W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl
01.03.2023 15:11
Strona główna Transport, Elektromobilność W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

Partnerzy portalu

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay
W Tychach i Świerklańcu (Śląskie) powstaną stacje tankowania wodoru przeznaczone zarówno na potrzeby autobusów zasilanych tym paliwem, jak i indywidualnych użytkowników. Ponad 10 mln zł dotacji na to przedsięwzięcie przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W środę w Katowicach NFOŚiGW podpisał umowy z podmiotami odpowiedzialnymi za stworzenie stacji: Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach oraz Przedsiębiorstwem Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu. Obie firmy będą użytkować autobusy wodorowe w ramach projektu realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM).

Metropolia prowadzi przetarg na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r. - pierwsze z nich powinny trafić na Śląsk w lutym przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia przekroczy 110 mln zł, przy ponad 80-milionowej dotacji z NFOŚiGW. Uzupełnieniem projektu jest budowa dwóch stacji tankowania paliwa wodorowego.

"Rok po wybuchu wojny na Ukrainie wyraźnie widzimy, że dywersyfikacja i poszukiwanie nowych źródeł zasilania stały się bardzo pilne. Przemawia za tym już nie tylko ekologia, ale także ekonomia i sytuacja geopolityczna, które wymuszają poszukiwanie nowych źródeł energii, nowych źródeł zasilania - także transportu" - tłumaczył prezes PKM w Świerklańcu Piotr Rachwalski.

Jak ocenił, śląski projekt jest pionierski i innowacyjny w skali regionu i kraju. "Praktycznie nie ma jeszcze wodorowych stacji stacjonarnych, które będą dostępne również dla klientów zewnętrznych (...). Wyzwanie jest duże - brakuje rozwiązań prawnych, które trzeba będzie w międzyczasie dostosować. Jednak mamy silne przekonanie, że dywersyfikacja źródeł i uniezależnienie się od ropy z Rosji to słuszny kierunek, konieczny ze względu zarówno na ekologię, jak i sytuację geopolityczną" - dodał prezes świerklanieckiej spółki.

Prezes PKM Tychy Miłosz Stec przypomniał, że tyska spółka była pionierem transportu publicznego opartego o autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Obecnie wykorzystuje też autobusy elektryczne i przygotowuje się do wprowadzenia pojazdów wodorowych. "Autobusy wodorowe łączą walory autobusów elektrycznych i gazowych" - ocenił Stec.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślił, że realizowane na Śląsku projekty wodorowe plasują się w obszarze najnowocześniejszych światowych rozwiązań w zakresie transportu publicznego i indywidualnego. "To rozwiązanie w pełni mieszczące się w trendach światowych i najwyższych standardach rozwojowych, jeśli chodzi o wykorzystanie energii" - mówił Michalski.

"Dofinansowane przez nas dwie stacje tankowania wodoru w Tychach i Świerklańcu to przedsięwzięcie odważne, przyszłościowe, służące ekologii i środowisku (...). Rozwiązania wodorowe muszą być proekologiczne, ale też jak najbardziej korzystne z punktu widzenia ekonomiki i kieszeni użytkowników, również indywidualnych" - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Obecnie mobilna stacja wodorowa działa w Krakowie. Kolejna, komercyjna, powstaje w Rybniku, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej. Na terenie dzierżawionym od miasta buduje ją spółka PAK-PCE Stacje H2, będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus. Stacja ma być gotowa do połowy tego roku. Samorząd Rybnika kupuje obecnie 20 autobusów wodorowych.

mab/ mk/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.