Plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku nabierają rozpędu

ew

23.02.2021 11:37 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Energetyka, OZE Plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku nabierają rozpędu

Partnerzy portalu

Plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku nabierają rozpędu - ZielonaGospodarka.pl
fot. Orsted

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.

W związku z wyborem wykonawcy studium wykonalności i projektów budowlanych dla przyłącza morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3 do sieci przesyłowej na lądzie, PGE wraz z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A.  podjęły decyzję o realizacji dalszego etapu współpracy. Jego celem będzie sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który pozwoli pozyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej lądowej infrastruktury przyłączeniowej elektrowni wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3. Działania te są niezbędne do realizacji kolejnych etapów inwestycji, w tym opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę.  

Każda ze spółek projektowych podpisała już umowy przyłączeniowe z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Zgodnie z ich postanowieniami, do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego podłączone zostaną morskie farmy wiatrowe: Baltica-2 o maksymalnej mocy zainstalowanej do 1498 MW i Baltica-3 z mocą do 1045MW.

Dotychczasowa kilkuletnia współpraca spółek z Grupy PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. obejmowała przeprowadzenie badań środowiskowych i sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla budowy morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku. W lutym 2020 roku została zwieńczona uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni wiatrowych Baltica- 2 i Baltica-3. 

Nie jest to pierwsza tego rodzaju współpraca z polskimi ośrodkami akademickimi oraz krajowymi firmami i podmiotami eksperckimi przy budowie morskich farm wiatrowych. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy PGE, realizuje już m.in. wspólny projekt z Zakładem Aerodynamiki Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Celem współpracy jest oszacowanie wpływu spowolnienia przepływu wiatru, jakie w swoim otoczeniu powodują duże morskie farmy wiatrowe [tzw. blockage effect].

W listopadzie minionego roku PGE Baltica podpisała też umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB). Współpraca tych podmiotów obejmuje głównie identyfikację uwarunkowań geologicznych terenów morskich i lądowych, na których powstaną obiekty i elementy instalacji morskich farm wiatrowych.

Celem współpracy z ośrodkami naukowymi jest optymalizacja i sprawna realizacja Programu Offshore Grupy PGE, który zakłada budowę do 2040 roku co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku. Program ten będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakłada budowę 3 morskich farm wiatrowych Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3. Natomiast w drugim etapie realizowane będą kolejne inwestycje w offshore, które zapewnią Grupie ok. 3 GW dodatkowej mocy zainstalowanej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25350,00 $ tona -1,37% 31 maj
 Cynk 2227,00 $ tona -4,13% 31 maj
 Aluminium 2254,00 $ tona 1,12% 31 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.