Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni coraz bliżej. Wiecha zawieszona na budowie [ZDJĘCIA]

Strona główna Energetyka, OZE Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni coraz bliżej. Wiecha zawieszona na budowie [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni coraz bliżej. Wiecha zawieszona na budowie [ZDJĘCIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście. 

Tradycja zawieszania wiechy, czyli wieńca ozdobionego kwiatami i wstążkami, sięga jeszcze XIV wieku. Symbolizować ma ukończenie prac konstrukcyjnych.

– To próba generalna przed tym, co wydarzy się w przyszłym roku, kiedy będziemy otwierać Centrum Offshore UMG, do którego przeniesie się Instytut Morski – mówił podczas uroczystości prof. dr hab.inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Powstające tu miejsce będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu.

Inwestycja jest na drugim etapie budowy. – Zakończyliśmy roboty konstrukcyjne żelbetowe i murowe oraz montaż konstrukcji stalowej w hali magazynowej – powiedział Jakub Nagraba, dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex S.A., wykonawcy przedsięwzięcia. 

Obecnie instalowane jest również stolarka okienna i witryny aluminiowe, trwają prace montażowe instalacji sanitarnych.

W budynku powstaną supernowoczesne certyfikowane laboratoria, w których prowadzone będą kompleksowe badania na rzecz przemysłu morskiego. Wiceminister infrastruktury, Grzegorz Witkowski podkreślił, że energetyka morska nie istniałaby bez wykwalifikowanych kadr, a powstająca inwestycja do tego się przyczyni. 

– Zapewnienie kadr dla offshore to duże wyzwanie – powiedział Witkowski. – Bez specjalistów wykształconych w Polsce nie udźwigniemy tego zadania. Centrum Offshore UMG będzie świetnym miejscem, a dziś mamy historyczny dzień dla Uniwersytetu Morskiego.  

Centrum Offshore UMG będzie również siedzibą Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które wspierać będzie sektor offshore poprzez kształcenie kadr menedżerskich, udostępnianie nowoczesnej wiedzy branżowej oraz integrowanie środowiska morskiej energetyki wiatrowej.

Natomiast Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego zaznaczył, że odnawialne źródła energii to szansa dla regionu. 

– Jako samorząd zainicjowaliśmy już dwa lata temu zainicjowanie powstania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku – przypominał dodając, że jej rolą jest wspieranie procesu powstawania farm, ale również wspieranie w procesie inwestycyjnym przedsiębiorców oraz jednostek naukowo-badawczych i regionalnych uczelni. – Chcę podkreślić, że rektor UMG był jednym z pierwszych sygnatariuszy naszej platformy.  

Podpisanie umowy z PGE Baltica

Elementem uroczystego zawieszenia wiechy było również symboliczne podpisanie umowy z PGE Baltica dotyczącej przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1, która zostanie uruchomiona po 2030 roku i będzie miała moc ok. 0,9 GW.

Badania dla PGE Baltica przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO SA.

– Mowa o znacznym zakresie badań, które zostaną zrealizowane przez doświadczonego partnera, mającego potencjał, wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia tych prac – powiedział nam Grzegorz Wysocki, wiceprezes zarządu PGE Baltica. – Ostatecznie dążymy do otrzymania decyzji środowiskowej na budowę kolejnej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Wiceprezes podkreślił rolę współpracy z gdyńską uczelnią. – Nie chcemy, aby polski, lokalny wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej był jedynie czymś ze strefy marzeń. My te działania już realizujemy m.in. podpisując umowy z polskimi firmami, uczelniami, kładąc duży nacisk na włączenie polskich podmiotów w rozwój naszych morskich farm wiatrowych. 

– Musimy mieć świadomość, że offshore to potężna skala inwestycji. Przypomnę, że inne nasze projekty Baltica 2 i Baltica 3 to ponad 30 mld zł inwestycji w całą infrastrukturę  – dodał wiceprezes Wysocki.

Rektor Weintrit uzupełnił, że dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej może okazać się kołem zamachowym dla uniwersytetu, ale też i dla wielu obszarów gospodarki krajowej.

– Podpisana z PGE Baltica umowa jest jedną największych w historii uczelni. Będziemy mogli w pełni wykorzystać szerokie kompetencje i doświadczenie pracowników uniwersytetu – podsumował.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28637,00 $ tona -2,01% 3 lut
 Cynk 3360,00 $ tona 0,33% 3 lut
 Aluminium 2559,00 $ tona -0,51% 3 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.