Wynik wyszukiwania - "śmieci " - Wiadomości

Płonie sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na warszawskich Siekierkach

Płonie sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na Siekierkach - poinformował w niedzielę PAP rzecznik dyżurny Komendy Miejskiej PSP starszy kapitan Adam Strąk.
12.05.2024

50 tysięcy ochotników zebrało 1000 ton śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie spr
09.04.2024

Inteligentne kosze na śmieci – sukces pomysłu z PW

Młodzi innowatorzy z Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów komunalnych. Rozwiązanie zostało wprowadzone w Sierpcu – niespełna dwudziestotysięcznym mieście w województwie mazowieckim. Ponad 100 czujników codziennie mierzy tam zapełnienie koszy na śmieci, dostarczając informacji o optymalnej trasie zbiórki odpadów.
09.04.2024

Śmieci kosmiczne na celowniku obserwatorium w Borówcu

Stacja Laserowa Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem zostanie wyposażona w nowy laser. Za pomocą tej aparatury badacze będą obserwować śmieci kosmiczne.
13.03.2024

64 tony śmieci porzucone w terenach zielonych

Choć w kalendarzu wciąż zima, to pogoda w tym roku zaskakuje i przynosi bardzo wiosenną aurę. Wykorzystują to pracownicy służb miejskich i już teraz przystępują do sprzątania terenów miejskich. ZZM przygotowuje do wiosny miejskie parki, place zabaw i skwery. Niestety pracownicy często znajdują odpady, które są porzucane, zamiast trafić do odpowiednich koszy czy punktów zbiórek. Takie sytuacje często zdarzały się np. na ul. Szarych Szeregów, która częściowo biegnie przez las.
05.03.2024

Sprzątaj śmieci z Operacją Czysta Rzeka!

Wiosna za pasem, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka mobilizuje społeczność do porządków na łonie natury. Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne.
27.02.2024

Konkurs na stylizację zrobioną ze śmieci znalezionych w rzece

Marka Dafi zaprasza projektantów do udziału w konkursie promującym dbanie o czystość rzek w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka.
09.02.2024

Zdaniem radnych z Kalisza sprawą nielegalnego wysypiska śmieci powinna zająć się prokuratura

Domagamy się wyjaśnienia sprawy nielegalnego wysypiska śmieci i zutylizowania go za publiczne pieniądze; sprawą powinna zająć się prokuratura – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej radni z klubu Polska 2050.
08.01.2024

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

W jaki sposób Niemcy przewozili śmieci do Polski?

35 tys. ton odpadów z Niemiec, które trafiło do Polski, było przewożonych pod przykrywką fałszywych dokumentów - mówiła w Brukseli na konferencji prasowej Magda Gosk, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W środę w Komisji Europejskiej odbywa się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów.
20.09.2023

Czekamy na reakcję Niemiec w sprawie śmieci podrzuconych na teren Polski

Oczekujemy od Niemiec zabrania 35 tys. ton odpadów, które trafiły do Polski, a także poniesienia kosztów tej operacji - poinformowała w środę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.09.2023

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Estonia próbuje walczyć z gromadzeniem się niebezpiecznych śmieci, takich jak akumulatory samochodowe czy azbest, i zwyczajem zakopywania tych odpadów w ziemi. Zakłady gospodarowania odpadami należą jednak do samorządów i same decydują o cenach; rząd nie planuje przy tym wprowadzenia wspólnego systemu zbierania odpadów niebezpiecznych - zauważa we wtorek telewizja ERR.
22.08.2023

Minister klimatu: w najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. śmieci z Niemiec

W najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. odpadów, które trafiły do Polski z Niemiec - poinformowała w środę w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że resort przygotowuje szereg skarg do Trybunału, m.in. ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych.
29.06.2023

Czysta energia ze śmieci - czas na biogaz

Firma Varitex rozpoczęła budowę swojej pierwszej biogazowni o mocy 2 MW produkującej prąd z odpadów komunalnych. Obiekt jest zlokalizowany w Piaskach Bankowych w województwie łódzkim. Budowę poprzedziły badania prowadzone wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Biogazownia zostanie oddana do użytku w tym roku.
22.06.2023

Śmieci na wagę złota

Dobre i stabilne prawo, które zachęci przedsiębiorców do inwestowania w gospodarkę obiegu zamkniętego oraz skuteczna edukacja konsumentów w obszarze prawidłowego segregowania śmieci stanowią odpowiedź na pytanie: jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci? - wskazywali uczestnicy międzynarodowej konferencji klimatycznej TOGETAIR.
21.04.2023

12 ton śmieci zatrzymanych na polsko-niemieckiej granicy

Funkcjonariusze lubuskiej KAS przechwycili w Świecku (Lubuskie) transport 12 ton nielegalnych odpadów. Na ciężarówce zamiast "zielonego" odpadu znajdowały się zmieszane śmieci – poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.
30.03.2023

