Para prezydencka apeluje, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci - akcja "sprzątaMY"

zk

21.06.2021 19:55 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Para prezydencka apeluje, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci - akcja "sprzątaMY"

Partnerzy portalu

Para prezydencka apeluje, by nie zostawiać po sobie w lesie śmieci - akcja "sprzątaMY" - ZielonaGospodarka.pl
Fot. prezydent.pl

Wszyscy korzystamy z lasów, są one ostoją dzikiej przyrody, dlatego powinniśmy wspólnie o nie zadbać. Gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków, by nie zaśmiecać lasów – przekonywali w poniedziałek prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek w Jabłonnej wzięli udział w akcji "sprzątaMY". Dziennikarzom, którzy im towarzyszyli, prezydent powiedział, że z małżonką prowadzą dwie takie akcje: "sadziMY" – czyli akcję sadzenia lasów i właśnie "SprzątaMY". Podkreślał, że "jest miło gdy las jest czysty, jest miło gdy można pójść na spacer, gdy można odetchnąć".

Niestety – zauważył – niektórzy porzucają śmieci; wskazywał, że "cała rzecz polega na tym", by śmieci po sobie zebrać, a jeśli napotka się śmieci pozostawione przez innych, zabrać je z lasu i wyrzucić we właściwym miejscu. Wskazywał, że jeśli pozostawi się je w lesie, to jest on zanieczyszczony różnymi substancjami szkodliwymi, a w przypadku butelek i innych naczyń szklanych np. podczas upałów mogą one zadziałać jak soczewki i doprowadzić do pożaru. Przypomniał, że niektóre śmieci rozkładają się tysiące lat, zatem zanieczyszczenie nimi jest trwałe.

Podkreślał, że lasy będą czyste, gdy nie będziemy wyrzucać do nich śmieci i będziemy pilnować, by nic w nich po nas nie zostało. Zachęcał, by dołączać się do akcji sprzątania lub samodzielnie je organizować.

– Najlepiej byłoby gdyby każdy to, co zabrał ze sobą do lasu, by z tym samym wrócił i by lasy były tak czyste jak przed wakacjami – mówił.

Prezydent dziękował też obecnej na miejscu młodzieży i harcerzom za uczestnictwo w akcji oraz jej organizatorowi - Lasom Państwowym.

Małżonka prezydenta podkreśliła, że leśnicy bardzo dbają o lasy i je sprzątają. Jednocześnie zauważyła, że sprzątanie lasów dużo kosztuje – 20 mln zł rocznie, które to pieniądze można by wydać na zalesianie lub edukację przyrodniczą. Powiedziała, że rocznie w lasach znajduje się 100 tys. metrów sześciennych śmieci, które uprzątają same tylko Lasy Państwowe.

Wskazywała, że akcja sprzątania śmieci, którą z inicjatywy pary prezydenckiej zainaugurowano w 2019 roku, jest akcją ważną i nadal potrzebną.

– Lasy są naszym wspólnym dobrem, z którego wszyscy korzystamy. To miejsce, gdzie możemy odpocząć od miejskiego zgiełku, gdzie możemy obcować z przyrodą, gdzie możemy się wyciszyć – powiedziała. Zaznaczyła, że na początku pandemii, gdy zamknięto lasy, można było się przekonać, jak są one ważne i potrzebne ludziom.

– Wszyscy korzystamy z lasów, las jest również ostoją dzikiej przyrody, dlatego o las powinniśmy wspólnie zadbać, o co gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Przypomniała, że śmieci to zagrożenie dla żyjących w lasach zwierząt, powodują też skażenie gleby i wód gruntowych, a także pożary. Wskazywała, że niektóre z tych śmieci nigdy się nie rozłożą, a inne będą potrzebowały na to setek lub tysięcy lat. Wyliczała, że np. opony samochodowe – które także są znajdowane w lasach – rozkładają się w 300 do 500 lat, a szklane butelki – kilka tysięcy lat.

– Dlatego apelujemy do wszystkich by nie zaśmiecać lasów i by nie wywozić śmieci do lasów. To nie jest świadectwo, to nie jest dziedzictwo, które chcielibyśmy po sobie zostawić – mówiła.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.