Wynik wyszukiwania - " dostawy gazu " - Wiadomości

Kanclerz Niemiec i premier Włoch planują rurociąg wodorowy przez Alpy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

MKiŚ: zarzuty KE o krajowych regulacjach w transgranicznym handlu gazem wydają się niezrozumiałe

Wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska dla PAP, odnosząc się do czwartkowej decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce w związku z regulacjami w transgranicznym handlu gazem.
17.11.2023

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: mamy gaz ze zdywersyfikowanych kierunków

Mamy zabezpieczone dostawy gazu ze zdywersyfikowanych kierunków - powiedziała w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we Wronowie (Lubelskie).
04.10.2023

Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.  
06.09.2023

Kryzys energetyczny mało prawdopodobny najbliższej zimy

Podczas gdy wielkość całkowitego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja) wzrosła do rekordowego poziomu 86 mln ton w 2022 r., pomimo rosnących cen światowych, udział Rosji w tym imporcie spadł do 40% z 47% w 2021 r. i średnio 53% w latach 2017-2021.
17.07.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego [WIDEO]

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
23.06.2023

Grupa Orlen: na terenie budowanych elektrowni w Grudziądzu i Ostrołęce powstały fundamenty pod kluczowe urządzenia

Na terenie budowanych w ramach Grupy Orlen elektrowni gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce wykonane zostały fundamenty pod pierwsze kluczowe urządzenia dla obu obiektów– kotły odzysknicowe. W sumie wykorzystano ponad 3,6 tys. metrów sześc. betonu - podała w piątek Energa.
19.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
06.06.2023

Grupa ORLEN inwestuje w nowoczesną i stabilną energetykę

W Grudziądzu wmurowano kamień węgielny pod fundamenty elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.
19.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Prezes Grupy Azoty: trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu

Trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu, obecna umowa wygasa z końcem września br. - poinformował PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Dodał, że wydobycie własne PKN Orlen rośnie, ma więc nadzieję, że cena tego gazu będzie atrakcyjniejsza.
15.05.2023

KE ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.
11.05.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

MF: Odwrotne obciążenie VAT na giełdowe transakcje dotyczące gazu, energii i uprawnień do emisji CO2

W związku z ogłoszoną 24 marca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023 r. poz. 556), Polska wprowadza „Czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych”.
01.04.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Sasin: gazyfikacja kolejnych gmin - element transformacji energetycznej

Podłączanie kolejnych gmin do sieci gazowej to element transformacji energetycznej - oświadczył wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w niedzielę w miejscowości Ostrożne koło Zambrowa (Podlaskie), podczas otwarcia połączenia lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa.
19.03.2023

Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości gospodarki Unii Europejskiej. Nie możemy jej zmarnować” – mówił dziennikarzom sprawozdawca projektu rozporządzenia, europoseł Jerzy Buzek (PO).
09.02.2023

Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.01.2023

Główna ekonomistka EBOiR: rynki oczekują wzrostu cen energii, co przełoży się na inflację

Rynki oczekują, że ceny energii pójdą w górę, a to się przełoży na wyższą inflację - mówiła we wtorek główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Beata Javorcik. Dodała, że szansą dla polskiego przemysłu jest natomiast m.in. poszukiwanie dodatkowych dostawców przez firmy niemieckie.
24.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec w świetle prawa i rozwoju OZE

Atak Rosji na Ukrainę drastycznie zaostrzył obecny już w Unii Europejskiej kryzys energetyczny. Agresja ta zachwiała fundamentami europejskiego rynku energii i doprowadziła do ogromnych wzrostów cen gazu, ropy i węgla. Kryzys nasilił, gdy Gazprom zaczął w czerwcu zmniejszać dostawy przez gazociąg NordStream o ok. 60 procent.
24.01.2023

Mołdawia otrzymała od USA 30 mln USD pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały w piątek władze w Kiszyniowie.
06.01.2023

PSG: przywrócone zostały dostawy gazu do gmin Dębno i Mieszkowice w Zachodniopomorskiem

Przywrócone zostały dostawy gazu do mieszkańców gmin Dębno i Mieszkowice w woj. zachodniopomorskim oraz do większości mieszkańców gminy Bogdaniec w woj. Lubuskim – podała w niedzielę Polska Spółka Gazownicza.
04.12.2022

PSG: awaria gazociągu w Łupowie usunięta; przywracane są dostawy gazu do kolejnych gmin

Awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w Łupowie została usunięta; służby rozpoczęły przywracanie dostaw gazu do kolejnych gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą, a także Dębno i Mieszkowice - podała w niedzielę Polska Spółka Gazownictwa. Bez gazu pozostaje ok. 15 tys. odbiorców - dodano.
04.12.2022

