Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Strona główna Odpady, Recykling Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Partnerzy portalu

Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. zielonagospodarka.pl

Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.

Wydobycie jest prowadzone z użyciem małego dźwigu znajdującego się na pokładzie łodzi. Oprócz jej obsługi załoga wspomaga pracę nurka, który sprawdza dno oraz pomaga w namierzaniu i wyciąganiu wskazanych obiektów. Działania te są związane z pracami remontowymi nabrzeża, które rozpoczęły się w październiku. Wpierw przeprowadzono ekspertyzy, podczas których sprawdzono stan podwodnej części zabudowy na długości ok. 500 metrów. Badanie potwierdziło przypuszczenia o bardzo złym stanie infrastruktury i konieczności remontu.

- Dla miasta to ważne przedsięwzięcie, prowadzone w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa. Jest ono konieczne dla funkcjonowania Długiego Pobrzeża, aby mogli z niego bezpiecznie korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści - zaznaczyła kierownik Biura Komunikacji Społecznej w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Ewa Parafjanowicz – Potuczko.

Wykonawcą robót wartych 41 mln zł jest firma Doraco. Oprócz najbliższych zadań, jak oczyszczenie i odmulenie Motławy, przedsiębiorstwo ma również wybudować kanalizację deszczową w ul. św. Ducha (przy okazji dokonać rozbiórki studni), wykonać pogłębianie oraz montaż ścianek szczelnych, pachołów belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży. Przebuduje także wyloty kanalizacji deszczowej i umocni dno Motławy.

- W trakcie prowadzonych w październiku badań dna naliczono około 100 obiektów. Większość z nich to resztki konstrukcji stalowych, bloki kamienne, belki. Są też większe i bardziej charakterystyczne znaleziska, jak hulajnoga i skuter. W zależności od pogody roboty potrwają około dwóch dni. Następnie są planowane prace rozbiórkowe, do których zostanie użyty m.in. ponton z koparką - podkreślił kierownik budowy z Doraco Jakub Łaguna.

W związku z prowadzonymi pracami zostanie zamknięty ruch wodny. Kolejne etapy modernizacji otoczenia Motławy będą prowadzone od stycznia następnego roku. Zostanie wtedy m.in. zdjęta nawierzchnia pobrzeża. Wedle rozpisanych planów przedsięwzięcie ma zakończyć się w I kwartale 2024 roku.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.