielone oraz niebezpieczne. Zakład należy do 14 szwedzkich gmin, a jego punktem centralny jest spalarnia odpadów.

W Szwecji od ponad 20 lat obowiązuje zakaz składowania odpadów, co oznacza, że muszą one zostać przetworzone.

Rustan Nilsson, edukator ds. środowiska w zakładzie Sysav, podkreślił, że zakład przetwarza 98 proc. opadów, które tu trafiają. „Rocznie przyjmujemy 850 tys. ton odpadów, z czego odzyskujemy 43 proc. nowych materiałów, a 55 proc. jest przetwarzanych na energię w procesie spalania” – powiedział Nilsson. Do zakładu trafiają odpady z 14 szwedzkich gmin, które są właścicielami Sysav, oraz odpady od przedsiębiorstw i osób indywidulanych. Przetwarzane są tu również odpady z innych krajów europejskich, m.in. z Włoch i z Niemiec.

Punktem centralnym zakładu jest spalarnia odpadów, która produkuje ciepło i energię elektryczną. Sysav zapewnia Malmo i Burlov 60 procent ich zapotrzebowania na ciepło.

Projekt „#Ecologic-study trails” w 90 proc. finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.(PAP)

Z Malmo Piotr Doczekalski

pdo/ drag/

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.