Błękitne paliwo i jego przyszłość: analiza rynku gazu w Polsce

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec.
28.11.2022

Guardian: Wielka Brytania prowadzi ćwiczenia na wypadek tygodniowej przerwy w dostawie energii

Brytyjski rząd przeprowadza ćwiczenia, aby poradzić sobie z przerwami w dostawie energii trwającymi do siedmiu dni, które mogą pojawić się w efekcie kryzysu energetycznego - podał w środę dziennik "Guardian".
02.11.2022

Brytyjski regulator rynku energii ostrzega przed znaczącym ryzykiem niedoboru gazu

Wielka Brytania stoi w obliczu "znaczącego ryzyka" niedoborów gazu tej zimy, co może wpłynąć na dostawy energii elektrycznej - ostrzegł w ujawnionym w poniedziałek liście regulator rynku energii, Ofgem.
04.10.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
28.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Szefowa KE o planie oszczędzania energii: odpowiemy na cyniczne gierki Putina

Komisja Europejska ma gotowy plan oszczędzania energii i odpowiedzi na „cyniczne gierki” prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie gazu - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” i kilku innych europejskich gazet. Dodała, że wprowadzając limit na ceny gazu z Rosji, można będzie obciąć wpływy do kasy Kremla, przeznaczane na wojnę przeciwko Ukrainie.
07.09.2022

Tusk o podwyżkach cen gazu: pętla się zaciska, w styczniu, w lutym będą padały polskie zakłady

PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii; ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim (Łódzkie).
03.09.2022

UK: rekordowa podwyżka cen energii o 80 proc.

Brytyjczyków czeka rekordowa, wynosząca 80 proc. podwyżka cen energii. Od 1 października średnie rachunki zwiększą się z 1971 do 3549 funtów rocznie - ogłosił w piątek Ofgem, regulator rynku energii.
26.08.2022

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
28.07.2022

EWE płaci za oszczędzanie gazu i prądu

Od 15 lipca odbiorcy, którzy ograniczą swoje zapotrzebowanie na gaz lub energię elektryczną, mogą otrzymać nawet 200 zł za każdą zaoszczędzoną megawatogodzinę. Taką ofertę dla swoich klientów biznesowych przygotowała Grupa EWE. Spółka, w ramach programu „Płacimy za oszczędzanie”, płaci za ograniczenia zużycia prądu i gazu począwszy od sierpnia do końca najbliższej zimy.
28.07.2022

Australia inwestuje w porty niezbędne do rozwoju offshore wind

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
27.07.2022

Siemens: serwisowana w Kanadzie turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że serwisowana niedawno w Kanadzie turbina, której brak, według Moskwy, ogranicza przepustowość gazociągu Nord Stream 1, jest gotowa do dostarczenia do Rosji, ale rosyjski Gazprom musi dostarczyć dokumenty celne, aby jej transport mógł zakończyć się powodzeniem.
26.07.2022

Klimat - jaki jest najszybszy sposób na spowolnienie globalnego ocieplenia

Na świecie padają rekordy temperatury. W czerwcu i lipcu fale upałów dotknęły mieszkańców USA, Japonii i Europy. Wysokie temperatury dotarły również na północ Norwegii, a nawet za koło podbiegunowe. W Polsce zanotowano rekordowy pomiar, który wynosił wg danych IMGW 38,3 stopnie Celsjusza. To jedna z najwcześniejszych fal upałów w historii Europy.
19.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore – czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

MRiT będą kolejne programy i dotacje dla energooszczędnego budownictwa

– W ramach Krajowego Planu Odbudowy chcemy promować budowę mieszkań komunalnych, społecznych i socjalnych o podwyższonym standardzie energetycznym – zapowiada wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. To kolejne rządowe wsparcie dla energooszczędnego budownictwa po m.in. programie Czyste Powietrze czy uldze termomodernizacyjnej. Zgodnie z przyjętą niedawno przez rząd strategią do 2050 roku termorenowację powinno przejść 7,5 mln budynków w Polsce. Na przyspieszenie tego procesu wpłyną nie tylko programy dofinansowania, le
28.04.2022

MSWiA złożyło wniosek o przejęcie instalacji należących do Novatek Green Energy

MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy, która została objęta sankcjami - poinformował w czwartek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
28.04.2022

Czy świat będzie chciał rosyjskich surowców?

