Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

gm

06.09.2023 07:34
Strona główna Energetyka, OZE Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

Partnerzy portalu

Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.  

Zakupiona od Grupy Helios farma Wilko już produkuje energię elektryczną, dostarczając - zgodnie z szacunkami - 105 GWh rocznie. Odpowiada to rocznemu zużyciu około 50 tys. polskich gospodarstw domowych.  Aktywa weszły do portfela zarządzanego przez Wento, polską spółkę należącą do Equinor.  

– Na wybranych rynkach Equinor stawia na tworzenie elastycznej oferty rozwiązań energetycznych opartej o różne technologie. Poprzez naszą spółkę Wento już zbudowaliśmy w Polsce silny portfel fotowoltaiczny. Włączając lądową energetykę wiatrową do portfela, umacniamy pozycję Wento na rynku producentów energii z OZE posiadających szeroką ofertę rozwiązań technologicznych - mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes odpowiedzialny w Equinor za rozwój platform OZE na lądzie.  

Dywersyfikacja portfela oznacza nie tylko zmniejszenie ryzyk i zwiększanie wartości inwestycji w odnawialne źródła, ale także wymierne korzyści dla systemu elektroenergetycznego i odbiorców energii. To dlatego, że profile wytwarzania energii ze słońca i wiatru na lądzie zazwyczaj się uzupełniają. W praktyce oznacza to możliwość zrównoważenia niedoborów produkcji ze słońca w momentach mniejszego nasłonecznienia dzięki produkcji energii z wiatru i odwrotnie. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, dostawy energii z OZE stają się bardziej niezawodne. 

Energią wyprodukowaną na znajdujących się w Polsce farmach słonecznych i wiatrowych Equinor ma zarządzać należąca do norweskiego koncernu spółka obrotu - Danske Commodities (DC).  

– Ponieważ stale rozwijamy się jako rynkowy producent energii na wybranych rynkach, to Danske Commodities – jako nasze handlowe ramię – ma nam torować drogę do rynku sprzedając klientom energią elektryczną z różnych źródeł wchodzących w skład naszego portfela. DC jest to tego świetnie przygotowane ze względu na ponad 10-letnie doświadczenie na polskim rynku elektroenergetycznym – mówi Kolbeinstveit. 

Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest zdominowana przez źródła konwencjonalne, z największym udziałem wytwarzania z węgla. Jednak strategia energetyczna Polski zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, co służy transformacji systemu energetycznego w kierunku niskoemisyjnym. Equinor jako wiarygodny partner energetyczny Polski wspiera jej cele strategiczne od wielu lat.

– Dywersyfikacja źródeł wytwarzania i kierunków dostaw jest kluczem dla przeprowadzenia skutecznej transformacji energetycznej w Polsce i zwiększenia jej bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki nabyciu Wilko coraz mocniej rozbudowujemy naszą ofertę energetyczną dla Polski, która obejmuje dostawy gazu ziemnego przez Baltic Pipe, wielkoskalowe projekty wiatrowe na morzu, energię słoneczną, a teraz także wiatr na lądzie – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce. 

Farma Wilko jest jedną z pierwszych lądowych farm wiatrowych w Polsce, które produkują energię bez dotacji państwa. To realne odciążenie budżetów polskich gospodarstw domowych i biznesu, a jednocześnie dowód na konkurencyjność cenową tej technologii produkcji energii. 

– Chociaż obecny portfel Wento składa się w większości z projektów słonecznych, to firma posiada doświadczenie w rozwijaniu lądowych farm wiatrowych w Polsce. Od tego zaczynaliśmy naszą działalność w 2012 roku, zaś w kierunku fotowoltaiki zwróciliśmy się ze względu na zmiany regulacyjne i szybki rozwój tej technologii. Teraz wracamy do korzeni, a zakupiona farma Wilko jest doskonałym początkiem ponownej integracji lądowej energetyki wiatrowej do naszego portfolio – wyjaśnia Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.