Wynik wyszukiwania - " energetyka" - Wiadomości

Astronergy zdobywa tytuł „Top Performer 2023” od PVEL

Astonergy, jeden z sześciu czołowych podmiotów w swojej branży i pionier w zakresie modułów fotowoltaicznych TOPCon typu N, zdobył tytuł „Top Performer 2023” w ramach dorocznej Karty oceny niezawodności modułów fotowoltaicznych PV Evolution Labs (PVEL) PV Module Reliability Scorecard. Tytuł został uroczyście przyznany firmie już po raz siódmy podczas ceremonii odbywającej się 25 maja w SNEC PV Power Expo w Szanghaju, Chiny.
30.05.2023

Greenvolt wzmacnia produkcję energii odnawialnej wprowadzając pierwsze rozwiązanie hybrydowe w Polsce

Moc wytwórcza elektrowni wiatrowych zostanie uzupełniona energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. Pionierskie rozwiązanie hybrydowe w Polsce pozwoli podnieść moc wytwórczą o 10 MW, do całkowitej wartości 37,5 MW dzięki wykorzystaniu wiatru i nasłonecznienia. Wdrożenie systemu bateryjnego magazynowania energii 3MW o pojemności do 12 MW pozwala na optymalizację mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych.
11.05.2023

Tauron Zielona Energia: warto stawiać i na energię wiatrową, i na fotowoltaikę

Choć energetyka wiatrowa jest kosztowo najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej, mając na uwadze niesterowalność OZE warto stawiać zarówno na energię wiatrową, jak i na fotowoltaikę – ocenił we wtorek w Katowicach Filip Ostrowski, wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia.
25.04.2023

Orlen Oil chce wybudować w zakładzie w Trzebini instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW

Orlen Oil z Grupy Orlen planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 50 kW do produkcji energii elektrycznej dla swego zakładu w Trzebini (Małopolskie). W ogłoszonym przez spółkę postępowaniu na realizację tej inwestycji oferty można składać do 26 kwietnia.
14.04.2023

KGHM złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
14.04.2023

Sasin o aktualizacji PEP 2040: bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim

Bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim - to kluczowe elementy aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
04.04.2023

Jest ugoda ws. bloku 910 MW w Jaworznie

Tauron podpisał ugodę z Rafako wieńczącą spór dotyczący bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie – przekazał w piątek energetyczny koncern. Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
01.04.2023

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca

Tauron: zmierzamy do ugody z Rafako do 23 marca
22.03.2023

Orlen: słoma zbóż kupowana od rolników posłuży w zakładzie w Jedliczu do produkcji bioetanolu

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji - zapowiedział koncern. Według PKN Orlen wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
15.03.2023

Moduły typu n produkowane przez Astronergy o mocy 154,4 MW posłużą do budowy największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej TOPCon

Do Niemiec dostarczono moduły fotowoltaiczne TOPCon ASTRO N5 o łącznej mocy 154,4 MWdc, przeznaczone do realizacji największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej TOPCon w Döllen (Brandenburgia).
07.03.2023

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

W Tychach i Świerklańcu (Śląskie) powstaną stacje tankowania wodoru przeznaczone zarówno na potrzeby autobusów zasilanych tym paliwem, jak i indywidualnych użytkowników. Ponad 10 mln zł dotacji na to przedsięwzięcie przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2023

Rząd pracuje nad uproszczeniem przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

Uproszczenie sprawozdawczości spółdzielni energetycznych, doprecyzowanie zasad rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a sprzedawcą, ułatwienia w przyłączaniu nowych źródeł energii odnawialnej - proponuje zespół ekspertów przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Jak podaje Prawo.pl, przygotowane zmiany mają zachęcić do tworzenia spółdzielni energetycznych.
02.02.2023

Powstanie Klaster Energii Powiatu Pszczyńskiego

Samorządy sześciu gmin tworzących powiat pszczyński, przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, zamierzają stworzyć klaster energetyczny, ukierunkowany na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Współpraca pozwoli ubiegać się o ponad 6 mln euro z unijnych funduszy.
20.01.2023

Komitet Regionów i KE apelują do samorządów o przekazywanie Ukrainie sprzętu energetycznego

Europejski Komitet Regionów i Komisja Europejska wspólnie zaapelowały do miast i regionów UE o pilne przekazywanie Ukrainie generatorów prądu i urządzeń grzewczych, które pozwolą jej mieszkańcom przetrwać zimę. Pomoc będzie koordynowana przez KE, a koszty transportu darowanego sprzętu będą współfinansowane przez UE.
14.12.2022