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters.
28.04.2022

Ørsted nie zapłaci za rosyjską energię

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.
09.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

URE: w IV kw. 2021 r. na TGE kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach OTC

W IV kwartale 2021 r. na Towarowej Giełdzie Energii kupiono 11 razy więcej gazu niż w transakcjach pozagiełdowych (OTC) - wynika z poniedziałkowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki. Gaz na giełdzie był nieznacznie tańszy niż w transakcjach OTC.
08.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

Azoty wskazały obszary potencjalnego ryzyka w związku z wojną na Ukrainie

Zakłócenia w dostawach gazu, cena i dostępność surowców strategicznych, czy wzrost stóp procentowych i osłabienie kursu złotego - to niektóre obszary potencjalnego ryzyka, jakie zidentyfikowała Grupa Azoty i które mogą wpłynąć na wyniki firmy.
04.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Von der Leyen: rozmawiamy z USA i innymi krajami o zwiększeniu dostaw gazu do Europy

Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.
07.02.2022

Niemiecki minister gospodarki: musimy szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck uważa, że jego kraj musi szukać alternatywy dla rosyjskiego gazu. Skrytykował przy tym możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.
06.02.2022

Prezes PGNiG: nie planujemy podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie planuje podpisania długoterminowego kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu do Polski - poinformował podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.02.2022

Sąd UE: nieważna decyzja KE o odrzuceniu skargi PGNiG na praktyki Gazpromu

Sąd UE stwierdził w środę nieważność decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej skargę PGNiG na praktyki Gazpromu, złożoną w trakcie postępowania antymonopolowego KE wobec rosyjskiego koncernu.
02.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów [WYWIAD]

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

2 lutego wyrok TSUE ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

2 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r.
26.01.2022

Majewski: PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo

PGNiG nie przerzuca kosztów zabezpieczenia gazowych umów na klientów i państwo - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. Uważa, że oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie kontraktów wpisują się w retorykę Kremla.
21.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

Koszt zakupu energii elektrycznej dla miejskich jednostek jest o 70 proc. wyższy niż rok temu

Samorząd Poznania wyda o 70 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem na zakup energii elektrycznej dla swoich jednostek i trzykrotnie więcej za dostawy gazu – podał poznański magistrat. Podwyżki najbardziej wpłyną na wzrost kosztów komunikacji miejskiej.
07.01.2022

PSL: VAT na energię elektryczną powinien zostać obniżony do 5 proc. na przynajmniej trzy lata

Obniżenie VAT-u na energię elektryczną do 5 proc. na przynajmniej trzy lata i obniżenie VAT-u na gaz ziemny do 8 proc. też na co najmniej trzy lata - to niektóre postulaty przedstawione w poniedziałek przez PSL. Ludowcy chcą też przeznaczenia 12 mld zł na rozwój OZE.
04.01.2022

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

ExxonMobil ogłasza cel "2030 zero netto"

Firma naftowo-gazowa chce wdrożyć technologie niskoemisyjne w swojej działalności, aby osiągnąć redukcję emisji i osiągnąć zero netto do 2030 roku, w rejonie basenu Permskiego, który jest zagłębiem łupkowym.
23.12.2021

Polscy europosłowie w PE krytycznie o unijnej polityce klimatycznej i cenach energii

Polscy europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wypowiedzieli się krytycznie o polityce klimatycznej UE. „Coraz więcej jest Europejczyków, których nie stać na to, by płacić tak wysokie rachunki za energię” - mówiła Beata Szydło (PiS).
25.11.2021

Przesył gazu do Niemiec gazociągiem Jamał-Europa znów wstrzymany

Przesył gazu do Niemiec rurociągiem jamalskim znów został wstrzymany i rozpoczęło się tłoczenie tzw. rewersem - podała w sobotę agencja TASS powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade. Do podobnej przerwy doszło 30 października.
06.11.2021

PGNiG: spółka jest dobrze przygotowana na sezon zimowy

PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśliło PGNiG.
04.11.2021

Mołdawia: Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Na mocy nowego kontraktu gazowego Rosja będzie dostarczać Mołdawii 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a jego cena w listopadzie wyniesie 450 dol. za tysiąc m3. Wcześniej Moskwa nie zgadzała się na przedłużenie dotychczasowej umowy gazowej i zagroziła przerwaniem dostaw.
02.11.2021

PGNiG: ilość gazu z kierunku wschodniego mniejsza, ale zgodna z kontraktem jamalskim

Widzimy zmniejszenie przepływu gazu z kierunku wschodniego, ale jest to zgodne z wielkością kontraktową, ustaloną w ramach kontraktu jamalskiego - poinformował PAP Radosław Kazimierski z PGNiG. Według Reutersa, w sobotę wstrzymano dostawy gazu przez Jamał.
31.10.2021

UE przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym

Unia Europejska zdecydowała, że przekaże Mołdawii 60 mln euro na walkę z kryzysem gazowym - przekazała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która tego dnia spotkała się z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą.
28.10.2021

