Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów - ZielonaGospodarka.pl
22.08.2023 15:00
Strona główna Odpady, Recykling Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów

Partnerzy portalu

Estonia. Media: rząd nie ma planu rozwiązania problemu niebezpiecznych śmieci i odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Radowan Nakif Rehan / Unsplash

Estonia próbuje walczyć z gromadzeniem się niebezpiecznych śmieci, takich jak akumulatory samochodowe czy azbest, i zwyczajem zakopywania tych odpadów w ziemi. Zakłady gospodarowania odpadami należą jednak do samorządów i same decydują o cenach; rząd nie planuje przy tym wprowadzenia wspólnego systemu zbierania odpadów niebezpiecznych - zauważa we wtorek telewizja ERR.

Estońska telewizja przywołuje historię kobiety, która chciała pozbyć się uszkodzonych baterii słonecznych z domku letniskowego, w którym spędza wakacje. Zakład utylizacji odpadów odmówił jednak ich przyjęcia ze względu na miejsce zameldowania obywatelki Estonii.

"Powiedziano mi, że jeśli nie jestem zarejestrowanym mieszkańcem gminy, nie ma sensu nawet do nich dzwonić, ponieważ przyjmują niebezpieczne odpady tylko od miejscowych" - mówi Marit. Dodaje, że nieskuteczne próby pozbycia się odpadu pozwoliły jej zrozumieć decyzje ludzi, którzy podobne materiały zakopują w lasach.

"Na szczęście sytuacja różni się w zależności od samorządu lokalnego. Kiedy zadzwoniłam do zakładu w pobliskiej gminie, powiedzieli, że mogę przywieźć to, co chcę, o ile nie wyrzucę tego do lasu" - wskazuje rozmówczyni ERR.

Sigrid Soomlais z estońskiego ministerstwa klimatu tłumaczy, że "organizowanie gospodarki odpadami to zadanie samorządów". "Koszty budowy oczyszczalni pokrywane są z dwóch źródeł. My jako ministerstwo zainwestowaliśmy w oczyszczalnie około 1 mln euro za pośrednictwem Centrum Inwestycji Środowiskowych, reszta pochodzi z budżetów samorządów" - wyjaśnia.

Kierownik zakładu utylizacji odpadów z Saaremy - największej estońskiej wyspy - przypomina, że gdy rząd oferował dotacje na utylizację azbestu, zakład przyjmował go od mieszkańców za darmo. Obecnie, bez dotacji, za usługę trzeba zapłacić.

"Obecnie nie ma planu utworzenia wspólnego cennika postępowania z odpadami niebezpiecznymi" - przyznaje przedstawicielka ministerstwa klimatu. "Powinniśmy natomiast przeanalizować, czy samorządy mają wystarczające środki, aby zorganizować skuteczną gospodarkę odpadami" - dodaje.

Z Tallina Jakub Bawołek
jbw/ adj/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.