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent

Chociaż trzy czwarte Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens, to spora część niekoniecznie to ciepło oszczędza. Przez złe przyzwyczajenia część z nas może tej zimy zmierzyć się z wyższymi rachunkami. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że obniżenie opłat za ogrzewanie jest w zasięgu ręki. Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.
08.12.2022

MKiŚ i PSE zachęcają do oszczędzania energii w godzinach szczytu

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i przesuwania jej zużycia na inne godziny - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we wtorek na konferencji prasowej MKiŚ i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
07.12.2022

Nie będzie specjalnego podatku na budowę elektrowni atomowych [WIDEO]

„Nie jest planowana żadna danina atomowa, żaden podatek atomowy” – oświadczył Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas debaty „Kierunki rozwoju polskiego programu energetyki atomowej”. Dyskusję przeprowadzono w Centrum Prasowym PAP w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG: jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą

Budowa multienergetycznego koncernu zapewni bezpieczeństwo Polakom- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do sfinalizowanego w środę połączenia tej spółki z PGNiG. "To wielki dzień" dla polskiej gospodarki i Grupy Orlen - ocenił.
03.11.2022

Przygotuj swój dom do wyjazdu na Wszystkich Świętych i zmniejsz wysokość rachunków za energię elektryczną

Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. W tym celu niejednokrotnie podróżujemy na drugi koniec Polski, pokonując setki kilometrów. Często skutkuje to kilkudniową nieobecnością w domu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania nie tylko unikniemy awarii, ale także zmniejszymy wysokość rachunku za energię elektryczną.
28.10.2022

Remedium na rewolucję w odnawialnej energii

Wiatr, słońce, woda, biogaz, magazyn energii, atom i dużo więcej - nie wiesz, w jaki sposób możliwa jest kontrola produkcji energii w jednym miejscu, niezależnie od źródła, mocy, lokalizacji czy stopnia złożoności? Odpowiedź to system regulacji mocy czynnej i biernej, współpracujący z różnymi typami jednostek wytwórczych oraz systemami monitoringu i optymalizacji procesów wytwórczych - regulator Renedium 1.0.
26.10.2022

Analitycy Fitch: zbycie kopalń pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona

Zbycie kopalń węgla kamiennego pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - ocenili analitycy Agencji Fitch, których opinię przytoczył Tauron w środowym komunikacie.
12.10.2022

Zamrożenie cen prądu obejmie ponad 60 proc. gospodarstw domowych kupujących energię od Taurona

Zaproponowane przez rząd zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło ponad 60 proc. gospodarstw domowych, kupujących energię elektryczną od Grupy Tauron - oszacował w poniedziałek prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie firmy.
10.10.2022

Tychy przetestują system automatyzacji oświetlenia ulic

120-tysięczne Tychy w najbliższych miesiącach pilotażowo wdrożą system automatyzacji oświetlenia. Dzięki przygaszaniu lub zwiększaniu mocy lamp w zależności od natężenia ruchu, miasto ma zaoszczędzić ok. 20-30 proc. kosztów.
03.10.2022

Projekt LIFE-Urban Wind.PL: recykling energii jest opłacalny i niezbędny dla środowiska

Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu – uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).
20.09.2022

JSW: w Szczygłowicach ruszyła instalacja do produkcji granulatu energetycznego

Instalację do produkcji granulatu energetycznego uruchomiono w czwartek w ruchu Szczygłowice, w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Produkowany w instalacji Haldeksu granulat trafi do mieszanek przeznaczonych dla energetyki zawodowej i cieplnej.
01.09.2022

Polakom tylko się wydaje, że wiedzą, które urządzenia w ich domu zużywają najwięcej prądu

Klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które według Polaków zużywają najwięcej prądu. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie faktycznie oszczędzać prąd?
31.08.2022

We wrześniu 2. edycja szkolenia dla górników zainteresowanych pracą w energetyce wiatrowej

We wrześniu rozpocznie się druga edycja bezpłatnego szkolenia dla górników zainteresowanych pracą w energetyce wiatrowej. Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po ukończeniu kursu - poinformowali w poniedziałek realizatorzy projektu.
12.07.2022

Tauron uzyska świadectwa efektywności energetycznej warte ponad 1 mln zł

Grupa Tauron otrzyma warte ponad 1 mln zł świadectwa efektywności energetycznej, potwierdzające wdrożenie rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Certyfikaty będą przeznaczone na inwestycje w modernizację oświetlenia drogowego w gminach - poinformował w poniedziałek Tauron.
11.07.2022

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot TAURONA. Ważny etap inwestycji w Katowicach

