Wynik wyszukiwania - " Mewo" - Wiadomości

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Paweł Weiner

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Pawłem Weinerem, Prezesem Zarządu MAG Offshore sp. z oo., Doradcą Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
05.02.2024

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
14.04.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III [WIDEO]

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
09.02.2023

MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą

Firma MEWO ze Straszyna wzbogaciła swoją flotę o nowy statek. Specjalistyczna jednostka Amber Cecilia została już zarejestrowana pod polską banderą i jest przygotowywana do obsługi projektów offshore.
29.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni coraz bliżej. Wiecha zawieszona na budowie [ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
20.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
16.09.2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Pierwsza edycja pilotażowego programu "Wiatr od morza" zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie Mewo S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.
25.07.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.04.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów transformacji nie tylko polskiego sektora energetycznego, ale także polskiego lidera rynku paliw – PKN Orlen. Celem koncernu jest podążanie ścieżką transformacji, która wytycza nowoczesna petrochemia oraz odnawialne źródła energii, w tym offshore wind. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Baltic Power o postępy w realizacji projektów morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. W ciągu nadchodzących 6 miesięcy inwestor wyłoni firmy odpowiedzialne
13.01.2022

Badania środowiskowe MFW Bałtyk I przebiegają zgodnie z planem

Kolejne etapy badań środowiskowych MFW Bałtyk I realizowane przez polską firmę MEWO S.A. przebiegają zgodnie z harmonogramem.
29.12.2021

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Potentat energetyczny przekonuje, że jest zainteres
29.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Duży transport na elektrownie wiatrowe

Gdyńskie firmy zdobywają kolejne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości, szczególnie że Port Gdynia ma pełnić rolę terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Morska Agencja Gdynia obsłużyła rozładunek największego w tym roku transportu łopat do elektrowni wiatrowych. Na pokładzie ciężarowca „Sun Rise” do gdyńskiego portu przypłynęło aż 111 wielkich śmigieł.
03.11.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
18.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
30.07.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore – nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca br. na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz Wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

Na obszarze planowanej farmy wiatrowej Baltic Power i trasie jej przyłączy 12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego. Wyniki badań pozwolą opracować plan posadowienia fundamentów turbin i stacji elektroenergetycznych oraz poprowadzenia łączy.
05.07.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
21.04.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnym rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35-osobowej załogi.
19.04.2021

Plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku nabierają rozpędu

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.