Nietypowe śmieci oddawane przez mieszkańców eksponatami muzeum Ekosystemu

Oryginalne i nietypowe śmieci oddawane przez wrocławian do PSZOK-ów stały się eksponatami muzeum, którego pomysłodawcą jest miejska spółka Ekosystem. Można zobaczyć tu m.in. pianino wyprodukowane w Breslau, pralkę Franię, stare aparaty fotograficzne, czy prototypy kas fiskalnych.
18.03.2023

Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne 365 dni. Wśród nich można wymienić regularne chodzenie na siłownię czy udział w szkoleniach. Jest jednak nad czym pracować również w kwestii ochrony środowiska. W 2021 r. na przeciętnego Polaka przypadło bowiem prawie 370 kg odpadów, czyli o ponad 100 kg więcej, niż w 2011. Czy obecny rok przyniesie ich mniejszą ilość?
12.01.2023

Poznań. Święta w duchu ekologii, czyli co zrobić, żeby zredukować ilość śmieci po świętach

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
25.12.2022

Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.
21.12.2022

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci w gminie na Sycylii

Konfiskata samochodu za nielegalne wyrzucenie śmieci - taką karę wprowadziły władze miejscowości Santa Croce Camerina na Sycylii. Burmistrz przystąpił tam do zdecydowanej walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci, a jego stanowczość wskazywana jest we Włoszech jako wzór.
02.11.2022

Warta posprzątana - 2 tony śmieci w 2 dni

Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
13.09.2022

Miejska aplikacja przypomni warszawiakom o wywozie śmieci

Nowa funkcja w miejskiej aplikacji Warszawa 19115 powiadomi mieszkańców o terminie wywozu odpadów. Użytkownicy mogą teraz już nie tylko sprawdzić terminy odbioru śmieci pod wybranym adresem, ale także ustawić przypomnienia o tych terminach.
01.09.2022

Kosmiczne śmieci - jakie jest prawdopodobiestwo, że zabiją człowieka?

Prawdopodobieństwo, że w wyniku lądowania śmieci kosmicznych na Ziemi, w ciągu najbliższej dekady zginie człowiek, wynosi ok. 10 proc. - ostrzegają naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w "Nature Astronomy".
04.08.2022

Podlaskie. 200 kg śmieci zebrano podczas sprzątania dna i brzegów Biebrzy

200 kg śmieci udało się sprzątnąć z brzegów i dna Biebrzy, podczas sobotniej akcji z udziałem m.in. nurków. Obejmowała ona około 10-kilometrowy odcinek tej rzeki. Jak oceniają uczestnicy akcji, śmieci było mniej, niż choćby przed rokiem, ale wciąż jest co sprzątać.
14.05.2022

„Kwiat za grat”– wymienimy elektrośmieci na rośliny z Eneą

Enea Operator zaprasza do wspólnej akcji ekologicznej. W kwietniu, we współpracy ze studentami oraz szkołami patronackimi, firma wymieni elektrośmieci na sadzonki kwiatów. Aby otrzymać rośliny, wystarczy przynieść z domu stare telefony, ładowarki, niedziałający sprzęt elektroniczny czy drobne AGD. Zbiórki odbędą się w Szczecinie, Poznaniu i Nowej Soli.
19.04.2022

Produkujemy coraz więcej elektrośmieci - blisko 20 mln sztuk zalega w polskich domach

W badaniu GFK Polonia zrealizowanym dla ElektroEko co piąty Polak przyznał, że zdarzyło mu się wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do śmietnika. Tymczasem elektrośmieci to grupa odpadów, która – zaraz po plastiku – stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska.
31.03.2022

Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem śmieci przez granicę - do uzgodnień

Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w GIOŚ, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.
18.01.2022

Tydzień bez Elektrycznych Śmieci

Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów na wyjątkowe wydarzenie online! Tydzień bez Elektrycznych Śmieci to pięć dni zdobywania wiedzy inaczej niż zawsze.
23.11.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
23.11.2021

Śmieci na konto sąsiada, czyli patologie w PSZOK

Gminy wprowadzają limity na odpady przyjmowane do punktów selektywnej zbiórki. Chcą ograniczyć rosnące koszty i uniemożliwić firmom podrzucanie gruzu, starych mebli i opon - informuje w najnowszym wydaniu "DGP".
10.11.2021

Leśnicy: stosy śmieci w lasach na południu Polski; mandaty to wciąż 500 zł

W ostatnich tygodniach w lasach woj. śląskiego czy opolskiego pojawiły się stosy porzuconych śmieci – alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP). Przypominają, że mandat za śmiecenie to nadal 500 zł; w ub. roku na sprzątanie lasów w całym kraju wydano 20 mln zł.
02.11.2021

Kolejny morski kosz na polskim wybrzeżu wyłowi śmieci z portu w Pucku

Co roku do mórz i oceanów świata trafia od 4,8 do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Problem odpadów z tworzyw sztucznych to temat globalny, który nie omija Morza Bałtyckiego. Jak podaje HELCOM, nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to plastik.
27.10.2021