TAURON zakończył już roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie TAURON pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
30.06.2022

Prezes Taurona: wobec wojny w Ukrainie rośnie znaczenie projektu NABE

Wobec wojny w Ukrainie, która unaoczniła konieczność zapewnienia Polsce niezależności energetycznej, projekt stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nabiera jeszcze większego znaczenia – ocenia prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
24.05.2022

Tauron za taką reformą systemu ETS, która nie spowoduje wzrostu cen uprawnień i cen energii

Proponowane w ramach reformy unijnego systemu ETS zaostrzenie wskaźników i limitów może prowadzić do wzrostu cen uprawień do emisji CO2, wpływając tym samym na ceny energii - ostrzegają przedstawiciele Taurona. Jego prezes Paweł Szczeszek postuluje, by reformę poprzedziły dogłębne analizy.
19.05.2022

Risen Energy wprowadza ultraniskoemisyjne moduły BIPV i HJT

Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
05.04.2022

Tauron: Brzeszcze liderem efektywności wykorzystania metanu

Zakład Górniczy Brzeszcze, należący do spółki Tauron Wydobycie, znalazł się na czele rankingu efektywności odmetanowania za 2021 r., opublikowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, z wynikiem 57,11 proc. – podał Tauron w komunikacie.
05.04.2022

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE, komentuje wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa

Wypowiedź przewodniczącego Fransa Timmermansa, że węgiel nie może stanowić tabu, gdy Europa próbuje uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to de facto potwierdzenie stanowiska Polski odnośnie sprawiedliwej transformacji.
04.03.2022

Podczas Targów ENEX Nowa Energia Tigo Energy zaprezentuje instalatorom systemów fotowoltaicznych możliwości platformy Energy Intelligence

Tigo dołącza do swojego partnera biznesowego, spółki Soltec, aby podczas odbywających się w Polsce Targów Elektroniki zaprezentować urządzenia Module Level Power Electronics (MLPE) oraz rozwiązania do monitorowania systemów fotowoltaicznych.
18.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
15.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
14.02.2022

PGG otrzymała wsparcie, Tauron Wydobycie finalizuje wniosek, Weglokoks Kraj czeka

Polska Grupa Górnicza (PGG) jako pierwsza otrzymała z budżetu państwa dopłatę do redukcji zdolności produkcyjnych, przekazaną na mocy znowelizowanej ustawy górniczej. Tauron Wydobycie finalizuje wniosek o takie wsparcie, zaś spółka Węglokoks Kraj na razie nie zabiega o budżetowe środki.
14.02.2022

Prezes JSW: w zaktualizowanej strategii postawimy na produkcję, jakość i środowisko

Zaktualizowana strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej położy nacisk na środowisko - redukcję śladu węglowego i działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej. Spółka postawi też na stopniowy wzrost produkcji węgla koksowego i wzmocnienie jego jakości – zapowiada prezes JSW Tomasz Cudny.
09.02.2022

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną Choszczno II

Niespełna rok po uruchomieniu 6-megawatowej farmy fotowoltaicznej w gminie Choszczno (Zachodniopomorskie), Tauron zakończył budowę w pobliżu drugiej instalacji o mocy 8 megawatów. Wraz z 5-megawatową instalacją w Jaworznie Grupa ma trzy elektrownie słoneczne i planuje budowę kolejnych.
18.01.2022

Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych – podała spółka w czwartek w komunikacie.
13.01.2022

Przekazanie pracowników PGG do spółki restrukturyzacyjnej - za pośrednictwem JSW

Przekazanie uprawnionych do osłon socjalnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma nastąpić za pośrednictwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z informacji, oficjalnie przekazanej w poniedziałek pracownikom PGG.
28.12.2021

34 projekty fotowoltaiczne Famuru i Projekt Solartechnik wygrały w aukcji OZE

Zgłoszone przez Grupę Famur i spółkę Projekt Solartechnik 34 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 58 megawatów wygrały w grudniowej aukcji OZE, rozstrzygniętej przez Urząd Regulacji Energetyki - poinformował w czwartek Famur.
23.12.2021

Grupa Tauron zachowa aktywa ciepłownicze, przestawi je na gaz i wodór

Skupione w spółce Tauron Ciepło aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron, która zamierza stopniowo przestawić swoje elektrociepłownie z węgla na gaz, a docelowo także wodór - wynika ze środowej informacji firmy, która przed rokiem rozważała sprzedaż segmentu ciepłowniczego.
22.12.2021

Tak wygląda zielona transfromacja - elektrownie węglowe zwiększyły produkcję energii o 31 proc.

