Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem śmieci przez granicę - do uzgodnień

zk

18.01.2022 17:24 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem śmieci przez granicę - do uzgodnień

Partnerzy portalu

Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem śmieci przez granicę - do uzgodnień - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nick Fewings/Unsplash
Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w GIOŚ, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.

Chodzi o projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie ws. nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Projekt przewiduje utworzenie w GIOŚ nowej komórki organizacyjnej: Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów.

Jak poinformowano w uzasadnieniu do projektu, zadaniem nowej komórki organizacyjnej będzie kompleksowe podejście do zagadnień związanych z wydawaniem decyzji w zakresie legalnego przemieszczania odpadów oraz przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnego przemieszczania odpadów.

"Nowym, niezwykle ważnym, zadaniem będzie analiza trendów występujących w transgranicznym przemieszczaniu odpadów, badanie przyczyn ich występowania i opracowywanie rozwiązań eliminujących niepożądane zjawiska" - stwierdzono w uzasadnieniu. Chodzi o to, że w nowym Departamencie powstanie pion analityczny - wydział analiz i spraw międzynarodowych w zakresie przemieszczania odpadów - odpowiedzialny za badania zarówno legalnego importu i eksportu odpadów, jak przemytu śmieci, które w tej chwili nie są realizowane.

Jak podano w uzasadnieniu, zmiana ta ma wspierać realizację założeń Polskiego Ładu w odniesieniu do gospodarki obiegu zamkniętego poprzez wzmocnienie kontroli nad gospodarką odpadami tak, aby możliwe było ograniczenie ich wytwarzania i zwiększenie przydatności do recyklingu. Dlatego - zdaniem autorów zmian - konieczne jest wzmocnienie kontroli nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów, którą ten projekt zakłada.

Według uzasadnienia, potrzebne jest m.in. wzmocnienie kontroli nad wydawaniem zezwoleń na przywóz odpadów i ograniczenie takiej możliwości do przypadków koniecznych i uzasadnionych, co oznacza potrzebę bardziej pogłębionej analizy w zakresie wydawania sprzeciwów wobec przywozu odpadów do Polski.

Jak wskazano, w tej chwili liczba pracowników GIOŚ, którzy zajmują się zadaniami związanymi z przewozem śmierci przez granicę jest niewystarczająca, w związku z tym konieczne będzie zatrudnienie większej niż obecnie liczby pracowników.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.