Morski kosz wyłowi śmieci z portu w Kołobrzegu

W ciągu ostatnich 70 lat plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jest wykorzystywany do produkcji samochodów, komputerów, czy telefonów, w medycynie i w budownictwie - towarzyszy nam prawie we wszystkich dziedzinach życia. Polegamy na plastiku ze względu na niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz wygodę. Jednak jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w
26.10.2021

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Serbia zamyka ogromne wysypisko śmieci w Vincy nad brzegiem Dunaju, około 15 km na wschód od Belgradu - poinformowała Irena Vujović, minister ochrony środowiska Serbii.
27.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Para prezydencka apeluje, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci - akcja "sprzątaMY"

Wszyscy korzystamy z lasów, są one ostoją dzikiej przyrody, dlatego powinniśmy wspólnie o nie zadbać. Gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków, by nie zaśmiecać lasów – przekonywali w poniedziałek prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda.
21.06.2021

Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu policjanci odkryli, kto porzucił śmieci na polu

Zdjęcie rentgenowskie z nazwiskiem członka rodziny doprowadziło policjantów z Tarnowa (Małopolskie) do mężczyzny, który wywiózł stertę śmieci na pola i tam je porzucił. Grozi mu za to do 5 tysięcy złotych grzywny, a także nawiązka nałożona przez sąd.
17.06.2021

CIR: rząd za określeniem maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie od wody

Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł – poinformowało we wtorek CIR.
16.06.2021

UE planuje kolejne regulacje w walce z marnowaniem żywności. Dziś do śmieci trafia 80 mln ton rocznie, z czego 10 proc. z powodu upływu terminów na opakowaniu

Unia Europejska chce skuteczniej walczyć z marnotrawstwem żywności. Zgodnie z unijnym prawem od końca marca 2021 roku w obrocie niekomercyjnym mogą się znaleźć produkty po upływie daty minimalnej trwałości podanej na opakowaniu. Kolejne planowane kroki w tej walce dotyczą również rozszerzenia listy produktów zwolnionych z obowiązku podawania daty minimalnej trwałości lub nawet zupełnej rezygnacji z jej podawania i pozostania tylko przy terminie przydatności do spożycia, czyli przy sformułowaniu „należy spożyć do”.
13.05.2021

Akcja Czysta Rzeka zakończyła się zebraniem kilku ton śmieci przez wolontariuszy

Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza.
22.04.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Pomorskie: Nagrała go kamera, jak wrzucał śmieci do rzeki

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego ustalili personalia mężczyzny, który wyrzucał do rzeki worki ze śmieciami. Zdarzenie zarejestrowała kamera, a sprawca tego wykroczenia został ukarany przez funkcjonariuszy 500-złotowym mandatem.
01.03.2021

Polska wytwarza relatywnie najmniej śmieci w UE

W 2019 roku w UE wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Odpowiada to 502 kg na osobę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem (495 kg), ale w porównaniu ze szczytem w 2008 roku (518 kg) odnotowano spadek - podał Eurostat. Polska znalazła się na końcu zestawienia, wytwarzając relatywnie najmniej śmieci.
17.02.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: recyklerzy śmieci nie palą, dają odpadom drugie życie

Stowarzyszenie „Polski Recykling” przeanalizowało zestawienie pożarów miejsc gromadzenia odpadów w poszczególnych województwach w latach 2016-2019 (do 30. września 2019 r.) otrzymane z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Na 637 wykazanych pożarów tylko 8 odnotowano w zakładach recyklingu, co stanowi 1,2% wszystkich zdarzeń.
15.02.2021

Gospodarka Obiegu Zamkniętego: czego Polska może nauczyć się od innych krajów?

Rozwój Gospodarki o Obiegu Zamkniętym jest jednym z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, jak również kluczowym elementem na drodze do redukcji emisji CO2. W swojej opinii, opublikowanej 8 stycznia 2021, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła opracowanie przez Ministra Rozwoju Mapy Drogowej Transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Czy to oznacza jednak, że przed nami już prosta droga do spełnienia wytycznych UE i redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku?
26.01.2021

NIK kontroluje i alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

Recykling - słowo równie często powtarzane w polskiej rzeczywistości, co niestosowane w praktyce życia codziennego. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce nie pozostawia złudzeń: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.
25.01.2021

Ludzkie śmieci - globalny problem zwierząt małych i dużych

Bezkręgowce, ptaki, ryby, płazy, gady i ssaki - także te całkiem duże, jak szopy, psy i koty - giną z powodu śmieci i odpadków pozostawionych przez ludzi na świecie. Najczęstszą pułapką są słoiki oraz puszki po napojach i żywności - wynika z podsumowania przedstawionego przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
20.01.2021

Budowa spalarni śmieci w Gdańsku idzie pełną parą

Już w 2023 roku w Gdańsku ma rozpocząć pracę ZTPO czyli Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów pod nazwą Port Czystej Energii. Instalacja przetworzy 160 tys. ton odpadów z Gdańska i 34 pomorskich gmin z 3 instalacji komunalnych MBP.
07.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.