W ciągu 10 miesięcy br. produkcja energii elektrycznej w polskich elektrowniach węglowych wzrosła rok do roku o 31 proc., a w odniesieniu do roku 2019 o 17 proc. – wynika danych z MAP. Wzrost zapotrzebowania to jedna z przyczyn obniżonych zapasów węgla w niektórych elektrowniach.
16.12.2021

Projekt ustawy: ponad 28,8 mld zł pomocy publicznej dla kopalń do 2031 r.

Ponad 28,8 mld zł publicznego wsparcia miałyby otrzymać do końca 2031 r. kopalnie węgla kamiennego, redukujące swoje zdolności produkcyjne - zakłada złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej. Wdrożenie kluczowych proponowanych w noweli rozwiązań wymaga notyfikacji KE.
15.12.2021

PKN Orlen i Synthos Green Energy z umową na rozwój technologii jądrowej w Polsce

PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi, podpisały umowę inwestycyjną, efektem, której będzie powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.
07.12.2021

PSE: trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego

Ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych, w poniedziałek 6 grudnia wystąpiły trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
07.12.2021

Tauron: ponad połowa korzystających z fotowoltaiki robi to dla oszczędności

Ponad połowa ankietowanych przez Tauron użytkowników fotowoltaiki deklaruje, że głównym powodem zamontowania takiej instalacji była chęć obniżenia rachunków za prąd, zaś blisko czwarta część badanych zrobiła to przede wszystkim w trosce o środowisko - wynika z informacji Taurona.
02.12.2021

Tauron połączył rozproszone źródła energii w wirtualną elektrownię

Tauron połączył swoje rozproszone, odnawialne źródła energii w system umożliwiający wspólne zarządzanie nimi. Powstała wirtualna elektrownia o potencjale 70 megawatów. Będą do niej przyłączane kolejne źródła, instalacje i magazyny energii - także należące do partnerów zewnętrznych.
01.12.2021

Electrotile uruchamia fabrykę dachówek fotowoltaicznych [WIDEO]

Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?
29.11.2021

Prezes PGG: presja dekarbonizacji nie zwalnia z dążenia do poprawy efektywności

Presja dekarbonizacji i nieprzychylnego otoczenia zewnętrznego nie zwalnia nas z konieczności podnoszenia efektywności procesów wydobywczych w spółce - mówił prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podczas rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach międzynarodowego sympozjum górniczego.
23.11.2021

W 2021 r. produkcja węgla w kopalniach Tauron Wydobycie będzie wyższa o ponad 0,5 mln ton rdr

Tegoroczna produkcja węgla kamiennego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie będzie o ponad pół miliona ton wyższa niż przed rokiem - podała w poniedziałek spółka, która w ostatnim czasie zwiększyła łączną liczbę frontów wydobywczych w swoich kopalniach do siedmiu.
23.11.2021

Wniosek o przyłączenie mikroinstalacji OZE - w Tauronie także przez formularz online

Klienci wnioskujący o przyłączenie do sieci energetycznej Taurona przydomowej mikroinstalacji, opartej na odnawialnym źródle energii, mogą to zrobić także poprzez formularz online - poinformowała w środę Grupa. Internetowe narzędzie ma usprawnić obsługę oraz wyeliminować błędy we wnioskach.
12.11.2021

Prezes PKP Intecity na Kongresie ESG: polska kolej napędza transformację energetyczną kraju

Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity, był jednym z gości trzeciego dnia Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu poświęconego wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką i społeczeństwem w kontekście transformacji energetycznej i realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.
06.11.2021

Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności

Władze Katowic, które przed trzema laty były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, poparły w środę ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności. Petycja w tej sprawie zostanie niebawem przekazana przedstawicielom ONZ podczas tegorocznego szczytu COP26 w Glasgow.
04.11.2021

Famur wyemitował "zielone" obligacje o wartości 400 mln zł

Grupa Famur, która w maju br. ogłosiła strategię tzw. zielonej transformacji, wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 400 mln zł. Pozyskane środki mają być przeznaczone na finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, zakwalifikowanych jako tzw. zielone projekty.
04.11.2021

Sygnatariusze umowy dla górnictwa chcą spotkania z wicepremierem Sasinem

Związki zawodowe, które w maju tego roku podpisały z rządem umowę społeczną w sprawie zasad i tempa wygaszania kopalń węgla energetycznego oraz transformacji Śląska, zażądały we wtorek natychmiastowego spotkania z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem.
03.11.2021

