Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności

zk

04.11.2021 11:49 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności

Partnerzy portalu

Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Władze Katowic, które przed trzema laty były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, poparły w środę ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności. Petycja w tej sprawie zostanie niebawem przekazana przedstawicielom ONZ podczas tegorocznego szczytu COP26 w Glasgow.

W imieniu Katowic deklarację dotyczącą ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności podpisał w środę wiceprezydent miasta Mariusz Skiba. Poparcia dla tej idei może udzielić każdy zainteresowany ochroną klimatu i dekarbonizacją transportu, podpisując deklarację na stronie internetowej https://pire.pl/emobiroadtocop/.

Petycja jest częścią akcji Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności pod hasłem "The eMobi Road to COP", której drugi etap zainaugurowano w środę w stolicy Górnego Śląska. Istotą projektu jest wyprawa elektrycznymi samochodami do Glasgow w Szkocji, aby tam - podczas trwającego do 12 listopada szczytu klimatycznego COP26 - wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności.

Inicjatywa ma podkreślić rolę elektromobilności w dekarbonizacji transportu jako skutecznej technologii do osiągnięcia celów klimatycznych. Dwie ekipy przejadą autami elektrycznymi w sumie kilkanaście tysięcy kilometrów pomiędzy miastami goszczącymi COP: Warszawą, Katowicami, Glasgow i Rzymem, który jest partnerem tegorocznej konferencji klimatycznej. Trasa obejmuje także inne europejskie stolice: Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt, Lubljanę, Berlin, Brukselę i Londyn.

"Przez realizację projektu chcemy zwrócić uwagę również na wkład Polski w transformację klimatyczną, która została wypracowana podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach" – tłumaczy prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności Krzysztof Burda. Biorące udział w projekcie auta promują hasła nawiązujące do osiągnięć katowickiego szczytu klimatycznego z grudnia 2018 roku.

W ocenie prezydenta Katowic Marcina Krupy inicjatywa Izby wpisuje się w działania służące promocji elektromobilności na skalę światową. Krupa przypomniał, że podczas katowickiego szczytu ogłoszono deklarację partnerstwa dla elektromobilności "Driving Change Together" służącą upowszechnianiu elektrycznego, czystego transportu. Była to wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii.

"Podtrzymując zawarte wtedy porozumienie, staramy się wspierać inicjatywy mające na celu promocję transportu zeroemisyjnego" – wyjaśnia prezydent Katowic. Efektem COP24 w Katowicach była także deklaracja "Just Transition and Solidarity", gdzie również mowa była o elektromobilności jako kole zamachowym zmian gospodarczych w regionach przechodzących transformację energetyczną.

Inicjatywa "The eMobi Road to COP" została objęta patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.