KE deklaruje pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu gazowego po wygaśnięciu umowy z Gazpromem

Komisja Europejska wyraziła we wtorek zaniepokojenie kryzysem gazowym w Mołdawii w związku z wygaśnięciem kontraktu na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. "UE wspiera Mołdawię i jest gotowa oraz zobowiązana pomóc Mołdawii przezwyciężyć ten kryzys" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.
27.10.2021

Mołdawia kupiła od Polski 1 mln metrów sześciennych gazu

Mołdawia kupiła w poniedziałek w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii dla kraju - poinformował rząd w Kiszyniowie.
26.10.2021

Putin: Jeśli dziś będzie certyfikacja Nord Stream 2, jutro popłynie gaz

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.
22.10.2021

Szef Zielonych: jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.
19.10.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
18.10.2021

Szczyt Ukraina-UE: Ukraina ma pozostawać państwem tranzytowym gazu

Ukraina pozostaje i ma pozostawać państwem tranzytowym gazu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Kijowie podczas szczytu Ukraina-UE. KE analizuje różne scenariusze zagwarantowania dostaw gazu na Ukrainę - dodała.
13.10.2021

W Holandii cena gazu wzrosła do 161,5 euro za megawatogodzinę

Już 161,5 euro za megawatogodzinę (MWh) trzeba było zapłacić w środę rano na holenderskim rynku gazu ziemnego (TTF). Panuje „ekstremalna nerwowość” - mówią analitycy rynku energetycznego.
07.10.2021

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony - prezes PGNiG

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
06.10.2021

Gaz z bałtyckiego złoża B8 popłynął na ląd

Spółka Lotos Petrobaltic 1 października br. uruchomiła system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. Gaz towarzyszący ropie wydobywanej ze złoża popłynie podwodnym rurociągiem o długości 75 km do Władysławowa, do spółki Energobaltic. W jej elektrociepłowni produkowana jest energia cieplna przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej.
02.10.2021

Wsparcie dywersyfikacji i rozbudowy sieci gazowej to cele porozumienia PSG i NFOŚiGW

Rozszerzenie wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski, wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy NFOŚiGW i Polskiej Spółki Gazownictwa.
28.09.2021

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego. Nagranie z uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
28.09.2021

NFOŚiGW i PSG razem na rzecz transformacji energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy. Oba podmioty chcą rozszerzać wachlarz wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski oraz poprawy jakości powietrza. Kooperacja, której efektem ma być m.in. wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, wpisuje się w strategiczne założenia "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".
28.09.2021

KE: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje KE w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.
21.09.2021

Szef Gazpromu: dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się 1 października

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.
16.09.2021

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne - mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
10.09.2021

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do Polski, będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji w tym zakresie za rok 2020.
05.08.2021

Wypowiedzenie umowy na dostawy gazu skroplonego z Port Arthur LNG, LLC

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 63/2018 z dnia 19 grudnia 2018 r., informuje, że w dniu 27 lipca 2021 r. zostało wysłane do Port Arthur LNG, LLC, spółki zależnej Sempra LNG, LLC wypowiedzenie umowy długoterminowej z dnia 19 grudnia 2018 r. ("Umowa") na dostawy gazu skroplonego ("LNG").
28.07.2021

Naimski: Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski

Amerykańską ofertę dotyczącą atomu będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku – poinformował w poniedziałkowym "DGP" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.07.2021

"Daily Telegraph": Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych, monopolistycznych warunkach, a przy okazji chce zachwiać jej porządkiem prawnym - pisze w czwartek brytyjski "Daily Telegraph".
22.07.2021

Naimski: termin uruchomienia Baltic Pipe nie jest zagrożony

Termin uruchomienia Baltic Pipe, czyli 1 października 2022 roku, nie jest zagrożony. Pełna przepustowość gazociągu będzie osiągnięta do końca przyszłego roku - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.06.2021

Kolejny etap transformacji energetycznej pod znakiem zapytania

Gaz ma być paliwem przejściowym w drodze do zazielenienia polskiej energetyki. Rząd inwestuje w nowe bloki gazowe, które mają zbliżyć Polskę do osiągnięcia celów redukcji emisji CO2, a eksperci wskazują, że w 2040 roku będzie ona już w dość dużym stopniu polegać na paliwach gazowych.
29.06.2021

Rosja chce się wybić na pozycję jednego z liderów rynku LNG

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, dla Polski może to być z jednej strony szansa, bo oznacza więcej możliwości sprowadzania LNG z różnych kierunków.
18.06.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
27.04.2021

60-proc. wzrost popytu na gaz - prognozuje Gaz-System

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce.
18.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.