Konfederacja chce pilnej debaty o przyspieszeniu budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Konfederacja zbiera podpisy pod wnioskiem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilną debatę w sprawie przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych. Przedstawiciele koła poselskiego chcą też, aby rząd przedstawił informację o aktualnej sytuacji w energetyce i ciepłownictwie.
29.10.2021

Tauron spodziewa się poprawy profilu kredytowego po wydzieleniu aktywów węglowych

Zakładane wydzielenie z Grupy Tauron konwencjonalnych aktywów wytwórczych oraz zakładów górniczych będzie mieć korzystny wpływ na profil kredytowy Taurona oraz możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania - oceniają przedstawiciele Grupy, komentując utrzymanie jej ratingu.
20.10.2021

Kurtyka: Kluczem do naszego systemu będzie energetyka jądrowa

Kluczem do naszego systemu będzie energetyka jądrowa – podkreślił w środę w Poznaniu minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do końca roku mają zostać sfinansowane prace ws. decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni atomowej i jej lokalizacji w naszym kraju.
14.10.2021

Samorząd przejął część terenów i obiektów dawnej kopalni Mysłowice

Samorząd Mysłowic przejął od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) warte ponad 11,3 mln zł tereny i obiekty dawnej kopalni Mysłowice - wśród nich poprzemysłowe budynki wpisane na listę zabytków. Gmina zamierza na nowo zagospodarować położony w pobliżu centrum miasta pokopalniany teren.
07.10.2021

Do marca 2022 r. Grupa Uriel chce uruchomić farmę wiatrową w Dębnicy Kaszubskiej

Budowana kosztem ponad 100 mln zł w Dębnicy Kaszubskiej (Pomorskie) farma wiatrowa zostanie uruchomiona do marca 2022 r. - poinformował w czwartek inwestor, spółka należąca do hiszpańskiej Grupy Uriel. Moc złożonej z sześciu turbin farmy wyniesie 20,7 MW.
30.09.2021

Eksperci: cena i zielone pochodzenie energii kluczowe dla konkurencyjności hutnictwa

Poziom cen energii oraz jej pochodzenie z odnawialnych źródeł to obecnie kluczowe parametry dla międzynarodowej konkurencyjności polskiego hutnictwa – mówili uczestnicy poświęconej tej branży środowej debaty podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
23.09.2021

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
16.09.2021

Soboń: do końca br. Skarb Państwa chce przejąć udziały w PGG, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj

Do końca tego roku możliwe jest sfinalizowanie procesu przejęcia przez Skarb Państwa - na zasadach rynkowych - udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj - poinformował PAP wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
08.09.2021

Śląsk jedną z co najmniej pięciu polskich dolin wodorowych

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie; jednym z takich miejsc będzie Śląsk - podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowana w projekt tworzenia dolin wodorowych.
11.08.2021

ARP: na międzynarodowym rynku węgla nienotowany od ponad dekady "rajd cenowy"

Międzynarodowy rynek węgla od kilku miesięcy znajduje się w fazie rajdu cenowego, którego nie doświadczył od ponad dekady. W lipcu ceny na całym obszarze rynku poszybowały do szczytowych progów, a - według analityków - to nie koniec wzrostów - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.08.2021

ARP: w czerwcu wzrost krajowych cen węgla dla energetyki, spadek dla ciepłownictwa

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w czerwcu br. wzrosły o 2,8 proc. wobec maja, a ceny dla ciepłownictwa spadły o 0,4 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel – zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa - był w czerwcu br. tańszy niż przed rokiem.
02.08.2021

Bartos, Ostrowski i Paździorko nowymi wiceprezesami Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Sebastian Bartos, Robert Ostrowski i Edward Paździorko będą wiceprezesami Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zdecydowała rada nadzorcza spółki, która w piątek przesłuchała kandydatów do nowego zarządu. Nie wybrano nowego prezesa JSW - jego obowiązki nadal pełni delegowany przez radę Stanisław Prusek.
02.08.2021

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.
02.08.2021

Sejm. Komisja poparła projekt nowelizacji ustawy o OZE z poprawkami

Sejmowa komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych poparła w poprawkami projekt nowelizacji ustawy o OZE, który m.in. zmienia definicję małej instalacji.
22.07.2021

PGG zmieniła politykę sprzedaży ekogroszku

Polska Grupa Górnicza, która w tym roku wyprodukuje ok. 700 tys. ton tzw. ekogroszku, zmieniła politykę internetowej sprzedaży tego produktu, kupowanego przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Po zmianie, odbiorcy mogą kupić nawet jeden worek paliwa, zamiast - jak dotąd - całej tony.
19.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.